143 éve látta meg a napvilágot A. A. Milne, a híres Micimackó megálmodója.


143 éve, 1882. január 18-án született Londonban Micimackó szülőatyja, A. A. (Alan Alexander) Milne. A Micimackó Magyarországon 1935-ben jelent meg Karinthy Frigyes humoros magyarításában, szinte minden létező nyelvre lefordították, még eszperantóra és latinra is. Az utóbbi a magyar születésű, végül Brazíliában letelepedett Lénárd Sándor műve, és máig egyetlen latin nyelvű könyvként szerepelt a New York Times bestseller-listáján.

A skót gyökerekkel rendelkező író a tanár szülei által alapított londoni intézményben végezte tanulmányait, majd a neves Cambridge egyetem matematika szakán folytatta. Élete végén a Micimackó kéziratát a kollégium könyvtárának adományozta, így hagyva örök nyomot. Irodalmi pályafutásának kezdetén a Punch szatirikus hetilap hasábjain mutatkozott be, és tanulmányai befejezését követően a lapnál kezdett dolgozni, ahol kreatív tehetségét kamatoztathatta.

Milne ismert pacifista volt, az első világháború kitörése után azonban besorozták (a francia fronton szerzett élményeiből született 1934-ben a háborút elítélő Peace With Honour című műve), a Somme-i csatában is részt vett, ahol 1916. július 7-én megsérült. Korábban egyébként a legtöbb katonához hasonlóan a tetvek által terjesztett fertőző betegséget, a lövészároklázat is elkapta.

A sikerét 1924-ben megjelent "Amikor még kicsik voltunk" és az 1927-es "Hatévesek lettünk" című verseskötetei alapozta meg. Az igazi világhírnevet és örök hírnevet azonban a minden generáció számára kötelező olvasmánynak számító, 1926-ban megjelent "Micimackó" című könyvének köszönheti.

Micimackónak, az angolul Winnie the Pooh néven ismert kedves medvéként, van egy hivatalos születésnapja, amely különleges jelentőséggel bír. Ez a nap 1921. augusztus 21-e, amikor Christopher Robin, az író fia, megkapta első születésnapjára a kedves játék mackóját. Ez a pillanat nemcsak a kisfiú, hanem a mesevilág számára is mérföldkőnek számít, hiszen ezzel kezdetét vette Micimackó kalandjainak varázslatos története.

A folytatás, a Micimackó kunyhója 1928-ban jelent meg, a Micimackó-könyvek elmaradhatatlan kísérői Ernest H. Shepard illusztrációi. Milne 1952-ben megbetegedett, hátralévő éveit mozgássérülten élte le sussexi otthonában, ahol 1956. január 31-én halt meg.

A Micimackó Magyarországon 1935-ben jelent meg Karinthy Frigyes humoros magyarításában, szinte minden létező nyelvre lefordították, még eszperantóra és latinra is. Az utóbbi a magyar születésű, végül Brazíliában letelepedett Lénárd Sándor műve, és máig egyetlen latin nyelvű könyvként szerepelt a New York Times bestseller-listáján.

A Micimackó története számos alkalommal megelevenedett a színpadon, és Walt Disney varázslatos animációt készített belőle. Érdekesség, hogy a Disney vállalat 2001-ben 240 millió fontért megvásárolta a Micimackóval kapcsolatos rajzfilmkiadási és egyéb jogokat, amelyek egészen 2026-ig, a szerzői jog lejártáig érvényesek.

A világ legismertebb medvéje, Micimackó, csillaggal büszkélkedhet a hollywoodi hírességek sétányán, míg Budapesten egy utcát is elneveztek róla. A múlt század egyik legkedveltebb regényei között a tizenhetedik helyet foglalja el, és hazánkban, az A Nagy Könyv olvasásnépszerűsítő mozgalom keretein belül a legjobb tizenkettő közé került.

A csekély értelmű medvebocs és barátai, Nyuszi, Malacka, Kanga, Zsebibaba, Tigris, Füles és Bagoly természetesen emberi karakterek, a Százholdas Pagonyban zajló történetekben magára és embertársaira, kissé nevetséges erényeikre és nemkívánatos gyarlóságaikra ismerhet az olvasó.

Több ország tantervébe is integrálták Milne műveit, amelyek nemcsak gyerekek, hanem felnőttek számára is inspiráló filozófiai eszmefuttatások alapjául szolgáltak. A Micimackó első kiadását 1995-ben 6750 fontért vásárolták meg egy aukción, míg az eredeti illusztrációkért 2008-ban olyan elképesztő összeget, 370 millió forintnak megfelelő értéket fizettek. Milne emellett színpadi szerzőként is elismert volt, hiszen több mint huszonöt színdarabot írt, a regények, novellák és versek mellett. Érdekesség, hogy a Micsoda négy nap című művéből film is készült Angliában.

Related posts