A fogyasztóvédelmi konzultáció során mindenki lehetőséget kap arra, hogy kifejezze gondolatait és tapasztalatait. - EgerHírek

A Közös ügyünk a fogyasztóvédelem nevet viselő, legújabb konzultációban mindenki elmondhatja véleményét, hiszen a mindennapokban minden polgár fogyasztó, illetve vásárló - hangsúlyozta Nyitrai Zsolt miniszterelnöki biztos a témában tartott sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten.
Nyitrai Zsolt kiemelte, hisznek abban, hogy a felkészült és a jogaikat, lehetőségeiket ismerő állampolgárok sokkal körültekintőbben vásárolnak és a konzultáció ennek erősítését is szolgálja.
A miniszterelnöki biztos a konzultáció 12 kérdése közül egyebek mellett az akciókkal kapcsolatos trükközéseket, az online csalásokat, az indokolatlan várakoztatásokat, a légiutas-jogokat említette. Ide sorolta a kereskedők indokolatlanul magas extraprofitját is. Hangsúlyozta, hogy épp emiatt vezette be a kormány az árréscsökkentést, amely egy sikeres intézkedésnek bizonyult, tekintettel arra, hogy rövid idő alatt több mint 800 termék ára csökkent jelentősen.
Nyitrai Zsolt szavaival élve, a harcot addig folytatják, amíg az indokolatlan extraprofitot teljesen meg nem szüntetik.
Mindenkit arra bíztatott, hogy szánjon néhány percet a május 23-ig a fogyved.kormany.hu oldalon elérhető online konzultáció kitöltésére.
Kiemelte, hogy a 19 korábbi konzultáció tapasztalatai alapján most is a válaszok alapos elemzését követően fognak döntéseket hozni, és amennyiben indokolt, a szabályozást szigorítani fogják. Emellett megjegyezte, hogy a fogyasztóvédelem kérdése a konzultációt követően is folyamatosan napirenden marad.
Nyitrai Zsolt tájékoztatójában a konzultációt hungarikumnak nevezte, értékelése szerint másutt erre nemigen van példa.
Ezek a konzultációk mindig nyomot hagynak, hiszen utánuk elkerülhetetlenül valamiféle kormányzati intézkedés vagy országgyűlési szabályozás születik - emelte ki.
Tarnai Richárd, Pest vármegye főispánja a legutóbbi tájékoztatón hangsúlyozta, hogy a fogyasztóvédelmi ügyek terén szerzett tapasztalataik alapján a panaszok túlnyomó része az internetes kereskedelem bővülésével összefüggésben merül fel.
A főispán a legutóbbi események kapcsán az online kereskedő cégek elérhetetlenségére és a pénzvisszatérítések bonyolultságára hívta fel a figyelmet. Javasolta, hogy ha valaki online vásárlás során indokolatlanul magas árat észlel, akkor ne fizesse ki előre a terméket, hanem keresse fel a kormányhivatalt. Ezzel elkerülhetők azok a helyzetek, amikor a kár azonnal nem realizálódik, és a hosszadalmas hivatalos vagy jogi eljárások is megelőzhetők.
Az esetek mintegy 60 százaléka ezek közül kerül ki - mondta a főispán, aki emellett a jótállás, szavatosság kérdésére és a közüzemi szolgáltatókkal kapcsolatos, főleg számlázási problémákra hívta fel a figyelmet.
A fogyasztóvédelmi és élelmiszerbiztonsági kérdésekben egyaránt a kormányhivatalhoz érdemes fordulni, mivel az ő feladatuk az ilyen ügyek rendezése - tette hozzá.
Az elmúlt években az önkéntes jogkövető magatartás, a jogszabályi szigorítások, a bírságok, büntetési tételek jelentős emelése mára a visszaélések számának csökkenését eredményezte, a kereskedőknek már nem éri meg trükközni - tudatta.
A kormányhivatalok létrehozásának célja másfél évtizeddel ezelőtt az volt, hogy az állami szolgáltatások és feladatok egy központi helyen, könnyen hozzáférhető módon álljanak az állampolgárok rendelkezésére. Ennek megfelelően a fogyasztóvédelemmel kapcsolatos panaszokat is ezekben a hivatalokban lehet benyújtani, biztosítva ezzel a kényelmes és hatékony ügyintézést mindenki számára.
Cél, hogy az embereket, az állampolgárokat ne lehessen átverni, ha pedig ma valaki erre mégis kísérletet tesz, akkor a legszigorúbb büntetéssel kell számolnia és ehhez kapcsolódik a fogyasztóvédelmi konzultáció is, mert az emberek élete, egészsége nem játék - hangsúlyozta Tarnai Richárd.
Természetesen! Kérlek, írd le, hogy milyen konkrét információra vagy témára gondolsz az MTI-vel kapcsolatban, és szívesen segítek egyedi szöveget létrehozni!
A fogyasztóvédelem kiemelt szerepet játszik a gazdaságban, hiszen a tudatos vásárlók védelme elengedhetetlen a fair piaci környezet megteremtéséhez. A fogyasztóvédelmi konzultációk során a szakemberek segítenek eligibilálni a jogainkat és kötelezettségeinket, ezzel hozzájárulva a közélet fejlődéséhez Magyarországon. Nyitrai Zsolt munkássága is hangsúlyozza ennek fontosságát, hiszen a felelős fogyasztói magatartás alapvető a társadalmi jólét szempontjából.
Ne hagyd ki a legfrissebb híreket! Kövess minket az EH Google Hírek oldalán, és mindig naprakész lehetsz!