A fogyóeszközök közvetlenül a központi raktárból juthatnak el a kórházakba.
Egy újonnan benyújtott rendelettervezet alapján a jövőben a beszállítók által fenntartott raktárak helyett egy központi logisztikai egység fogja biztosítani a fogyóeszközöket az intézmények számára. Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy ez a központosítás nemcsak hogy lelassíthatja az ellátási folyamatokat, hanem kiszámíthatatlanná, sőt drágábbá is teheti azokat, ami végső soron a szolgáltatások minőségét is rontja.
A kórházak anyagellátásának központosítása érdekében egy új kezdeményezés indult, melynek célja, hogy az ország összes egészségügyi intézménye egyetlen központi raktárból kapja meg szükséges készleteit. Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) pedig lehetőséget kapna arra, hogy a havi finanszírozás 10%-áig inkasszálja az érintett intézmények számláit. Ezt a lépést a Belügyminisztérium honlapján megjelent rendelettervezet alapján lehetett megismerni, amelyet a Népszava szúrt ki.
Az anyagellátás fogalma alatt olyan elengedhetetlen fogyóeszközöket értünk, mint a műtéti textíliák és az implantátumok, amelyek nélkülözhetetlenek a sikeres orvosi beavatkozásokhoz.
Eddig a szükséges raktárakat a beszállítók működteték, ezek helyett jönne most egyetlen nagy logisztikai bázis, ami Pintér Sándor belügyminiszter tervei szerint Pátyon lenne. A központi anyagellátó 200 féle eszközzel nyit és fokozatosan bővítik a kínálatát.
Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára a lapnak azt mondta, a beszállító cégek évtizedek óta, rövid határidővel, költséghatékonyan, profin megoldják a fogyóanyagok pótlását országszerte. A feladat központosításával a kórházak eszközellátása várhatóan lassabb, kiszámíthatatlanabb, rosszabb és drágább lesz - fogalmazta meg aggodalmát Rásky.
A tartozások kezelésére vonatkozó inkasszó a jövőben a tervezett módon úgy alakulna, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) a szolgáltatóknak járó finanszírozásból vonja le a tartozások összegét. Rásky megjegyezte, hogy a fenntartó viszonylag kíméletesen bánik az intézményeivel, hiszen az amúgy is forráshiánnyal küzdő egészségügyi szolgáltatóktól legfeljebb a havi finanszírozásuk tíz százalékát vonja el egy adott alkalommal.