A kormánytagok egyre inkább úgy tűnik, hogy nem foglakoznak azzal, hogy Szlovákiát mások nem tekintik komolyan.


Franciaország alig 48 órával az első egyeztetés után, szerdán délutánra egy újabb csúcstalálkozót hívott össze. A hétfői, zártkörű tárgyalásokat követően Párizs komoly kritikákat kapott, ezért Emmanuel Macron francia elnök úgy határozott, hogy ezúttal az európai vezetők többségét meghívja a megbeszélésre. A vendégek listáján Csehország is szerepel, azonban Magyarország és Szlovákia ezúttal ismét kimaradt a francia fővárosban rendezett eseményből.

Bár Szlovákia közvetlen szomszédságában található a háború sújtotta Ukrajna, Robert Kaliňák, a védelmi tárca vezetője, nem tűnik különösebben elkeseredettnek amiatt, hogy Pozsony ismét kimaradt a nemzetközi egyeztetésekből. Kaliňák úgy véli, hogy Szlovákia már többször is egyértelműen kifejtette álláspontját a katonai segítségnyújtásról Ukrajnának. Emellett a védelmi miniszter kifejezte meglepetését azzal kapcsolatban, hogy az európai vezetők miért voltak annyira elborzadva attól, hogy az Egyesült Államok Európa nélkül folytat tárgyalásokat Oroszországgal az ukrajnai béke érdekében.

Robert Kaliňák kifejtette: "Ez egy zavarba ejtő ellentmondás, és őszintén szólva, fogalmam sincs, mit is szeretnének valójában."

Peter Kmec, a helyreállítási alapért felelős miniszterelnök-helyettes, hangsúlyozta, hogy rendkívül lényeges Szlovákia számára, hogy szélesebb körű párbeszédet folytasson bizonyos kulcsfontosságú kérdésekről. Ugyanakkor Kmec határozottan kijelentette, hogy a párizsi formátumra nincs szükség. Szerinte a V4-es országok együttműködésére van szükség, hogy közösen tudjanak tárgyalni Németországgal az európai biztonsági struktúrával kapcsolatos ügyekről.

Nem tudnék elfogadni egy olyan megközelítést, amely Európa felosztását a különböző meghívások alapján dönti el.

- Tedd különlegessé a mondandódat! - jegyezte meg Kmec, szándékosan enyhítve azt a kellemetlen tényt, hogy Szlovákiát ezúttal ismét "kifelejtették" a vendéglistáról.

Bár a kormánytagok megnyilvánulásai azt sugallják, hogy nem különösebben foglalkoztatja őket Szlovákia nemzetközi megítélése, az államfő, Peter Pellegrini határozottan kifejezte aggályait a helyzet kapcsán. Pellegrini már korábban is "szokatlan formátumnak" nevezte a francia elnök által indított kezdeményezést, és ezt a véleményét a szerdai komáromi látogatásán is megerősítette.

Related posts