A korrupció szövevényes hálója mindent áthat.

Szerbia Oroszország legszorosabb európai szövetségesének számít, ahol a korrupció szövi át a társadalom szövetét – állapítja meg a német Friedrich Naumann Alapítvány legfrissebb elemzése.
Aleksandar Vučić, Szerbia államfője, már 17 alkalommal találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A 2019-es moszkvai látogatása során elnyerte az Alekszander Nevszki érdemrendet, amelyet általában a kiemelkedő orosz személyiségeknek adományoznak. Ezen információkat az "Oroszország és az autokrácia pionírjai: Hogyan destabilizálja a Kreml Európát?" című elemzés tartalmazza, amely rámutat arra, hogy a szerb vezetés az "orosz világ" mintájára kívánja létrehozni a "szerb világ" politikai koncepcióját.
Az elemzés arra is rávilágít, hogy Szerbia politikai irányvonalát nem igazította az Európai Unió elvárásaihoz, és nem alkalmazott szankciókat Oroszországgal szemben. Az Air Serbia, a nemzeti légitársaság, továbbra is üzemeltet járatokat orosz városokba, míg Niš közelében egy orosz-szerb humanitárius központ működik. Ezt a központot a nyugati hatalmak gyanakvással szemlélik, mivel úgy vélik, hogy az orosz hírszerzés egyik bázisa lehet.
A rezsimhű sajtó orosz progandát terjeszt, és a magas beosztású állami tisztségviselők is oroszpárti és nyugatellenes nyilatkozatokat tesznek - áll az elemzésben, mely szerint az új nacionalizmust azzal igyekeznek gerjeszteni, hogy a szomszédos országok, a NATO, az Egyesült Államok és az EU is veszélyezteti a szerbeket.
Az állami hatalom megőrzésének érdekében nem csupán a kontrollált sajtó szerepe lényeges, hanem az állami intézmények, mint a parlament, a kormány, az igazságszolgáltatás, a helyi vezetőségek és a független ellenőrző szervek jelentőségének aláásása is kulcsszerepet játszik.
A munkaerőpiac politikai játszmák színterévé vált, hiszen számos pozíció az adminisztrációban vagy a gazdaság területén kizárólag a hatalmon lévő párton keresztül érhető el. Nem meglepő, hogy a lakosság 10%-a a Szerb Haladó Párt tagja, akik kulcsszerepet játszanak a választások manipulálásában. Ők ugyanis kénytelenek biztos szavazatokat gyűjteni családtagjaiktól és kollégáiktól. A szerző véleménye szerint Vučić olyan, mint egy reality-show főszereplője, folyamatosan izgalomban tartva a közvéleményt.
Az elemzésben megjelenik a következő gondolat: "Összeesküvések, szervezett bűnözés, a jövőt övező aggodalmak, valamint figyelemre méltó külföldi beruházások, korszerű kórházak, utak, gyárak, vasutak és erőművek létrehozása vagy megnyitása áll a középpontban. Mindezeket úgy prezentálja, mintha saját tőkéjét fektette volna be ezekbe a projektekbe."
A kritikus sajtót, újságírókat vagy politikusokat folyamatosan támadják a kormánypárti sajtóban, azt állítva róluk, hogy az elnök életére törnek, rágalmazzák a hazájukat külföldön, erkölcstelenek és korrumpáltak, és külföldi hírszerzők bábjai.