A szülők általában a lányoknak és az idősebb gyerekeknek nyújtanak több előnyt. | 24.h


Egy friss kutatás eredményei szerint a szülők hajlamosak előnyben részesíteni lányaikat, az idősebb gyermekeiket, valamint azokat, akik lelkiismeretesebbek vagy szimpatikusabbak számukra – írja a The Guardian. A szakértők figyelmeztetnek, hogy ennek a jelenségnek komoly hatásai lehetnek a gyerekek fejlődésére. Korábbi tanulmányok rámutattak, hogy a testvérek eltérő bánásmódja káros következményekkel járhat, különösen a nem kivételezett gyermekek számára.

A kutatók megállapították, hogy a szülőknek és a szakembereknek fontos, hogy tisztában legyenek azzal, mely gyermekek élveznek előnyöket egy családon belül. Ez segíthet a potenciálisan káros viselkedési minták azonosításában. Alexander Jensen, a Brigham Young Egyetem kutatója, valamint McKell Jorgensen-Wells, a Western University szakértője, különböző forrásokat elemeztek, beleértve 30 lektorált tudományos cikket, így több mint 20 ezer amerikai, kanadai és nyugat-európai személy adataihoz jutottak hozzá.

A páros alaposan mérlegelte a testvérek születési sorrendjét, nemét, temperamentumát és személyiségét, utóbbi kettőről jellemzően a szülők adtak tájékoztatást. Az irodalomban főként a kivételezésről a gyermekek számoltak be, noha néhány esetben a szülők is megosztották a vonatkozó információkat.

A kutatási eredmények rámutattak, hogy az idősebb testvérek általában nagyobb függetlenséget élveznek, és kevesebb felügyelet övezi őket, mint a fiatalabb testvérek esetében.

A szakemberek véleménye szerint a kisebb figyelemben részesített testvérek esetében gyakrabban tapasztalható alacsonyabb önértékelés és gyakori problémás viselkedés a gyermek- és serdülőkor folyamán.

Feltárult, hogy a szülők gyakran előnyben részesítik a lányokat, bár a gyermekek maguk ezt nem észlelik. Ennek a jelenségnek az oka talán abban rejlik, hogy a lánygyermekek nevelése általában zökkenőmentesebb. Továbbá, a kutatásokból az is kiderült, hogy a szülők által lelkiismeretesebbnek vagy vonzóbbnak tartott testvérek szintén kedvezőbb helyzetben helyezkednek el a családi dinamikában.

Lényeges megemlíteni, hogy a vizsgálatnak számos korlátja van. Például a szülői eltérésekkel nem foglalkoztak, és az is problémás, hogy a felhasznált adatok nem egységesek. Továbbá, nem világos, hogy a tanulmányban bemutatott minták azonosak-e különböző életszakaszokban.

A kutatók elismerik, hogy a szülői bánásmód sokszínűségének okai valószínűleg bonyolultabbak, mint ahogy azt eddig vizsgálták. Karl Pillemer, a Cornell Egyetem szakértője, aki nem volt részese a kutatásnak, hangsúlyozta: "A szülők egyértelmű különbségeket tesznek gyermekeik között, de ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy az egyik gyermek iránt erősebb a szeretetük, mint a másik iránt."

A szakember megosztotta tapasztalatait, amelyek során azt vette észre, hogy a szülők gyakran próbálnak függetleníteni magukat a saját preferenciáiktól, és nem engedik, hogy ezek befolyásolják a gyermekeikkel való kapcsolatukat. "Bár az érzéseinket nem tudjuk teljesen kontrollálni, de mindenképpen van lehetőségünk arra, hogy tudatosan alakítsuk a gyermekeinkkel való viselkedésünket" - hangsúlyozta.

Related posts