A mesterséges intelligencia is hozzájárult ahhoz, hogy az új pápa a XIV. Leó nevet viselje.


A csütörtökön megválasztott XIV. Leó pápa szombaton kifejezte elkötelezettségét Ferenc pápa víziójának megvalósítása és az egyház megújítása iránt. A bíborosokhoz intézett beszédében hangsúlyozta, hogy a néhai pápa "értékes örökséget" hagyott hátra, amelynek továbbvitele elengedhetetlen. Az új egyházfő a XIV. Leó nevet az ipari forradalom idején katolikus válaszokat adó egykori pápa, XIII. Leó előtt tisztelegve választotta, és kijelentette, hogy most a mesterséges intelligencia által jelentett kihívásokkal kell szembenézni a munkahelyek védelme érdekében. A Reuters jelentése szerint, egy bíboros szavai alapján, Leót a szavazatok több mint 75%-ával választották meg.

Ez a szám azt jelenti, hogy a bíborosok körében a támogatottság meghaladja a 75%-ot.

A május 8-i pápává választása először tartott találkozót Robert Prevost az összes bíborossal. Az immár XIV. Leó nevet viselő egyházi vezető arra is kérte a magas rangú klerikusokat, hogy

Frissítsék fel elköteleződésüket a jelentős egyházi reformok iránt,

Az 1960-as években lezajló II. vatikáni zsinat számos jelentős változást hozott a katolikus egyház életébe. E reformok között kiemelkedő jelentőséggel bír az anyanyelven végzett szentmisék bevezetése, amely lehetővé tette a hívek számára, hogy közvetlenebb kapcsolatba lépjenek a liturgiával. Emellett a zsinat nyitottabbá tette az egyházat más vallásokkal folytatott párbeszéd iránt, elősegítve ezzel a kölcsönös megértést és tiszteletet.

XIV. Leó azt mondta, hogy az április 21-én elhunyt Ferenc széles látókörrel rendelkezett az 1,4 milliárd tagot számláló egyháznak a modern világ felé való megnyitásáról, és "a szolgálat iránti teljes odaadás példáját" hagyta hátra.

"Öleljük át ezt a kincset, és haladjunk tovább az úton!"

„Legyetek bátrak és nyitottak a párbeszédre!” – hangoztatta az új pápa a bíborosok előtt, Ferenc szellemiségét követve, arra ösztönözve őket, hogy bátran lépjenek kapcsolatba a mai világ kihívásaival.

Robert Prevost bíboros pápává választása előtt viszonylag ismeretlen volt a világ színpadán. Pályafutása nagy részét misszionáriusként töltötte Peruban, mielőtt az elmúlt két évben előbb bíboros lett, majd a Vatikán magas rangú tisztviselőjeként, a püspöki dikasztérium vezetőjeként szolgált volna.

Az új pápa szombaton elmondta, hogy pápai nevét részben azért vette fel, hogy tisztelegjen XIII. Leó pápa (1878-1903) előtt,

A társadalmi igazságosság elkötelezett harcosaként vált ismertté, aki az ipari forradalom korában kiállt a munkások méltányos bérezéséért és emberi bánásmódjáért.

XIV. Leó hangsúlyozta, hogy az egyháznak most kulcsszerepet kell betöltenie a munkavállalókat érintő újonnan felmerülő fenyegetésekkel szemben, mint például a mesterséges intelligencia. Kiemelte, hogy ez a technológiai fejlődés "új kihívásokat állít elénk az emberi méltóság, az igazságosság és a munka védelme terén".

Leó kétórás találkozója a bíborosokkal eltért a korábbi pápák hagyományos formátumától. Míg a múltban a pápák általában monológot mondtak, és a bíborosoknak csupán hallgatóság szerepét szánták, Leó egy másfajta megközelítést választott. Először egy gondosan megfogalmazott beszédet tartott, majd lehetőséget biztosított minden olyan bíborosnak, aki szeretett volna hozzászólni. Ez a nyitott és interaktív stílus új színt vitt a találkozó dinamikájába, lehetővé téve a párbeszédet és a közvetlen kommunikációt.

"Rendkívüli figyelemmel hallgatta, azonban tisztában van vele, hogy a döntések meghozatala az ő feladata."

Sean Brady ír bíboros a Reutersnek nyilatkozva kifejtette, hogy a bíborosok jelenléte a találkozón azt a célt szolgálja, hogy támogassák őt. Aquilino Bocos Merino spanyol bíboros pedig a találkozót "rendkívül barátságosnak és közösségi szelleműnek" titulálta.

XIV. Leó pápa egyesével üdvözölte a bíborosokat, amikor azok távoztak a vatikáni kis előadóteremből, ahol a konklávé előtti napokban találkoztak. Ezen a helyszínen folytatták a diskurzust arról, hogy ki lehetne a következő pápa.

Dominik Duka cseh bíboros arról számolt be, hogy az egyik fontos téma a kommunista Kína katolikus közösségének helyzete volt. Gerhard Müller, a konzervatív német bíboros, aki már korábban is nyilvánosan vitába szállt Ferenc pápával a katolikus erkölcsi tanítás kérdéseiben, a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva kifejtette, hogy a szombati találkozón...

"A szöveg rendkívül kellemes és összhangban álló."

A május 7-8-i titkos konklávé keretein belül, a Sixtus-kápolnában, pápává választásra került sor, amely során Leónak a 133 szavazó bíboros közül 89 szavazatra volt szüksége a kétharmados többséghez. Désiré Tsarahazana madagaszkári bíboros a Reutersnek nyilatkozva elárulta, hogy Leó a május 8-án délután lebonyolított végső szavazáson több mint 100 szavazatot szerzett.

Ez a pápaválasztó bíborosok körében 75%-ot meghaladó támogatottságot tükröz.

Related posts