A Bécsi Filharmonikusok koncertje mostantól nem csupán a Földön, hanem a Naprendszeren túl is hallhatóvá válik!


Az Európai Űrügynökség (ESA) május 31-én különleges eseményt szervez: Bécsből közvetített Strauss-koncertet, amely egyaránt tiszteleg a zeneszerző születésének kétszázadik évfordulója és az űrhivatal alapításának ötvenedik évfordulója előtt. Mindezt a Voyager-1 űrszonda távollétében, amely már 25 milliárd kilométerre távolodik a Földtől, teszi még különlegesebbé.

A Bécsi Filharmonikusok koncertjét az ESA spanyolországi mélyűrkutató antennájával továbbítják a Voyager-1-nek - számolt be róla hétfőn Norbert Kettner, az eseményt szervező bécsi idegenforgalmi hivatal vezetője. A koncerten Johann Strauss leghíresebb művét, a Kék Duna-keringőt tűzik műsorra az osztrák főváros Iparművészeti Múzeumából.

Indulásakor, 1977 szeptemberében az űrszonda 27 zenei felvételt is vitt magával, mások mellett Bach, Beethoven és Mozart műveit, de Strauss keringője, amely Stanley Kubrick 2001: Űrodüsszeia című filmklasszikusának egyik zenei témája volt, nem szerepelt közöttük.

A Voyager-1 fedélzetén utazó aranyozott audiovizuális lemez fényképeket és információkat tartalmaz a Földről, valamint különféle felvételeket, köztük zenét is magával vitt. A válogatást arra az esetre készítették, ha a szondát valaha idegen civilizáció találná meg.

Az űr mélyeibe sugárzott koncert a bécsi idegenforgalmi hivatal különleges kampányának egyik fénypontja, amely az idén kétszáz éve született Johann Strauss zenei öröksége előtt hajt fejet. Május 31-én pedig az Európai Űrhivatal jubilál, hiszen öt évtizeddel ezelőtt indult el az űrkutatás új fejezete.

Az 1977-ben elindított Voyager-1 és Voyager-2 már körülbelül 25 milliárd kilométerre távolodott el a Földtől, sikeresen elhagyva a Naprendszert. A koncert zenei élményei mintegy 23 órás utazás után érkeznek meg az űrszondához. Aki szeretne szimbolikusan csatlakozni ehhez a különleges úthoz, ingyenesen választhat egyet a mű 13 743 hangjegyéből a projekt hivatalos weboldalán.

Related posts