A polipok titkos hadsereget toboroznak - Üdvözlünk Magyarországon!


A polipok rendkívül intelligens lények. Képesek befőttesüvegeket kinyitni, tanulni másoktól, és még az egykori focimeccs-jóslatokkal is hírnevet szereztek. Bár az utóbbi inkább szerencse kérdése volt, a polipok valóban kiemelkedően okos élőlények. Az agyméret és a testméret arányát tekintve a fejlábúak, köztük a polipok, a gerincesek tartományába esnek, és sokkal nagyobb agy-test aránnyal rendelkeznek, mint más gerinctelenek. Ez az összetett idegrendszer lehetővé teszi számukra, hogy bonyolult problémákat oldjanak meg, rejtőzködjenek, és még más állatokkal is együttműködjenek.

Egy nemrégiben végzett kutatás során a tudósok felfedezték, hogy a polipok nem mindig egyedül élik meg vadászati kalandjaikat. Különösen figyelemre méltó volt egy Dave névre keresztelt példány, aki csapatot alkotott különféle halakkal, köztük kecskebékákkal és feketeúszójú sügérekkel. Ez a közös vadászat mindkét fél számára hasznot hoz: a halak segítenek Dave-nek a zsákmány felkutatásában, míg ő körbeöleli a sziklákat, hogy elkapja az ott rejtőzködő állatokat. Ha esetleg néhány préda elmenekül, azt a halak könnyedén zsákmányolják, így mindenki jól jár – számolt be erről a SciShow.

A tudósok a Max Planck Intézetben több órányi videófelvételt elemeztek, hogy feltárják a csoport működését. A vadászat során a halak felkutatják a legjobb vadászhelyeket, majd Dave dönti el, hogy követi-e őket vagy sem. Ha a polip követi a halakat, ezt a tudósok "húzásnak" nevezték el, míg ha nem, és a halak visszatérnek hozzá, azt "horgonyzásnak" nevezték. Ez azt mutatja, hogy Dave irányítja a csoport mozgását, annak ellenére, hogy a polipok alapvetően magányos élőlények.

Bár Dave egyértelműen a vadászat irányítója, nem mindig a legbékésebb eszközökhöz nyúl, ha az ügyek nem haladnak a kívánt irányba. Amikor egy hal, különösen a feketeúszójú sügér, nem teljesíti a feladatát, Dave egy meglepő, ám hatékony módszert alkalmaz: konkrétan megüti a makacsságból eredő problémás halakat a csápjaival. Ezt a különös viselkedést a kutatók "polip-ütésnek" nevezték el, hiszen a polip mintha egy keménykezű főnök lenne, aki a lusta alkalmazottait próbálja rávenni a munkára, odacsapva az ellenállóknak, hogy végre teljesítsenek.

Az állatvilágban a vezetés többnyire vagy diktatórikus (egy egyed hozza a döntéseket, a többiek követik), vagy demokratikus (a csoport közösen dönt). Dave azonban egy teljesen új módszert mutatott be: középről vezeti a csoportot. A halak javaslatokat tesznek, merre menjenek, de a végső döntést mindig a polip hozza meg. Ez rendkívül fejlett kognitív képességekre utal, különösen egy olyan állattól, amely nem társas lény.

A legtöbb állatfajnál a közös vadászatot a fajon belüli egyedek végzik, mint például a farkasok vagy a kardszárnyú delfinek. Bár ezek a csoportok támogatják egymást, gyakran nem beszélhetünk valódi koordinációról; csupán arról van szó, hogy egyszerre, egyazon zsákmányra vadásznak. Az igazi együttműködés akkor bontakozik ki, amikor a különböző egyedek eltérő szerepeket vállalnak a vadászat során, ahogy azt Dave és halai is teszik.

Bár más vízi fajok, mint például a murénák és a sügérek is tanúsítanak kooperatív vadászati módszereket, egyikük stratégiája sem olyan bonyolult, mint Dave és a halak közötti interakció. A sügérek például kommunikálnak a murénákkal, hogy csatlakozzanak a közös vadászathoz, majd különféle taktikákat vetnek be a zsákmány elcsípésére. Míg a murénák a sziklarepedések rejtekéből támadnak, a sügérek szívesen kalandoznak a nyílt vízben, így mindkettőjük módszere kizárja a zsákmány menekülésének lehetőségét. Azonban a sügérek és murénák között nincs helye negatív visszacsatolásnak, ezzel szemben Dave nem habozik alkalmazni a fizikai erőszakot, ha nem elégedett a halak teljesítményével.

Dave viselkedése azért is rendkívüli, mert a polipok alapvetően magányos élőlények. Nem nőnek fel társas közegben, ahol megtanulhatnák a csoportos együttműködés szabályait. Mégis képesek más állatokkal dolgozni, vezetni őket, és akár büntetni is, ha nem végzik megfelelően a munkájukat. Ez újabb bizonyítéka annak, hogy a polipok különösen intelligens lények, amelyek kiemelkedő problémamegoldó és vezetői képességekkel rendelkeznek.

A polipok nem csupán a rejtőzködés és a tárgyak kinyitásában jeleskednek, hanem egy egészen új dimenzióra emelték az állatok közötti együttműködést – még ha néha egy-egy csápütésre is szükségük van a céljaik eléréséhez.

Itt van néhány cikk, amelyeket érdemes felfedezni:

Related posts