"A Titanic a jéghegy irányába halad, miközben a fedélzeten táncba kezdtek. Hasonlóképpen, a szlovákiai nyugdíjrendszer összeomlásának szemtanúi lehetünk - figyelmeztetnek a szakértők."

A Szociális Biztosító közzétette a 2024-es gazdálkodási teljesítményét, amire Jozef Mihál, adó- és járulékszakértő, valamint volt munkaügyi miniszter reagált. Mihál figyelmeztetett, hogy a nyugdíjrendszerünk egy jéghegy felé tart, ami komoly aggodalomra ad okot.
A legfrissebb adatok szerint a Szociális Biztosító összesen 9,64 milliárd eurót gyűjtött be nyugdíjbiztosítási járulékokból és a szolidaritási tartalékalapba tett befizetésekből. Ezzel szemben a nyugdíjakra – ideértve a szülői nyugdíjakat és a 13. havi nyugdíjat is – összesen 12,63 milliárd eurót utaltak ki, ami közel 3 milliárd eurós hiányt eredményezett a rendszerben.
A Szociális Biztosító a nyugdíjrendszer első pillérében tapasztalható jelentős hiányt csak részben tudta kompenzálni a többi szociális biztosítási alap többletéből. A legnagyobb részesedést, körülbelül 2,75 milliárd eurót, az államtól kapott vissza nem térítendő támogatás adta. Ez azt jelenti, hogy a nyugdíjak közel egynegyedét hitelből finanszírozták – hívta fel a figyelmet a szakértő a Hospodársky noviny oldalán megjelent véleménycikkében.
A kormány, hogy megmentse a még menthetőt, úgy döntött, hogy megszünteti a szülői nyugdíjakat. Ezen kívül fontos megemlíteni, hogy miután két évig a nyugdíjakat a magas inflációhoz igazítva jelentős mértékben megemelték, most visszatérünk a "normális" szinthez – vagyis a kétszázalékos valorizációhoz. Továbbá, a nyugdíjasok számának csökkentésére is törekednek a nyugdíjkorhatár emelésével, és a korkedvezményes nyugdíjak eltörléséről is szó van.
Mihál véleménye szerint, ha a 13. nyugdíjat visszaállítanánk az eredeti céljának megfelelően, mint egy szociális támogatást, amely évi maximum 100 millió eurót terhelne, akkor elkerülhető lenne a nyugdíjkorhatár emelése.
"A második pillérbe történő befizetések csökkentésével együtt a jelenlegi kormány nem túl fényes kilátásokat hagy a középkorú és fiatalabb generáció számára. A mai harmincasok 68 éves korukban mehetnek majd nyugdíjba, és a nyugdíjuk összege biztosan nem fogja elérni a bruttó bérük 50%-át (ahogy most), hanem jelentősen alacsonyabb lesz" - véli a szakértő.