A világ egyik legimpozánsabb rádiógyűjteménye egy pécsi fiatalember szenvedélyes hobbijának gyümölcse.


Szekeres Csongor gyerekkora óta szenvedélyesen gyűjti a különböző készülékeket, és mára már több ezer darabot felhalmozott. Álma, hogy megnyissa saját múzeumát, ahol ezek a különleges tárgyak méltó helyet kapnának, és bemutathatná az érdeklődőknek a technika fejlődésének izgalmas történetét.

Egy különleges gyűjtemény gazdája a pécsi egyetem diákja, Szekeres Csongor, aki már 3500 rádiót tudhat magáénak. A 25 éves fiatalember ezzel a lenyűgöző kollekcióval világszerte egyedülálló. Rádiók iránti szenvedélye hatéves korában kezdődött, amikor először találkozott egy régi rádiókészülékkel, ami azóta is meghatározó része életének.

"Családunkban régóta él az érdeklődés a régi tárgyak iránt, rendszeresen látogattuk a vásárokat. Egy alkalommal, amikor egy ismerősünknél jártam, felfedeztem egy gyönyörű fadobozos rádiót. Annyira lenyűgözött, hogy végül ajándékba kaptam tőle. Ekkor döbbentem rá, hogy nálam is megvan ez a gyűjtői szenvedély, és elhatároztam, hogy elkezdem a rádiók gyűjtését" - mesélte az Euronewsnak.

Eleinte csak legyintettek rá, mondván, hogy majd idővel kinövi ezt a szenvedélyt. Ám nem így alakult a helyzet. Csongor folyamatosan bővítette a készülékeit, és egyre impozánsabb gyűjteményre tett szert.

"Sűrűn nézem az internetet, fel vettem a kapcsolatot gyűjtőkkel. Néha ajándékba is kapok, de lehet cserélni is, ha valamiből több van."

Svédországból szerezte meg egyik kedvencét, egy ORION 7066-os típust, amely 1933-ban készült.

A magyarok igazán büszkék lehetnek arra, hogy egy ilyen különleges dolgot létrehoztak. Az ára meghaladta a 400 pengőt, és jelenleg csupán néhány darab létezik belőle.

Az 50-es 60-as évekbeli készülékeket pár ezer forintért is meg lehet venni, a régebbiek viszont sokkal többe kerülnek.

"A háború előttiekből nagyon sok megsemmisült. Több százezer is lehet az értéke."

Egy lelkes gyűjtő barátja támogatja a készülékek felújításában, és az eredeti alkatrészeket személyes kapcsolatai révén szerzi be. Ő úgy véli, hogy a valóban értékes gyűjtemények gyakran elvesznek, mivel ez a gyűjtői közösség sajnos hanyatlóban van.

"Nagy gond, hogy egyre kevesebben foglalkoznak a rádiótechikával. Azért is tartom fontosnak, hogy fiatalként vigyem tovább ezt a múltat. Ha nem foglalkozunk a múltunkkal, akkor nincsen jövőnk se" - mondja.

Szekeres Csongor már számos időszaki kiállításon bemutatkozott, ahol gyűjteménye egyedi darabjait csodálhatta meg a közönség. Ambíciója, hogy egy sajátos hangulatú házi múzeumot alakítson ki, ahol az érdeklődők még közelebbről megismerhetik szenvedélyének tárgyait.

Related posts