Belle Gibson egy olyan nő, aki a nyilvánosság előtt azt állította, hogy agydaganattal küzd, és ennek alapján népszerűsítette a kamudiétáját. Azonban kiderült, hogy valójában sosem volt beteg, és ezzel több ezer dollárnyi támogatást csalt ki emberektől, ak


Az élet gyakran a legmegdöbbentőbb meséket szövi, és ezúttal sincs ez másképp. A Netflix legújabb sorozata, az "Almaecet", Belle Gibson hihetetlen és megdöbbentő történetébe enged betekintést. Gibson éveken keresztül olyan hitelesen adta elő, hogy az egészséges táplálkozás segítségével gyógyult meg agydaganatából, hogy sokan a nyilvánosság előtt is elfogadták ezt a narratívát.

Egy évtizeddel azután, hogy Belle Gibson, az ausztrál wellnessinfluencer, nyilvánosan beismerte, hogy sosem volt végstádiumú agydaganata, amelyből állítólag egészséges életmódja révén gyógyult meg, megérkezett a Netflix Almaecet (Apple Cider Vinegar) című sorozata. Ez a film a csaló egészségguru felemelkedését és bukását mutatja be. Gibson története és Anna Delvey esete között számos hasonlóság található, de míg Delvey csupán néhány gazdag embert csapott be, Gibson több százezer hívét vezette félre. Annak ellenére, hogy lelepleződött, tetteiért a mai napig nem vonták felelősségre. Ausztrália legpofátlanabb szélhámosa szabadlábon él, miközben számos rákos beteg életét tette tönkre. De ki is valójában Belle Gibson, ha nem egy agydaganatból felépült jótékony szamaritánus, hanem inkább egy csaló, aki manipulálta a közönséget a saját hasznára?

Annabelle Natalie Gibson 2013-ban életre hívta a The Whole Pantry nevű alkalmazást, amely egészséges recepteket kínált, és már az első hónapban lenyűgöző, 200 ezres letöltési számot ért el. Az ausztrál média akkoriban az "első egészségügyi, wellness- és életmód-alkalmazásként" ünnepelte az appot, ami nem meglepő, tekintve, hogy Belle Gibson korábban egy súlyos, rosszindulatú daganatos megbetegedéssel küzdött, és az alternatív gyógyászat, valamint az egészséges táplálkozás révén sikerült felépülnie. Gyógyulásának inspiráló történetét Instagramon mesélte el, ahol már 200 ezren követték az életét. Érdemes megjegyezni, hogy ekkoriban az Instagram még viszonylag új platformnak számított, így a követők száma kiemelkedően magasnak számított. A 2010-es években a natúrkozmetikumok és a házi készítésű receptek iránti lelkesedés tetőfokára hágott, a shea vaj és a kókuszolaj szinte mindenki kedvenc alapanyaga lett. Gibson tökéletesen megtestesítette ezt a trendet: az egészség úgy tűnt, mindössze egy smoothie és néhány egészséges recept kérdése.

Az óriási érdeklődés nyomán egy kézzelfogható szakácskönyv is született azonos címmel, Gibson pedig azt ígérte, az alkalmazásból és a kötetből származó bevételeit jótékonysági szervezeteknek és a Schwarz családnak ajánlja fel, akiknek fia agydaganattal küzdött. Hamarosan azonban összedőlt Gibson hazugságokból épített birodalma.

2015-ben nem csupán az vált világossá, hogy a rák csupán Gibson képzeletének szüleménye volt, hanem oknyomozó újságírók felfedték, hogy az ígéreteivel ellentétben mindössze a bevételeinek 2 százalékát adományozta. Annak ellenére, hogy csalásával több százezer embert károsított meg, tetteinek eddig semmilyen büntetőjogi következménye nem volt, és még a pénzügyi felelősségre vonást is sikerült elkerülnie. Ez a történet szinte egy filmes forgatókönyvbe illik... A Netflix azonnal lecsapott a sztorira, és ezzel újabb izgalmas darabbal bővítette a csalókról szóló sorozatai sorát. Az „Almaecet” februárban debütált, és már több mint 5,6 millió megtekintésnél jár, jelenleg pedig 57 országban szerepel a 10 legnézettebb műsor között.

Ki valójában Belle Gibson és minek köszönhető, hogy ilyen hosszú időn keresztül képes volt átverni a nyilvánosságot? Íme 4 dolog, amit tudnod kell a wellness-svindlerről, mielőtt/miután megnézed a róla készült sorozatot.

Gibson 1991. október 8-án született Tasmániában, de "karrierje" során többször hazudott a koráról, három évvel idősebbnek feltüntetve magát a valóságnál. Gyermekkoráról nem lehet sokat tudni. A hírek szerint Délkelet-Ausztrália különböző részein nőtt fel édesanyjával, Natalie Dal-Bellóval, mielőtt elidegenedett családjától. "Nagyon diszfunkcionális otthonban nőttem fel. Soha nem ismertem az apámat, és a szklerózis multiplexben szenvedő anyámmal és az autista bátyámmal éltem" - írta a The Whole Pantry című könyvének bevezetőjében. (Később kiderült, bátyja nem is autista, ez is csak egy újabb kitaláció volt.)

Anya súlyos betegsége miatt rengeteg támogatásra volt szüksége. Emlékszem, hogy hatévesen először próbálkoztam vacsora készítésével; egy székre állva igyekeztem elérni a tűzhelyet. Az étel készítésének rituáléja számomra teljesen érthetetlen volt, a főzés csupán egy eszköz volt a túléléshez, egy munka, amivel elkerülhettem a mosogatást. Az "egészséges táplálkozás" keretén belül gyümölcsleveket fogyasztottunk, amelyek cukortartalma még a Coca-Cola-nál is magasabb volt, és gyakran többet ettem, mint amennyit a gyomrom el tudott viselni. Ennek következményeként tizenéves koromban túlsúlyos lettem.

Tizenkét éves koromban elhagytam a szülői otthont, és ez a lépés örökre megváltoztatta az életem irányát. Ekkor kezdődött az újdonságokkal teli időszakom: az új otthonomban lehetőségem nyílt saját zöldségeskertet kialakítani. Először tapasztaltam meg, mi az igazi élelmiszer, hogyan nő a földben, és mennyire fontos a kert gondozása. Ez a felfedezés nemcsak a táplálkozásomra, hanem a hozzáállásomra is mély hatással volt.

Gibson már 2005-ben arról posztolt az interneten, hogy agydaganata van. Miután 16 évesen otthagyta az iskolát, Perthbe költözött, és online fórumokon egyre vadabb orvosi diagnózisairól számolt be. Azt állította, hogy komoly műtéteken esett át, sőt, egy alkalommal percekig halott volt a műtőasztalon. Egyik állítását sem tudta igazolni. "A munkahelyemen agyvérzést kaptam - soha nem fogom elfelejteni, hogy három héttel később egyedül ültem az orvosi rendelőben, és vártam a vizsgálati eredményeimre. Az orvos behívott és azt mondta "Rosszindulatú agydaganatod van, Belle. Meg fogsz halni. Hat heted van hátra. Legfeljebb négy hónap." Emlékszem egy fullasztó, fojtogató érzésre, és aztán nem sok minden másra" - írta a könyvében.

Gibson beszámolója szerint két hónapig járt kemoterápiára és sugárterápiára, mielőtt úgy döntött, "holisztikusabb" kezelésekbe kezd, fókuszban az egészséges táplálkozással. 2013-ban kezdte el dokumentálni történetét, és azt állította, hogy az egészséges életmód vezetett a gyógyulásához: vegetáriánus étrendet követett, amely bioélelmiszereket tartalmazott, továbbá kizárta a tejtermékeket és a glutént. Eközben más rákbetegeket is arra buzdított, hogy kövessék példáját.

Gibson követőtábora szinte robbanásszerűen nőtt. Az Instagram-oldala, tele motiváló idézetekkel és ínycsiklandó turmixok fotóival, valósággal lázba hozta a közönséget. Ezt követően az ausztrál média is felfigyelt rá, hiszen megjelent a The Australian Women's Weekly, a Cosmopolitan és az Elle hasábjain, valamint országos reggeli műsorokban is bemutatkozott.

A későbbi források szerint Gibson fiatal éveiben már mutatta a hajlamát arra, hogy kitalált történetekkel szórakoztassa a környezetét. Egy egykori osztálytársa "kórosan hazudozónak" jellemezte, míg egy régi barátja visszaemlékezve megjegyezte, hogy "öt percet sem tudott eltölteni anélkül, hogy ne hozott volna létre valami fantáziadús mesét".

Ezután következett a The Whole Pantry alkalmazás, amit az Apple az év legjobb étel- és italalkalmazásának választott megjelenésekor. 2014-ben, miután azt állította, hogy a rák átterjedt a vérére, a lépére, a méhére és a májára, Gibson szerződést kötött a Penguinnal, és 132 ezer ausztrál dollárt (30 millió forint) kapott előlegként a szakácskönyvéért. 2014 végére 16 ezer példány kelt el belőle. Alkalmazásának köszönhetően az Apple kiválasztotta, hogy szerepeljen az új okosóráján, és Sydney-ben elnyerte a Cosmopolitan magazin "Fun Fearless Female" díját.

Csupán másfél év alatt Gibson a világ legismertebb wellnessinfluenszerré nőtte ki magát.

2015 elején Belle történetében apró, de aggasztó repedések kezdtek megjelenni. A könyvszerződése és az alkalmazása révén jelentős jövedelemre tett szert, ám hamarosan világossá vált, hogy az ígéreteivel ellentétben nem adományozta el a megkeresett pénzt. Beau Donnelly és Nick Toscano, a The Age és a The Sydney Morning Herald oknyomozó újságírói, mélyreható nyomozásba kezdtek, és 2015 márciusában közzétették első leleplező írásukat.

Gibson publikus koporsójába az utolsó szöget a The Australian Women's Weekly női hetilapnak adott 2015-ös interjú verte be. Ebben Gibson elismerte, hogy a története teljes mértékben kitaláció. "Semmi sem igaz" - mondta a riporternek, aki egyenesen megkérdezte tőle, hogy van-e vagy volt-e valaha rákja. "Nem vágyom megbocsátásra"-

mondta a kegyvesztett influencer, hozzátéve, hogy végül azért beszélt erről, mert ez volt a "felelősségteljes dolog". "Mindenekelőtt azt szeretném, ha az emberek azt mondanák: 'Oké, ő is ember. Nyilvánvalóan nagy lábon élt. Tiszteletteljesen odajött az asztalhoz, és elmondta, amit el kellett mondania, és most itt az ideje, hogy felnőjön és meggyógyuljon." Az interjú után az Apple leállította a The Whole Pantry alkalmazás letöltését, a Penguin pedig Gibson szakácskönyvének kiadását. Gibson később a 60 Minutes munkatársának, Tara Brownnak is interjút adott, ebben már arról beszélt, hogy a rákdiagnózist egy olyan személy állította fel, akiről azt hitte, hogy orvos. Évekkel később is kínos megnézni az interjút.

A Netflix februárban megjelent sorozatát, amelyben Kaitlyn Dever alakítja Gibsont, Donelly és Toscano The Woman Who Fooled The World című könyve ihlette. A streaming platform úgy jellemzi a hatrészes szériát, mint egy "igaz történet, amely egy hazugságon alapul", de valójában ők is változtattak a történeten. Például Milla karaktere Jessica Ainscough ausztrál influenceren alapul, aki ténylegesen rákkal küzdött, és erről blogolt. A sorozatban riválisokként mutatják be a két nőt, a valóságban azonban semmilyen kapcsolat nem volt közöttük. (Ainscough 2015-ben halt meg.)

2017-ben az ausztrál szövetségi bíróság döntése értelmében egy népszerű influencert, aki az Instagramon szerzett hírnevet, eltiltottak mindenféle egészségügyi állítás közzétételétől, és ráadásul 410 ezer ausztrál dolláros (körülbelül 96 millió forintos) pénzbírságot is kiróttak rá. A Victoria állam fogyasztóvédelmi hatósága azóta is próbálja behajtani ezt az összeget, ahogy azt a hatóságok szóvivője február végén az Associated Pressnek nyilatkozta. Gibson, a megszorult influencer, a bíróságnak írt levelében arra hivatkozott, hogy munkanélküli, és képtelen a tartozását rendezni. A hatóságok már kétszer is razziát tartottak az otthonában (először 2020-ban, majd 2021-ben), hogy megkíséreljék lefoglalni a vagyonát, de az akciók eredményei nem kerültek nyilvánosságra.

Gibson könyvkiadója 30 ezer dolláros (7 millió forint) bírságot fizetett a polgári perben, mert nem ellenőrizte állításait. Ugyan Gibsont nem vádolták meg több váddal, ügyének voltak következményei. A gyógyászati célú egészségügyi állításokat szabályozó ausztrál törvényt 2022-ben drasztikusan módosították, és a jogsértéseket mostantól több millió dolláros bírsággal büntethetik - egyesek szerint részben Gibson esete miatt eszközölték a változásokat.

2020-ban egy érdekes videó került nyilvánosságra, amelyben Gibson részt vett egy etióp oromo közösségi eseményen Melbourne-ben. Az ABC News tudósítása szerint a felvételen Gibson oromo nyelven mutatkozott be, megemlítve nevét, Sabontu, majd angolra váltott. A színész kifejtette, hogy a közösséghez való csatlakozása számára "ajándék" és "áldás" volt. Az oromo közösség tagjai ekkor azt nyilatkozták az ABC-nek, hogy nem voltak tisztában Gibson valódi identitásával, egészen addig, amíg a birtokán végrehajtott razzia nem került a sajtóba.

A legfrissebb információk alapján Gibson továbbra is Melbourne városában él, ahol az oromo közösség tagjaként tevékenykedik. Azonban a pontos tevékenységei és foglalkozása még mindig rejtély övezi. Érdekesség, hogy a róla készült sorozat készítésében nem volt aktív résztvevő.

Related posts