**ASUS Blog: A Mesh Hálózat varázsa – Könnyed Karácsony** Ahogy közeledik a karácsony, a családi összejövetelek és az ünnepi készülődés izgalma mindannyiunkat magával ragad. Azonban az ünnepi időszak nemcsak a boldogságról szól, hanem a zökkenőmentes onl

Nem arról van szó, hogy a bejglit helyettünk süti meg, hanem inkább arról, hogy gyorsabb és megbízhatóbb internetkapcsolatot nyújt az egész család számára.
Közeledik a karácsony varázslatos időszaka, amikor a szeretet, az ajándékozás és a családi összejövetelek ünnepe köszönt ránk. Ez az az idő, amikor a rokonok és barátok összegyűlnek, és a közös étkezések mellett a szórakozás is középpontba kerül. Az ünnepi hangulat azonban nemcsak a finom falatokban és a nevetésben rejlik: ilyenkor jelentősen megnő az otthoni internetkapcsolatra csatlakozó eszközök száma is. Aki nem tapasztalta még, mit jelent egy-két online játékokkal játszó tinédzser jelenléte, az talán el sem tudja képzelni, milyen feszültségeket okozhat, ha az internet lassú vagy éppen akadozik. A Wi-Fi lefedettség problémái egyre inkább konfliktusok forrásává válhatnak, hiszen a karácsonyi hangulatot könnyen megzavarhatja, ha valaki éppen a legizgalmasabb szakaszban akadozó internetkapcsolatra panaszkodik. Érdemes tehát időben felkészülni és biztosítani mindenki számára a zavartalan online élményt, hogy az ünnepek valóban a közös élményekről és örömről szóljanak.
Ennek kivédésére a hagyományos megoldás a kábelezés, a PowerLine technológia vagy repeaterek bevetése. Mindhárom jól működik, csak éppen egyik sem tökéletes: falat kell fúrni, a sebesség erősen függ a villamos hálózat minőségétől, vagy nehéz ideálisan konfigurálni. A modern mesh rendszerek ezzel szemben egyrészt gyorsak, másrészt pillanatok alatt telepíthetők, harmadrészt pedig nagyon könnyen beállíthatóak.
Az ASUS AiMesh technológiája egy különleges "szoftveres" mesh hálózatot kínál, amely lehetővé teszi, hogy az AImesh-kompatibilis routerek más, hasonlóan támogatott eszközökkel bővüljenek, így egy egységes és hatékony mesh rendszert alkotva működjenek együtt.
Az ilyen bővíthető routerek és mesh hálózatok lényege, hogy a hagyományos központi egység helyett több, egymástól nagyjából egyforma távolságra elhelyezkedő kisebb csomópontból állnak. Ezek a csomópontok dedikált, általában vezeték nélküli hálózaton kommunikálnak egymással, miközben egy külön sávon keresztül csatlakoznak a felhasználói eszközökhöz. Bár a koncepció hasonlít a repeaterek által létrehozott rendszerhez, a mesh hálózatok előnyei jelentősek. Itt például nem csökken a távolról csatlakozó eszközök számára elérhető sávszélesség, és a rendszer intelligensebben működik. Folyamatosan figyeli, melyik csomópont nyújtja a legjobb teljesítményt egy adott kliens számára, és szinte valós időben át is lépteti arra, így optimalizálva a felhasználói élményt.
Persze az egy mesh rendszernél is fontos, hogy milyen hálózati szabványokat támogat, és ezek közül a legfejlettebb jelenleg a Wi-Fi 7, melynek több frekvenciasáv (2,4 GHz, 5 GHz és 6 GHz) együttes használatát lehetővé tévő MLO (Multi-Link Operation) funkciója kifejezetten jó választássá teszi a mesh számára. Az ASUS által kínált Smart AiMesh például úgy használja az MLO-t, hogy az aktuális igényeknek megfelelően váltogat a sávok együttes használata (aggregation) és a köztük való váltogatás (seamless switching) között. Az előbbi a maximális sebességet kínálja, az utóbbi pedig a felhasználó számára észrevétlenül az aktuális pozícióban a legjobb vételi feltételekkel rendelkező kapcsolatot.
Az AiMesh rendszerek egy másik, különösen a sok felhasználóval rendelkező háztartások esetében hasznos szolgáltatása az úgynevezett Smart Home Master, mely több, különálló virtuális hálózat létrehozását teszi lehetővé, különböző SSID-kel. Ez azért lehet hasznos, mert így külön konfigurációs beállításokkal rendelkező hálón lóghatnak a gyerekek a játékokkal, külön csatlakozhatnak az okosotthonos eszközök és a munkára használt notebook.
Az ASUS mesh kínálatának leggyorsabb darabja jelenleg a ZenWiFi BQ16, mely Wi-Fi 7 mellett négy frekvenciasávval rendelkezik, és minden létező újdonságot támogat, ideértve az MLO-t, a 320 MHz-es csatornákat és a 4K QAM modulációt. Ennek köszönhetően két 5 GHz-es sáv áll rendelkezésre, ezek közül az egyik funkcionálhat a mesh belső adatátvitelét végző backhaulként - kivéve persze akkor, ha inkább a beépített 10 Gbps-es vezetékes kapcsolatot használnánk erre a célra, mely szintén konfigurálható így. Ebben az esetben a második 5 GHz-es sávot a kliensek felé tudjuk bevetni.
Mindezeknek fényében a BQ16 kiemelkedő lefedettséget nyújt: egy olyan szett, amely két darab, 12 antennás node-ból áll, akár 700 m²-nél nagyobb lakóterületen is hatékonyan működik. A node-ok nem csupán WLAN és 10 GbE WAN/LAN porttal rendelkeznek, hanem egy második 10 GbE LAN interfészt, egy 1 GbE WAN/LAN csatlakozót, valamint két standard Gigabit Ethernet portot is magukban foglalnak, mindezt egy USB 3.0 port kíséretében.
Az átlagos felhasználási körülményekhez ideális választás lehet a három frekvenciasávot támogató ZenWiFi BT10, amely kételemes szettje az ASUS ajánlása szerint akár 550 m² területet is lefed. Ez a rendszer, amely összesen elméletileg 18 000 Mbps sávszélességet kínál, teljes mértékben kompatibilis a Wi-Fi 7 szabványával, és minden új technológiai újítást támogat. A készülék hét belső antennával van felszerelve, valamint egy 10GbE WAN/LAN porttal, egy 10GbE LAN porttal, egy Gigabit Ethernet csatlakozóval és egy USB 3.0 porttal. Így a backhaul megoldás esetén is lehetőség van a gyors és megbízható vezetékes kapcsolat választására.
Végül a "belépőszintre" pozicionálható a ZenWiFi BD4 csomag, melyet az ASUS inkább lakásokba, mintsem önálló házakba ajánl. Ellentétben az eddigiekkel, bár Wi-Fi 7 kompatibilis, de nincs benne 6 GHz-es sáv, csak a 2,4 GHz-es és 5 GHz-es tartományt támogatja. Ettől függetlenül az MLO és a 4K-QAM rendelkezésre áll, és kapunk két darab 2.5GbE WAN/LAN portot is. A kettes szett akár 450 m²-ig is bevethető, legalábbis az ASUS állítása szerint.
Az ASUS által bemutatott három szett számos fejlett szolgáltatással büszkélkedhet, beleértve a Smart Home Master funkciót, a szülői felügyeletet, valamint különféle VPN megoldásokat. Emellett a hálózati biztonságot garantáló AiProtection is elérhető, amely valóban sokoldalú. Az AiProtection nem csupán tűzfalat és behatolás elleni védelmet biztosít, hanem a fertőzött eszközök észlelésére is képes, mindezt folyamatos frissítésekkel kiegészítve. A beüzemelés rendkívül egyszerű, hiszen nem szükséges hozzá mélyreható szakmai tudás. Az ASUS Router alkalmazás, amely elérhető okostelefonokra, pár lépésben végigvezet a legfontosabb beállításokon, így néhány perc alatt egy jól működő Wi-Fi 7 hálózat áll rendelkezésre a csatlakozni kívánó eszközök számára.