Ausztrália döntést hozott a közösségi médiát érintő dezinformációval foglalkozó törvényjavaslat visszavonásáról.


A platformok akár a globális bevételük 5%-át is kitevő bírságra számíthattak volna. Azonban a kormány végül visszalépett, mivel biztos volt abban, hogy a szenátus nem támogatná a javaslatot.

Az ausztrál kormány bejelentette, hogy visszavonja azt a törvényjavaslatot, amely a digitális platformokat akár globális bevételük 5 százalékának megfelelő büntetéssel sújtotta volna, ha nem tesznek lépéseket a dezinformáció terjedésének megakadályozására - jelenti a Reuters.

A törvényjavaslat megalkotása arra a felismerésre reagált, hogy ausztrál politikai vezetők aggodalmukat fejezték ki a külföldön bejegyzett technológiai cégek megnövekedett befolyásáról és azok potenciális fenyegetéséről az ausztrál szuverenitásra nézve. A javaslat visszavonása nem sokkal az országos választások előtt történt, ami felveti a kérdést, hogy milyen politikai motivációk állnak a háttérben.

"A nyilvános állásfoglalások és a szenátorokkal folytatott egyeztetések alapján világos, hogy a javaslatnak nincs esélye átjutni a szenátuson" - mondta Michelle Rowland, az ország kommunikációs minisztere vasárnap közzétett nyilatkozatában.

A miniszter hangsúlyozta, hogy az ötlet olyan példátlan átláthatóságot teremtett volna, amely kötelezte volna a nagy technológiai vállalatokat arra, hogy felelősséget vállaljanak a rendszereik és folyamataik működéséért, ezzel segítve a félretájékoztatás és a dezinformáció elterjedésének megakadályozását.

Rowland megállapítása szerint az ausztrál lakosság négyötöde egyetértene a dezinformáció elleni intézkedések bevezetésével. Ugyanakkor a legfrissebb közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a kormányzó, baloldali-centrista Munkáspárt jelentős hátrányban van a konzervatív ellenzékkel szemben. A törvényjavaslatot nemcsak a Liberális-Nemzeti koalíció utasította el, hanem az ausztrál Zöldek és számos független szenátor is ellenzi azt.

Sarah Hanson-Young, a Zöldek szenátora, az ausztrál közszolgálati televízió (ABC) műsorában kifejtette, hogy a törvényjavaslatot "félkész megoldásnak" tartja.

A DIGI nevű iparági szövetség, amelynek tagja a Meta, a Facebookot, Instagramot és WhatsAppot üzemeltető vállalat, korábban kifejtette véleményét az új törvényjavaslat kapcsán, hangsúlyozva, hogy az csupán megerősítette volna a már létező dezinformáció-ellenes szabályozási keretet.

Related posts