Az amerikai és a török külügyminiszter kiemelte az Iszlám Állam megfékezésének létfontosságú szerepét.


Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Hakan Fidan török kollégája pénteken Ankarában találkoztak, hogy a szíriai stabilitás megteremtéséről tárgyaljanak. A megbeszélés során mindketten hangsúlyozták, hogy elengedhetetlen további erőfeszítések megtétele, hogy elkerüljék az Iszlám Állam nemzetközi terrorhálózatának újbóli megerősödését Bassár el-Aszad elnök esetleges bukása után.

"Széles körű egyetértés van abban, hogy mit szeretnénk látni a jövőben, kezdve a szíriai átmeneti kormánnyal, amely befogadó és nem egyoldalú, védi a kisebbségek és a nők jogait", és "nem jelent semmiféle fenyegetést Szíria egyetlen szomszédjára sem" - fogalmazott Blinken a közös sajtótájékoztatón.

"Országaink nagyon keményen dolgoztak, és hosszú éveken át sokat adtak azért, hogy elérjék az Iszlám Állam területi kalifátusának felszámolását, hogy ez a fenyegetés ne üsse fel újra a fejét, és elengedhetetlen, hogy folytassuk ezeket az erőfeszítéseket" - tette hozzá.

A megbeszélések során a szíriai stabilitás megteremtésének egy újabb kulcsfontosságú aspektusára is fókuszáltak, nevezetesen az ország északi területein zajló fegyveres összecsapásokra, amelyek az Egyesült Államok által támogatott kurd erők és a török kormány által támogatott lázadók között zajlanak.

Fidan a találkozó után kijelentette: "Törökország "prioritása Szíriában a stabilitás lehető leggyorsabb biztosítása, hogy ezzel megakadályozzák a terrorizmus térnyerését, az Iszlám Állam és a törökországi szakadár Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) pedig ne tudjon ott hatalomra jutni."

Az egyaránt NATO-tag Washington és Ankara a polgárháború 13 éve alatt támogatta az egymással is harcoló szíriai lázadókat, de érdekütközés alakult ki közöttük az egyik felkelő frakció, a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) miatt, amelyet kurdok vezetnek. Az SDF az Iszlám Állam fegyveresei elleni amerikai koalíció legfőbb szövetségese. Élén a Népvédelmi Erők (YPG) állnak, amelyet Ankara a Törökországban betiltott PKK szövetségesének tart.

Blinken Ankarában, Recep Tayyip Erdoğan elnökkel és Fidan miniszterrel folytatott megbeszélésén a gázai tűzszünet kérdéséről tárgyalt. Kiemelte, hogy a Hamásznak, amely ellenőrzi a Gázai övezetet, sürgősen el kell fogadnia a megállapodást, mivel ez alapvető lépés lehet a konfliktus végére vezető úton.

Anthony Blinken 12. alkalommal látogatott a Közel-Keletre, mióta Izrael és a Hamász között Gázában kitört a jelenlegi fegyveres konfliktus, de ez volt az első útja a térségbe Bassár el-Aszad szíriai elnök eltávolítása óta.

Related posts