Béremelkedés és szoros munkaerőpiac - de ellentmondásos tendenciák figyelhetők meg az Egyesült Államokban.


Az amerikai munkaerőpiac májusban felülmúlta a várakozásokat, de a fejlődés üteme továbbra is mérsékelt. Ugyanakkor aggasztó jelek is megfigyelhetők.

Az Egyesült Államokban a nem mezőgazdasági szektorban 139 ezer új munkahely létesült, ami meghaladja az elemzők által várt 126 ezer fős növekedést.

A munkanélküliségi ráta 4,2%-on maradt, ami megegyezik a múlt havi adatával, és 2024 májusa óta folyamatosan egy szűk tartományban ingadozik.

A legfrissebb statisztikák alapján a foglalkoztatás jelentős növekedést mutat az egészségügyi szektorban (+62 ezer), a vendéglátás területén (+48 ezer) és a szociális ellátásban (+16 ezer). Különösen figyelemre méltó a kórházak (+30 ezer) és a járóbeteg-ellátás (+29 ezer) növekedése, amelyek jelentős mértékben hozzájárultak a szektor bővüléséhez. Ezzel szemben a szövetségi kormányzati alkalmazottak száma továbbra is csökkenő tendenciát mutat: májusban 22 ezer fővel, januárhoz viszonyítva pedig összesen 59 ezer fős leépítés történt. Ez a csökkenés valószínűleg összefügg a korábban Elon Musk által indított közigazgatási hatékonyságjavító intézkedésekkel, amelyek az év eleje óta érvényben vannak.

A legfrissebb háztartási felmérés szerint májusban 7,2 millió ember volt munkanélküli, és ez a szám szinte stagnált. A hosszú távon, tehát legalább 27 hete állás nélkül lévők körében azonban 218 ezer fős csökkenést tapasztaltak, de ennek ellenére még mindig 1,5 millióan számítanak ebbe a csoportba.

Közben a kevesebb mint 5 hete munkát keresők száma 264 ezerrel emelkedett, ami arra enged következtetni, hogy a friss állásvesztések a vártnál jelentősebben növekedtek.

A munkaerőpiac aktivitási mutatói kisebb mértékű romlást jeleznek: a foglalkoztatási arány 0,3 százalékponttal 59,7 százalékra csökkent, míg a részvételi arány 62,4 százalékra esett vissza. A gazdasági kényszerek miatt részmunkaidőben dolgozók száma lényegében stagnál, és továbbra is körülbelül 4,6 millió főt tesz ki.

A bérek folytatták emelkedésüket: az átlagos órabér májusban 15 centtel, tehát 0,4 százalékkal 36,24 dollárra nőtt, ami éves szinten 3,9 százalékos növekedést mutat.

A termelésben és nem vezetői pozíciókban dolgozók körében az órabér 12 centtel nőtt, elérve a 31,18 dollárt. A heti munkaidő változatlanul 34,3 óra maradt, a feldolgozóiparban pedig 40,1 órás átlagot mértek.

Related posts