Több iráni városban betiltották a kutyák közterületen való sétáltatását, ami komoly vitákat váltott ki a helyi közösségekben. Az intézkedés célja a közterületek védelme és a helyi hagyományok megőrzése, azonban sokan úgy vélik, hogy ez a döntés sérti a há


A közelmúltban bevezetett kutyasétáltatási tilalmak között megtalálható Iszfahán és Jazd a közép-iráni régióban, valamint Kermán délen és Ilam nyugaton, összesen legalább 17 várost érintve.

Az Etemád című reformista lap értesülései szerint az ilami városvezetés egyik munkatársa arról tájékoztatott, hogy azokkal szemben, akik nem tartják be a megadott rendelkezéseket, jogi lépések várhatóak. A közlemény azonban nem tartalmazott további részleteket.

Abbász Nadzsafi, Hamedán város ügyésze a közelmúltban a sajtó képviselőinek nyilatkozva kifejtette, hogy a kutyasétáltatás nem csupán közegészségügyi kockázatokat rejt magában, hanem "zavartságot okoz a béke és a jólét terén is".

Teheránban hasonló rendelkezés már 2019 óta van érvényben, a tiltást azonban nem igazán ellenőrzik, és az iráni fővárosban gyakran találkozni kutyasétáltatókkal az elegánsabb negyedek parkjaiban és utcáin.

Jóllehet sok iszlám hittudós - beleértve a síita klérust is - a vallásjogra hivatkozva tisztátalannak tartja a kutyákat, a megsimogatásukat, a nyálukkal való érintkezést, egyes politikai, illetve vallási vezetők pedig a kutyatartást "nyugati befolyásnak" tulajdonítják, Iránban nem tiltott kutyát tartani, és sok iráni él is ezzel a lehetőséggel.

Ali Hamenei ajatollah, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője 2017-ben kifejezte aggodalmát a kutyatartás kapcsán, és "kifogásolhatónak" minősítette azt, ha a kutyák tartása nem kapcsolódik pásztorkodáshoz, vadászathoz vagy őrzéshez. Emellett kifejezetten megtiltotta a kutyatartást, ha az a szomszédság nyugalmát zavarja. A megelőző évben, 2016-ban, Sahínsahr város vezetése pedig egyenesen utasítást adott a kutyák begyűjtésére, hangoztatva, hogy ez a "piszkos nyugati kultúra" elleni harc része.

Related posts