Bod Péter Ákos megfogalmazása szerint a hagyományos kereskedelmi rendszer, ahogyan eddig ismertük, elérte a végpontját.


Bod Péter Ákos megjegyezte, hogy Trump elnök ezzel a lépéssel gyakorlatilag véget vetett a háború utáni kereskedelmi rendszernek. A szakértő rámutatott, hogy az Egyesült Államok külkereskedelmi hiánya már hosszú ideje jelen van, és ennek hátterében számos összetett tényező áll, amelyeket nem lehet egyszerűen visszaélésnek tekinteni.

"A vámterhek főként az amerikai fogyasztókat terhelik majd" - nyilatkozta a közgazdász, hangsúlyozva, hogy ez inflációs következményekkel is járhat egy olyan időszakban, amikor a gazdaság már így is sebezhető.

A szakértő szerint a lépés közvetlen következménye a drágulás, miközben a munkahelyteremtési hatása kétséges, hiszen a modern iparban már nem egyértelmű, hogy a kibocsátás növeléséhez feltétlenül szükség lenne új munkaerőre.

A magyar gazdaság szempontjából különösen fontos kérdés, hogy hogyan érinti az országot ez az új vámrezsim. "Szlovákia, Magyarország, mi kapjuk a pofont" - mondta Bod Péter Ákos, utalva arra, hogy az autóipari export nagyban függ az amerikai piactól. Ugyanakkor hangsúlyozta: a gazdaság nem statikus, hanem képes alkalmazkodni.

A kereskedelmi útvonalak átformálódhatnak, és új exportlehetőségek nyílhatnak, például az európai belső piacon vagy más régiókban.

Bod Péter Ákos a kérdésre, hogy milyen stratégiát érdemes követnie az Európai Uniónak, két alternatívát vázolt fel: az egyik lehetőség a türelem és a passzív megfigyelés, míg a másik a proaktív, akár agresszív reagálás, melynek célja, hogy nyomást gyakoroljunk az Egyesült Államok kormányára. E döntés mögött komoly diplomáciai és gazdasági megfontolások állnak, amelyek alapos mérlegelést igényelnek.

A podcastban elhangzott, hogy a vámháború fokozódása nemcsak inflációhoz, hanem nemzetközi pénzpiaci turbulenciákhoz is vezethet. Bod Péter Ákos szerint például akár súlyos gondok alakulhatnak ki a dollárkamatok potenciális emelkedéséből, mivel az megnöveli a fejlődő államok finanszírozási terheit.

Ennek ellenére létezik egy optimistább jövőkép is, amelyben felgyorsulhatnak olyan folyamatok, amelyek hozzájárulhatnak az európai versenyképesség fokozódásához.

A teljes beszélgetés a Portfolio Checklist podcast április 3-ai adásában hallgatható meg a Spotify-on, az Apple Podcasten, a többi nagy podcast platformon, és itt, a cikkbe ágyazott lejátszóban is:

Related posts