Brit-EU tárgyalások: A fiatalok számára kínált lehetőségek az utazás, munkavállalás és tanulmányok terén A brit-európai uniós tárgyalások során a fiatalok jövője kulcsszerepet játszik, hiszen a mobilitás, a munkalehetőségek és a tanulmányi programok elér

A brit kormány EU-főtárgyalója úgy véli, hogy "okos és jól átgondolt" megoldás körvonalazódik az Európai Unióval folytatott egyeztetéseken, amely a fiatalok kölcsönös mobilitásának szabadságát érinti.
Öt évvel ezelőtt, amikor a brit EU-tagság véget ért a Brexit révén, még nem volt példa olyan hivatalos kétoldalú brit-EU csúcstalálkozóra, mint amilyet hétfőn Londonban rendeznek meg. Az eseményen részt vesz Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint António Costa, az uniós tagállamok állam- és kormányfői alkotta Európai Tanács vezetője is.
Nick Thomas-Symonds, a brit munkáspárt EU-főtárgyalója, a BBC vasárnapi politikai magazinműsorában megerősítette a kormány álláspontját, miszerint London nem kíván visszatérni az EU egységes belső piacához és vámuniójához. Ezen kívül a brit kormány nem tervezi, hogy újra bevezeti a megkötések nélküli mozgás jogát Nagy-Britannia és az Európai Unió között.
A brit EU-főtárgyaló nemrégiben hangsúlyozta, hogy a brit és uniós állampolgárságú fiatalok közötti kölcsönös mozgási szabadság kérdésében "intelligens és ellenőrzött" megoldásokat keresnek az unióval folytatott tárgyalások során. Nick Thomas-Symonds kiemelte, hogy ez a megközelítés "távolról sem jelenti" a teljes mozgási szabadság visszaállítását Nagy-Britannia és az EU között, mivel az ilyen jellegű intézkedések a brit kormány által kijelölt "vörös vonalon" kívül esnek.
Az EU főtárgyalója nem nyújtott konkrét választ arra a kérdésre, hogy a tervezett megoldás időbeli és létszámkorlátozást jelent-e, de megjegyezte, hogy a program "ellenőrzött jellege rendkívüli jelentőséggel bír". Kiemelte, hogy a kezdeményezés lehetőséget biztosít a fiatal európai uniós állampolgárok, valamint a fiatal brit állampolgárok számára is, hogy különböző kulturális környezetekben éljenek, dolgozzanak és tapasztalatokat gyűjtsenek. Nick Thomas-Symonds véleménye szerint mindez teljes mértékben összhangban áll a brit kormány céljaival, amelyek a nettó bevándorlás csökkentésére irányulnak.
Keir Starmer brit miniszterelnök a Munkáspárt kormányra kerülése óta rendszeresen kifejti azt az álláspontját, hogy sokkal szorosabbra akarja vonni az unióhoz fűződő kapcsolatokat. Az Európai Bizottság ugyanakkor több ízben jelezte, hogy az érdemi közeledés egyik kulcsfontosságú elemének tartaná a 18-30 év közötti uniós és brit állampolgárok kölcsönös és megkötések nélküli utazási, letelepedési, tanulási és munkavállalási lehetőségének megteremtését.
Nick Thomas-Symonds, az EU-főtárgyaló, a vasárnapi BBC-műsorban kifejtette, hogy a brit kormány egyik fontos célkitűzése a kereskedelmi bürokrácia csökkentéséről szóló megállapodás elérése az EU-val. Rámutatott, hogy gyakori probléma, hogy a friss élelmiszereket szállító kamionok akár 16 órás várakozásra kényszerülnek az uniós határokon, ami miatt a szállítmányok minősége romlik.