Rendkívüli ingatlanadó reform készülődik: akár a 100%-os kulcs bevezetése sem elképzelhetetlen - Pénzcentrum

A spanyol kormány komoly intézkedéseket tervez a lakhatási válság megoldására, többek között akár 100%-os adót vethet ki az EU-n kívüli országokból érkező nem rezidensek ingatlanvásárlásaira. Pedro Sánchez miniszterelnök bejelentette, hogy egy sor új intézkedést vezetnek be, amelyek célja a lakhatás megfizethetőségének fokozása és a befektetési céllal történő ingatlanvásárlások mérséklése - számolt be róla a BBC.
A spanyol kormány ambiciózus terveket sző, amelyek szerint akár 100%-os adót vezethetnek be az Európai Unión kívüli országokból érkező nem rezidensek által vásárolt ingatlanok értékére. Pedro Sánchez miniszterelnök egy madridi gazdasági fórum keretein belül ismertette ezt a "példátlan" lépést, amely a súlyos lakhatási válság kezelésére irányul. Ezzel a lépéssel a kormány célja, hogy megfékezze a külföldi befektetők által okozott ingatlanpiaci nyomást, és támogassa a helyi lakosság lakhatási lehetőségeit.
Sánchez hangsúlyozta a probléma súlyosságát:
A Nyugat döntő kihívás előtt áll: meg kell akadályozni, hogy a társadalom két részre, a gazdag bérbeadókra és a szegény bérlőkre szakadjon.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy 2023 során a nem uniós állampolgárok 27 000 ingatlant szereztek be Spanyolország területén. E vásárlások mögött nem a letelepedés szándéka áll, hanem sokkal inkább a profitnövelés szándéka, azaz "pénzügyi haszonszerzés" a fő motiváció.
A tervezett intézkedés célja, hogy a helyi közösség tagjai számára elsőbbséget biztosítson a piacon elérhető lakásokhoz. A miniszterelnöki hivatal a javaslatot úgy fogalmazta meg, mint egy eszközt a „nem rezidens, nem uniós állampolgárok” lakásvásárlásának korlátozására. Az ingatlanok értékének akár 100 százalékát elérő adóteher bevezetése terítéken van, hasonlóan a dán és kanadai gyakorlatokhoz.
A kormány tájékoztatása alapján a javaslatot "alapos vizsgálódás után" fogják véglegesíteni. Sánchez eddig nem osztott meg részleteket az adó működésével vagy a parlamenti jóváhagyás időpontjával kapcsolatban, ahol korábban rendszeresen nehézségekbe ütközött a jogszabályok elfogadtatásához szükséges többség megszerzésében.
A lakhatási válság megoldására irányuló újabb lépések között megtalálható a megfizethető lakhatást kínáló bérbeadók adómentessége, több mint 3000 lakás átadása egy frissen alakult állami lakásügyi hatóságnak, valamint a turisztikai célú lakáskiadás szigorúbb szabályozása és a magasabb adók bevezetése.
Sánchez kiemelte a rövid távú lakáskiadások problémáját is: "Nem igazságos, hogy azok, akiknek három, négy vagy öt lakásuk van rövid távú bérbeadás céljából, kevesebb adót fizetnek, mint a szállodák."
A spanyol kormány által kidolgozott intézkedéscsomag célja, hogy holisztikusan közelítse meg az ország lakhatási kihívásait, és harmonikus egyensúlyt teremtsen a helyi lakosok szükségletei, valamint a külföldi befektetők elvárásai között.