Csapodi Csaba: Az idei matematika érettségi nem tartogatott váratlan fordulatokat, de az ötösért igencsak meg kellett izzadni.


Az ELTE TTK Matematikai Intézet oktatója megjegyzi, hogy nem ritka, amikor a diákok az aktuális matematika feladatsort nehezebbnek érzékelik, mint az előző évek anyagát. Azonban a valós helyzet pontos megértéséhez az országos statisztikák nyújtanak majd végső képet.

"Jó értelemben unalmasnak tartom az idei matematika érettségit, ami a diákok szempontjából jó hír, ugyanis azt jelenti, hogy semmilyen váratlan feladat, ki nem számítható nehézség nem volt a feladatsorban" - fogalmazott az InfoRádióban Csapodi Csaba, az ELTE TTK Matematikai Intézet oktatója.

A felkészültség és a tanulmányi munka kulcsfontosságúak voltak az idei érettségi vizsgán – nyilatkozta az oktató. Hozzátette, hogy a 5-ös eredmény elérése érdekében bizony erőfeszítésekre volt szükség, hiszen akadtak olyan feladatok, amelyek komoly kihívást jelentettek, de véleménye szerint ez így van rendjén. Az idei feladatsor nagyjából a megszokott mintákat követte, beleértve az egyenletek megoldását, síkgeometriai számításokat és trigonometriát – részletezte Csapodi Csaba. Emellett térfogatszámítás is szerepelt, amely során egy népszerű túródesszert csokoládétartalmának meghatározására kértek meg a diákokat. A feladatsor továbbá statisztikai elemzéseket és kördiagramokat is tartalmazott, valamint exponenciális egyenletek is felbukkantak, ahogyan azt az előző években már megszokhattuk.

Az ELTE TTK Matematikai Intézet egyik oktatójának véleménye szerint teljesen érthető, hogy az emelt szintű vizsga nehezebb volt a középszintűnél. Ez egyrészt azt jelenti, hogy a követelmények tartalmilag magasabb szintet képviseltek, így a vizsgázóknak sokkal szélesebb körű tudással kellett rendelkezniük. Másrészt a feladatok összetettsége is tükrözte ezt a különbséget, hiszen a nehezebb vizsga komolyabb kihívást jelentett a diákok számára.

Csapodi Csaba a közelgő emelt szintű matematika érettségi feladatsorával kapcsolatban megjegyezte, hogy a feladatok között található egyenletmegoldás és síkgeometria mellett most előtérbe kerültek a függvények deriválása, gráfok elemzése, valamint összetett valószínűségszámítási példák is. A szóbeli vizsga várhatóan május végén vagy június elején fog zajlani - tette hozzá.

A közelmúltban néhány diák kifejezte aggodalmát az idei feladatsor nehézségével kapcsolatban. Az ELTE TTK Matematikai Intézet oktatója erre reagálva hangsúlyozta, hogy a feladatsor nem volt valószínűleg nehezebb, mint az előző években, de az országos statisztikák fogják igazolni vagy megcáfolni ezt az állítást. Hozzátette, hogy a vizsgázók évről évre hajlamosak bonyolultabbnak ítélni a matematika érettségi feladatait, mint a korábbiakat, ami egy jól ismert jelenség a vizsgázási gyakorlatban.

Related posts