Dánia és Donald Trump is komoly érdeklődést mutat Grönland iránt, ám a sziget lakói egészen más vágyakkal bírnak.

A grönlandi kormányfő önrendelkezést akar országának, szerinte eljött az ideje annak, hogy maguk alakítsák a jövőjüket, így azt sem tartja kizártnak, hogy népszavazást tartsanak a közeljövőben a függetlenségről.
Ahogy azt korábban az Infostart is jelentette, Donald Trump decemberi bejelentésében hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok nemzetbiztonsága és a globális szabadság védelme érdekében elengedhetetlen Grönland birtoklása és felügyelete. Ennek fényében a megválasztott elnök kijelentette, hogy szándékában áll megvásárolni ezt a sarkvidéki szigetet. Érdeklődése Grönland iránt már 2019-ben is nyilvánvalóvá vált, akkor is nagy visszhangot keltve, amikor Dánia és a sziget vezetése határozottan elutasította az ötletet, mielőtt bármiféle hivatalos tárgyalásra sor kerülhetett volna a potenciális adásvétel kapcsán. Most is hasonló fogadtatásra számíthatott a volt elnök.
Mute Egede, Grönland miniszterelnöke újévi beszédében határozottan kiállt a sziget függetlensége mellett, hangsúlyozva, hogy el kell vetni a "gyarmati korszak bilincseit". Grönland 1979 óta rendelkezik önkormányzatisággal, ám még mindig Dánia felügyelete alatt áll, különösen a kül- és védelmi politikái terén.
A grönlandi miniszterelnök véleménye szerint a jelenlegi kapcsolatok nem garantálnak valódi egyenlőséget, és a sziget számára elengedhetetlen, hogy saját nemzetközi képviselete legyen.
Mute Egede kijelentette, hogy elérkezett az idő, amikor a közösségeknek aktívan kell cselekedniük és formálniuk a saját jövőjüket. Ez különösen fontos a szoros együttműködési kapcsolatok és a kereskedelmi partnerek kiválasztása szempontjából – olvasható az Economx cikkében, a Reuters hírei alapján.
Az utóbbi időben a dán hatóságok XX. században elkövetett visszaélései (például az 1960-as években indított nem önkéntes születésszabályozási kampány) miatt egyre többször napirendre került Grönlandon a szuverenitás kérdése. A kormányfő ugyanakkor azt mondta újévi beszédében, hogy a függetlenségről a grönlandiaknak kell dönteniük, arról azonban nem tett említést, hogy mikor lehetne erről népszavazást tartani.
Grönland mintegy 57 ezres lakosságának többsége támogatja a függetlenséget, arról azonban már eltérőek a vélemények, hogy milyen hatással lenne ez a helyiek életszínvonalára, illetve sokak szerint csak később, a felmerülő kérdések tisztázása után kellene referendumot tartani.
Egy 2009-es megállapodás alapján Grönland csak egy sikeres népszavazással válhat önálló állammá,
Mute Egede akár már az áprilisi parlamenti választásokkal összefonódva is valószínűnek véli ezt a helyzetet - olvasható a hirado.hu cikkében.
Donald Trump év végi nyilatkozatára reagálva a dán kormány döntése értelmében jelentős mértékben növelni fogja a sziget védelmi költségvetését.