Díjat nyert Lipcsey György, a neves szobrászművész - FOTÓGALÉRIA | ma7.sk

A díjat évente azoknak a kiemelkedő egyéniségeknek adják át, akik Dunaszerdahely város vallási, kulturális és társadalmi életében maradandó nyomot hagytak, vagy éppen hagynak. Ezen személyek példamutató tevékenységükkel és munkásságukkal a magyar közösségünk jelentős alakjaivá váltak.
Az elismerést idén már a tizenegyedik alkalommal osztották ki, és a rangos díjat Lipcsey György Munkácsy-díjas szobrászművész kapta meg, aki januárban ünnepelte 70. születésnapját.
A Szent György-díjat eddig Zsidó János, Dunaszerdahely korábbi esperesplébánosa és díszpolgára, Cséfalvay Erzsébet egykori városi képviselő, Soós Lajos, az 1960-70-es évek dunaszerdahelyi színjátszásának egyik legendás alakja, id. Görözdi Miklós néhai dunaszerdahelyi református lelkész (posztumusz), a város hírnevét öregbítő Szent György Kórus, Marczell Béla néprajzi gyűjtő, muzeológus (posztumusz), Nagy Frigyes egykori alpolgármester, a Szent György Lovagrend Szlovákiai Nagypriorátusának elöljárója, Simon Ferenc, a Sikabony Polgári Társulás tiszteletbeli elnöke, Kulcsár Tibor templomatya, a helyi katolikus plébániaközösség gazdasági tanácsának tagja és Mons. Szakál László János korábbi dunaszerdahelyi esperes, alistáli lelkipásztor kapta meg.
Az eseményen tiszteletét tette többek között Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere, valamint Karaffa Attila és Puha György, a város alpolgármesterei. Jelen volt Nagy Darina, a hivatalvezető, és Zsidó János, Dunaszerdahely korábbi esperesplébánosa is. Emellett Varga Viktor, a Csallóközi Népművelési Intézet igazgatója is részt vett az eseményen. A megjelenteket Nagy Krisztián városi képviselő, az Ifjúsági és Sportbizottság elnöke üdvözölte.
Hájos Zoltán, Dunaszerdahely városának polgármestere kiemelte, hogy 2025 különleges jelentőséggel bír a település életében, hiszen ekkor ünnepeljük a város első írásos emlékének 770. évfordulóját. A közelmúltban végrehajtott nagyszabású infrastrukturális fejlesztésekre is emlékeztetett, azonban hangsúlyozta, hogy egy település valódi nagyságát nem csupán a felépített épületek, utcák és terek határozzák meg, hanem a múlt és a jelen közösségének összetartó ereje. Mint megjegyezte, azok a kiemelkedő személyiségek, akik eddig elnyerték a Szent György-díjat, jelentős mértékben hozzájárultak ehhez a közösségi szellemiséghez.
fejtette ki a polgármester és hangsúlyozta, hogy minden egyes díjazottra büszke, aki már korábban megkapta ezt a díjat, és arra is, aki a mai napon át fogja venni.
A díjazottat és munkásságát a Kortárs Magyar Galéria igazgatója, Iván Péter laudálta. A méltatás elején megjegyezte, hogy
Iván Péter hangsúlyozta, hogy Lipcsei György szobrászművész munkássága olyan híd, amely összeköti a múltat és a jelent, az egyéni életeket a kollektív emlékezettel, valamint az anyagi világot a transzcendens dimenziókkal. Ezt követően röviden áttekintette a művész eddigi pályafutását. Lipcsei György 1955. január 5-én látta meg a napvilágot Dunaszerdahelyen, és gyermekkorát a Nyitra melletti Lédecen, majd Hegyétén töltötte. Már fiatalon megmutatkozott rendkívüli vizuális érzéke, amelyet főként autodidakta módon fejlesztett. 1987-ben csatlakozott a Szlovák Képzőművészeti Unióhoz, ezzel egyidejűleg aktívan részt vett a közéletben is. 1995 és 1998 között a Szlovákiai Magyar Képzőművészek Társaságának elnöki posztját töltötte be, és számos kiállítást, valamint közösségi művészeti projektet irányított. 2000-ben felvételt nyert a Magyar Szobrásztársaságba, majd 2006-ban elnyerte a Munkácsy-díjat, amely a magyar állam legnagyobb presztízsű képzőművészeti kitüntetése. Több művészeti egyesület tagja, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületétől kezdve a Magyar Művészeti Akadémiáig, és 2016 és 2019 között a Nemzeti Kulturális Alap Képzőművészeti Kollégiumának is tagja volt. 2006 és 2010 között a Kortárs Magyar Galéria kuratóriumi elnökeként tevékenykedett. Lipcsei György munkásságát számos díjjal ismerték el, többek között a Posonium Művészeti Díjjal 2007-ben, valamint a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének elismeréseivel 2017-ben, 2021-ben és 2022-ben, továbbá 2015-ben a Dunaszerdahelyen átadott Pro Urbe díjjal. Lipcsei nem csupán szobrászként, hanem művészetszervezőként és közösségépítőként is jelentős szerepet játszott. 1998-ban megalapította Dunaszerdahelyen az Art-Ma Galériát, amely közel másfél évtizeden keresztül a magyar és közép-európai kortárs művészet fontos bemutatóhelyévé vált. Köztéri szobrai számos felvidéki település sziluettjét gazdagítják, így munkássága valóban maradandó nyomot hagyott a térség művészeti életében. A méltató szavai szerint...
Például Dunaszerdahelyen található az 1848-49-es szabadságharc emlékműve, valamint a Szent István téren álló Szent István-szobor. Ezen kívül a Vermes-villa bejáratánál látható a kitelepítések emlékére készült szobor, és Pozsonyeperjesen is fellelhető egy világháborús emlékmű. Bartók Béla szobra Nagymegyeren szintén közismert műalkotás. Iván Péter hangsúlyozta, hogy ezek a szobrok nem csupán emlékeztetnek a múlt eseményeire, hanem tanítanak is minket. Formájuk, nyelvezetük és jelenlétük révén fontos üzeneteket közvetítenek.
Iván Péter összefoglalta a díjazott művészetének lényegét, kiemelve annak egyedi kifejezésmódját és mély érzelmi hatását. Elemzése során rámutatott arra, hogy a művész munkái hogyan tükrözik a társadalmi problémákat és az emberi élmények komplexitását, miközben innovatív technikákat alkalmaz a vizuális nyelv gazdagítására. Az alkotásai nem csupán esztétikai élményt nyújtanak, hanem provokatív gondolatokat is ébresztenek a nézőkben.
Lipcsey György köszönő szavaiban hangsúlyozta, hogy a városvédő egylet tevékenysége és az ő saját munkássága szorosan összefonódik a múlt tiszteletével. Ezzel arra világított rá, hogy a jövőbe való tekintés értelmetlen, ha nem alapozunk a történelmi örökségünkre.