Donald Trump elindította saját harcát a tudományos megközelítések ellen.

Donald Trump a NASA-nál tett látogatásán a Kennedy Űrközpontban a floridai Cape Canaveralban 2020. május 30-án - Fotó: Saul Martinez / Getty Images / AFP
Előre látható volt, hogy Donald Trump esetleges újraválasztása az Egyesült Államok elnökének súlyosan érintheti a tudományos közösséget. Már az első ciklusa alatt is számos tudományellenes lépést tett, most pedig a nyíltan áltudományos nézeteket hirdető Robert F. Kennedy Jr.-t kívánja egészségügyi miniszterként az új kormányába hozni. Ezen kívül a hasonlóan összeesküvés-elméletekben hívő Elon Musk is kormányzati szerepet kapott, ami tovább növeli a tudományos integritásért aggódók aggodalmait.
A tudósok aggodalmai hamar beigazolódtak: Trump beiktatása utáni egyik első intézkedése az volt, hogy kilépett az Egészségügyi Világszervezetből és a párizsi klímaegyezményből is. Legutóbbi rendeletcunamijának részeként "nemzeti energiaügyi vészhelyzetet" hirdetett, ami egyebek mellett lehetővé tette, hogy környezetvédelmi jogszabályok felfüggesztésével vágjanak bele energiaügyi beruházásokba; felfüggesztette a szélerőművek építését szövetségi földeken és vizeken; és az elektromos járművek állami támogatásának megszüntetéséről, valamint a fogyasztói eszközök energiatakarékosságát előíró szabályok eltörléséről is döntött.
A rendeletek hatása széles spektrumot ölel fel, több állami tudományos intézményt is érintve. A kutatók már most a legrosszabb következményektől tartanak, és nem alaptalanul. A Trump-adminisztráció woke-ellenes kampányának részeként olyan szavakat kíván cenzúrázni a tudományos publikációkból, amelyeket problémásnak ítél, ezáltal azonban komoly akadályokat gördít a tudományos élet elé. Sőt, a közegészségügyi információk közlését is politikai jóváhagyáshoz köti, ami tovább nehezíti a helyzetet.
A NASA például több, a bolygótudományi és asztrofizikai tudományos osztályok munkáját segítő tudományos bizottság ideiglenes leállításáról döntött, amíg megvizsgálják, hogy az új rendeleteknek megfelelően működnek-e. A bizottságoknak minden munkát szüneteltetniük kell, és a találkozókat is lemondták - többek között egy olyan nemzetközi összejövetelt is, ami egy Merkúr-küldetés tudományos eredményeivel foglalkozott volna.
A New York Times információi szerint a DEI-intézkedések, amelyek a sokszínűség és inkluzivitás előmozdítására irányulnak, eltörlése komoly hatással lehet a NASA asztronauták választási folyamatára. Az űrügynökség már a 70-es évektől kezdve tudatosan törekedett arra, hogy a kiválasztott űrhajósok között nők és kisebbségek is képviseltessék magukat. Ezzel szemben Trump új rendelete kimondja, hogy a szövetségi munkahelyekkel kapcsolatban "semmilyen körülmények között nem lehet figyelembe venni a DEI-vel kapcsolatos szempontokat, célkitűzéseket, irányelveket, megbízásokat vagy követelményeket". Még Trump első elnöksége alatt is a sokszínűség és befogadás kiemelt szerepet kapott a NASA vezetésében.
A NASA korábban többször is hangsúlyozta, hogy a kiválasztási eljárás során nem kívánják előnyben részesíteni a kisebbségek tagjait igazságtalan módon. Ugyanakkor kiemelték, hogy a legjobb jelöltek között fontos a sokszínűség és a marginális közösségek képviselete. Az új szabályozások bevezetésével azonban úgy tűnik, hogy ezen elveket háttérbe kell szorítaniuk. Jelenleg senki sem tudja, hogy ez pontosan milyen hatásokkal fog járni a jövőben.
Még nagyobb hullámokat vetettek azok az intézkedések, amelyeket az elnök a közegészségügyi intézmények működésével kapcsolatban hozott. Egy időre felfüggesztették a tudományos kutatások finanszírozását olyan szervezeteknél, mint a Nemzeti Egészségügyi Intézetek (NIH) és a Nemzeti Tudományos Alap (NSF). Ennek következtében számos tudós szembesült azzal, hogy vagy elvesztette a támogatását, vagy nem tudott hozzáférni a már korábban jóváhagyott forrásokhoz. A szervezetek e lépést azért tették, hogy alkalmazkodjanak Trump legújabb utasításaihoz.
A január 28-i támogatások befagyasztásáról szóló intézkedést egy szövetségi bíró mindössze néhány perccel az életbe lépés előtt ideiglenesen leállította. A Fehér Ház sajtótitkára, Karoline Leavitt az X közösségi platformon kijelentette, hogy Trump szövetségi finanszírozásra vonatkozó végrehajtási utasításai "teljes mértékben érvényben maradnak". Habár a támogatások jelentős része azóta újraindult, a kutatók számára ez a helyzet komoly bizonytalanságot teremtett, hiszen nem lehet tudni, mikor érkezhet újabb hasonló intézkedés, vagy akár teljesen más kérdésekben is.
Ezek a kötelező irányelvek látszólag egyszerű, de a jövőre nézve jelentős hatásokkal járó módosításokat írnak elő a szervezetek számára. Például megtiltják, hogy a weboldalakon olyan kifejezések szerepeljenek, mint a gender, transznemű, terhes személy, terhes ember, LMBTQ, transzszexuális, nembináris, valamint a férfiként vagy nőként született személy, biológiai férfi vagy biológiai nő. Ennek következtében számos szervezet leállította az ezekkel a témákkal foglalkozó programjait is.
Ez azért különösen nagy probléma, mert számos orvostudományi témánál nagyon fontos tényező például az, hogy a vizsgált alanyoknak milyen a szexuális beállítottságuk. Például egy majomhimlővel foglalkozó tanulmány biztosan tartalmaz olyan táblázatokat, amikben leírják az alanyok szexuális hovatartozását, ez az információ rendkívül hasznos lehet járvány esetén, mivel segít a klinikusoknak kidolgozni irányelveket, vakcinációs ajánlásokat, tesztelési menetrendet.
A Trump-adminisztráció kiadta azt is, hogy a CDC, vagyis a Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ kutatóinak minden olyan tanulmányt vissza kell hívniuk, ami jelenleg publikálás előtt áll bármilyen tudományos lapban, és átnézni, hogy megfelelnek-e az elnök által felállított követelményeknek.
Az átvizsgálás során biztosítani kell, hogy ne jelenjenek meg a fent említett "tiltott kifejezések" a tanulmányokban.
Az Inside Medicine információi alapján jelenleg még nem világos, hány jelentést kell visszahívni. Az angol nyelvben a "gender" kifejezés gyakran a "nem" szinonimájaként használatos, ami azt jelenti, hogy szinte minden jelentősebb kutatás, például a Covid-19, a rákról vagy a szívbetegségekről készült írás, potenciálisan az új politikai cenzúra alá kerülhet. Ezek az írások nem is szükségszerűen érintenek olyan témákat, amelyek a Trump-adminisztráció által meghatározott "woke ideológiához" kapcsolódnak.
A múlt héten a Trump-adminisztráció utasítást adott az Egészségügyi és Szociális Minisztériumnak (HHS) és az általa felügyelt ügynökségeknek, hogy február 1-ig függesszék fel minden külső kommunikációjukat. Ez magában foglalja a tudományos kutatások, eredmények és egészségügyi ajánlások közzétételét is. A leállítás érinti a CDC-t is, amely így elveszíti a lehetőséget, hogy életmentő információkat osszon meg a közvéleménnyel és az egészségügyi szakemberekkel. Ez különösen aggasztó, mivel a korábban közzétett tanulmányok visszahívása után ez a döntés megakadályozhatja a kutatókat abban, hogy a Trump-adminisztráció által kritizált megfogalmazásokat eltávolító "kijavított" verziókat nyújtsanak be tudományos folyóiratokhoz.
Az utasítás miatt a CDC több mint hatvan év alatt most először nem tette közzé a halandósági heti jelentését (Morbidity and Mortality Weekly Report, MMWR), amiben valós idejű közegészségügyi adatokat publikálnak, és amire a kutatók és klinikusok rendszeresen támaszkodnak munkájuk során. Többek között a lap friss információt tartalmazott volna a madárinfluenzáról is, ami egyre nagyobb problémát jelent az amerikai gazdálkodóknak.
Ezenkívül az irányelv által érintett egészségügyi ügynökségeket, köztük a Nemzeti Egészségügyi Intézeteket (NIH) és az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóságot (FDA) tájékoztatták, hogy
Minden egyes dokumentumot és közleményt – ideértve a rendeleteket, útmutatásokat és sajtóközleményeket is – a Trump-adminisztrációnak alaposan át kell néznie és jóvá kell hagynia.
Az orvosbiológiai kutatások finanszírozásával kapcsolatos döntéseket hozó szövetségi tanácsadó bizottságok és külső szakértői bizottságok munkája is ideiglenesen leállt.
Donald Trump egy újabb intézkedéssel igyekszik letisztítani a szövetségi alkalmazotti állományt: a múlt héten több millió amerikai szövetségi dolgozó számára kínált fel nyolc hónapnyi kompenzációt a lemondásukért. A célcsoportba tartozik a CDC, a NIH és az FDA is. Ezzel olyan lehetőséget biztosít azoknak, akik nem szeretnének részt venni az új, cenzúrázott rendszer működésében. Jelenleg még nem ismert, hogy hányan éltek eddig ezzel a lehetőséggel.
Az Inside Medicine jelentése szerint a Trump-adminisztráció döntése következtében számos egészségügyi weboldal elérhetetlenné vált, és eddig csak néhány oldal tért vissza a "megtisztított" tartalommal. Sokakat meglepett, hogy a CDC honlapjáról eltávolítottak egy olyan fontos tájékoztatót, amely az orvosok számára nyújtott útmutatást a szülés utáni fogamzásgátlás terén. Ez különösen aggasztó, mivel a szülés utáni fogamzásgátló lehetőségek rendkívül változatosak, és ami egy nő számára ideális megoldás, az a másiknak akár komoly mellékhatásokat is okozhat.
A megszüntetett vagy parkolópályára helyezett weboldalak között találhatóak olyan tájékoztatók is, amelyek a HIV és AIDS témakörével foglalkoznak, továbbá egy útmutató is, amely a terhesség alatt kerülendő ételekről nyújt információkat. Valószínűleg ez utóbbi azért került a háttérbe, mert a címében a "terhes emberek" kifejezés szerepel. Kutatói körökben egyetértenek abban, hogy nem lehet figyelmen kívül hagyni vagy egyszerűen eltávolítani bizonyos közösségeket, amikor a HIV megelőzése, kezelése vagy kutatása a téma. Emellett rendkívül nehéz a problémáról diskurálni anélkül, hogy ne használnánk a rájuk vonatkozó kifejezéseket.
A CDC hivatalos weboldaláról eltűnt az ifjúsági kockázati magatartásfelügyeleti rendszer, amely az LMBTQ-gyerekek helyzetével is foglalkozik, valamint a társadalmi sérülékenységi indexre vonatkozó információk is. Ezek az adatok különösen fontosak lehetnek egy esetleges újabb természeti katasztrófa esetén. Emellett elérhetetlenné vált az "Erőfeszítések a rasszizmus mint az egészségügyi egyenlőtlenségek alapvető mozgatórugójának kezelésére" című aloldal is.
Egy időre eltűnt, majd csak részlegesen került vissza a CDC.Data.Gov is, ami fontos adatokat tartalmazott például a légúti vírusokról vagy az államokra lebontott kórházi kapacitásokról. Ugyanígy nyomuk sincs a CDC vakcinaajánlásainak, ami, ismerve a Trump-adminisztráció prominens tagjainak, például az egészségügyi miniszternek jelölt Kennedy hozzáállását az oltásellenességhez, mindenképpen aggasztó.
Trump rendeletei nyomán a NIH is átalakításokba kezdett: számos weboldalt elérhetetlenné tettek, és leállították az orvosbiológiai kutatás diverzifikálását célzó DEI-programokat. Ilyen például az a kezdeményezés is, amely a különböző háttérrel rendelkező posztdoktori kutatók támogatására irányult, és a tudományos, valamint akadémiai független karrierlehetőségek maximalizálását tűzte ki célul. Jelenleg azonban a NIH nem tervezi a már meglévő, tiltott témákra vonatkozó támogatások felülvizsgálatát. A "genderideológiát népszerűsítő" weboldalak és programok megszüntetése viszont számukra is kötelezővé vált.
Természetesen elképzelhető, hogy ez az állapot csupán ideiglenes, és a weboldalak "rendbe hozva" újra fellelhetők lesznek az interneten. Azonban a tisztogatási folyamat és a letiltások ténye már önmagában is aggasztó. A Wall Street Journal információi szerint több mint ezer olyan weboldal vált elérhetetlenné, amelyek a CDC, a NIH és a HHS hatáskörébe tartoznak.
Nemcsak a gendertéma és az LMBTQ tiltólistás az állami felületeken: a Trump-adminisztráció megkezdte a klímaváltozásra vonatkozó említések eltávolítását vagy leminősítését is az Egyesült Államok kormányzati weboldalain, számos jelentősebb minisztérium honlapja eltávolítja a klímaválsággal kapcsolatos mindennemű hivatkozást.
A védelmi minisztérium hivatalos weboldaláról eltávolítottak egy fontos, éghajlatváltozással kapcsolatos információs oldalt, akárcsak a külügyminisztérium klímaváltozással foglalkozó fő rovatát. A Fehér Ház webhelyén már nem található éghajlatváltozással kapcsolatos tartalom, és az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériuma által korábban nyújtott hasonló információk, köztük az erdőtüzek sebezhetőségi értékelései is eltűntek. Hasonlóképpen, a Közlekedési Minisztérium oldalán sincs nyoma a klíma és fenntarthatóság témáival foglalkozó szekciónak. Az új minisztériumi vezetés pedig elrendelte, hogy minden olyan politikai vélemény, irányelv vagy finanszírozás megszüntetésre kerüljön, amely "bármilyen formában utal az éghajlatváltozásra, az üvegházhatású gázok kibocsátására vagy a környezeti igazságosságra". Ezen kívül a faji méltányosságra, nemi identitásra, sokszínűségre, egyenlőségre és befogadásra vonatkozó témák sem jelenhetnek meg a jövőben.
Ezt azzal magyarázták, hogy a Trump-adminisztráció célja az, hogy megszüntesse azokat a kérdéseket, amelyek a „gazdasági fejlődést gátló túlzott szabályozásokra, az amerikai családok kiadásainak emelkedésére, valamint a szélsőbaloldali politikai irányzatokra” összpontosítanak.
Több kutató jelezte, hogy előzetes figyelmeztetés nélkül eltűntek kutatási eredményeik a kormányzati weboldalakról, ezért amiatt aggódnak, hogy az intézkedések megakadályozzák majd, hogy az emberek jobban megértsék az ember okozta klímaváltozás hatásait.
A kormány hivatalos weboldalán néhány éghajlatváltozással foglalkozó információ továbbra is elérhető, de úgy tűnik, hogy a Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) és az Energiaügyi Minisztérium oldalain ezek a témák háttérbe szorultak, és kevésbé hangsúlyosak.
A NASA éghajlatváltozással kapcsolatos weboldala, amely nélkülözhetetlen forrást jelent a globális hőmérséklet-emelkedés és a bolygó felmelegedésével összefüggő kibocsátások nyomon követésére és magyarázatára, továbbra is működik, azonban a következő hónapokban néhány változásra is számíthatunk. Az új dizájn egyik érdekessége, hogy az URL-jéből eltávolítják a "klíma" kifejezést.
Trump legutóbbi elnöksége idején közel 40 százalékkal csökkent a klímaváltozás kifejezés előfordulása a szövetségi környezetvédelmi ügynökségek weboldalain, majd ezeket a tartalmakat Joe Biden elnöksége alatt visszaállították és bővítették. Az első Trump-kormány alatt jól dokumentálták a politikai beavatkozást a klímaváltozással kapcsolatos tudományágaknál: az EPA-nak például a politikai döntéshozók megtiltották, hogy tanulmányokat készítsenek a levegőszennyezés okozta halálozásokról. A Mezőgazdasági Minisztériumnál cenzúrázták a klímaváltozás növényekre gyakorolt hatásaival kapcsolatos információkat.
Trump újraválasztása óta a tudományos közösségben egyre növekvő aggodalom tapasztalható a klímaváltozással, egészségügyi kihívásokkal és a sokszínűség kérdéseivel kapcsolatos szövetségi támogatású kutatások jövője miatt. A tudósok attól félnek, hogy az elnök olyan irányelveket fog bevezetni, amelyek nemcsak hogy elutasítanak bizonyos adatokat, hanem a már meglévő kutatások eredményeit is célkeresztbe állítják. Az utóbbi hónapokban egy jelentős kutatói csoport fáradhatatlanul dolgozik azon, hogy megőrizzék az eddig összegyűjtött adatokat, hiszen az elmúlt két hétben máris több olyan információ eltűnt az internetről, amely korábban elérhető volt. Ezen kívül a legújabb, homályos szabályozások miatt nem világos, hogy mi minősül "tűrt" vagy "támogatott" kutatásnak, és hogy a jövőben milyen projekteket fognak finanszírozni, valamint melyek azok, amelyek elutasításra kerülnek. Ez a bizonytalanság nemcsak a jelenlegi kutatásokra, hanem a tudósok jövőbeli munkájára is komoly hatással lehet, hosszú távon pedig az egész tudományos közösséget megingathatja.