Dragomán György kétségbeesett üzeneteket kapott érettségiző diákoktól a ChatGPT hatásai miatt – Könyves Magazin A fiatalok körében egyre népszerűbb mesterséges intelligencia, a ChatGPT, nemcsak a mindennapi életben, hanem az iskolai teljesítményben is je

Dragomán György a Facebookon posztolt a nyelvi modellek hiányosságairól, és arról, hogy miért sajnálja a ChatGPT-re hagyatkozó érettségizőket.
Az író először arról posztolt a héten, hogy sajnálja azokat az érettségiző diákokat, akik a ChatGPT használatával íratták meg a kortárs tételeket, mert halandzsát tanulnak majd meg.
"Ha a modellek nem rendelkeznek a konkrét szöveg ismeretével – ami kortárs témák esetében gyakran előfordul – akkor kezdetben nem fognak pontos választ adni, hanem inkább egyfajta halandzsázásba kezdenek." – említette Dragomán.
Több kétségbeesett üzenet érkezett a szerzőtől a saját novelláival kapcsolatban (Hangár, Húsleves). A diákok azzal fordultak hozzá, hogy miért nem tükrözik a valóságot a társaik által kidolgozott tételek.
Az író szerint jól is lehet használni a nyelvi modelleket, de ehhez fontos lenne, hogy a diákok megtanulják ezeket megfelelően kezelni.
"Az érettségi szituáció egyre inkább feszültté válik" - írta legújabb bejegyzésében az író. Hozzátette, hogy számos, idézőjelben "kidolgozott" tételt kaptak tőle, és most az a feladata, hogy megvizsgálja, vajon helytállóak-e.
Természetesen, mint a radikális megoldások lelkes támogatója, továbbra is arra ösztönöztem őket, hogy forduljanak az eredeti szövegekhez, vagyis a neten is hozzáférhető novellákhoz.
Kezd egyre inkább úgy tűnni, hogy a korlátlanul alkalmazott GPT-alapú szövegek a digitális tér és a nyelv mikroműanyagjaivá válnak, amelyek fokozatosan beszennyezik mindazt, amit ismerünk. Ha nem figyelünk oda, ez a folyamat menthetetlen irányba terelhet minket…
- tette hozzá.