Ebből az állatfajból a mai napig nem bukkantak elő élő egyedekre | 24.hu

A nyár során Új-Zéland partjainál, Taieri Mouth halászfalu közelében, a helyi Természetvédelmi Minisztérium (DOC) szakemberei egy rendkívül ritka elhullott bálnát fedeztek fel. A kutatók gyorsan megállapították, hogy a tengeri élőlény a világ egyik legkülönlegesebb faja közé tartozik - számolt be az IFLScience.
A tengeri emlős, amelyről szó van, egy különleges Bahamonde-csőröscet (Mesoplodon traversii). Ez a ritka faj mindössze hat példányban van nyilvántartva, és sajnos egyikük sem volt élő állapotban, amikor felfedezték őket.
Ezért nem is meglepő, hogy az állatról viszonylag kevés információ áll rendelkezésre; a tetem boncolása egy rendkívüli lehetőséget biztosított a tudósok számára. Az első, igazán meglepő felfedezés az volt, hogy az állat felső állkapcsában apró maradványfogakra bukkantak. A szakértők ezeket csökevényes vagy vestigális szerveknek nevezték el, mivel úgy vélik, hogy egykor fontos szerepet játszottak, és habár mára már jelentőségük csökkent, az evolúciós folyamat nem számolta őket teljesen nullára.
Még ennél is meglepőbb felfedezést tettek a Bahamonde-csőröscel kapcsolatban, hiszen a kutatók kilenc gyomorkamrát azonosítottak. A DOC tudósai szerint ezek közül néhány gyomorban tintahalak csápjaira, míg másokban parazita férgekre bukkantak. Ezen kívül a szakértők izgalmas megállapításokat tettek az etetési szokásokkal és a hangképzési technikákkal kapcsolatban is.
A különböző izmokról és szervekről méréseket és leírásokat készítettek, hogy segítsenek a faj dokumentálásában és a rokon fajokkal való összehasonlításban
„A felfedezés jelentős részben a helyi őslakosok tudásának és tapasztalatának eredménye, ezért az elhullott bálnát a Ōnumia by Te Rūnanga o Ōtākou névvel tiszteljük meg” – nyilatkozta Anton van Helden, bálnaszakértő, aki hangsúlyozta, mennyire fontos a közösség hozzájárulása a tudományos felfedezésekhez.