Az egész kontinens komoly kihívásokkal néz szembe, és Magyarország aszályhelyzete különösen aggasztó. A mezőgazdasági termelés, az öntözési lehetőségek és a vízkészletek fenntarthatósága mind-mind érintettek ebben a kritikus helyzetben.

Győr-Moson-Sopron kivételével szinte mindenütt elfogyott a víz a talaj felső rétegéből. A magyarországi aszályhelyzet nem egyedülálló: egész Európa szomjazza az esőt. A következő hetek sem ígérnek jót.
A JRC Monitoring Agricultural Resources (MARS) júniusi jelentése rávilágít arra, hogy Északnyugat-Európában – beleértve a Benelux-országokat, Észak-Franciaországot és Németországot – jelentős csapadékhiány tapasztalható. Ezzel ellentétben az Ibériai-félszigeten, Olaszországban és Görögországban kedvező csapadékviszonyok uralkodnak, ami lehetőséget teremt a magasabb terméshozamokra Spanyolországban és Portugáliában. Ugyanakkor Kelet-Európában is széleskörű aszályról beszélhetünk, amely már a folyami szállítást is kezdte megnehezíteni. A Rajna folyó egyelőre még hajózható, köszönhetően a felső szakaszok kedvező vízhozamának.
Az alábbi térképek bemutatják az európai műholdrendszer által készült aszályképet, amely az idei június első tíz napjára és a 2022. július 21-i állapotra vonatkozik. Elképzelhető, hogy egy hónap elteltével ismét hasonló körülményekkel találkozunk majd ezen a területen.
A magyarországi helyzet kétségbeejtő: az ország szinte teljes egészén nagyfokú aszályt jeleznek, a talaj felső 20 centis rétegében pedig 20 százalék körül van a felvehető víztartalom.
A következő hetekben tartósan meleg időjárásra számíthatunk Európa szinte minden szegletében. Magyarországon a hőmérséklet 4-5 fokkal is emelkedhet a megszokott átlaghoz képest. Csapadékra nem számíthatunk, és a hőmérsékleti anomáliák július végén is 3-4 fokkal térnek el a normától. A normál csapadék mennyiségére csak július közepétől van esély, de kérdéses, hogy ez a "normális" mennyiség mire lesz elegendő.
Alábbi kép Soltvadkert környékén készült idén június 20-án: