Egressy Zoltán „Portugálja” egy olyan mélyreható portrét fest a vidéki élet monotonitásáról, amely a Szigligeti klub alkoholistáinak mindennapjaiban bontakozik ki. A darab nem csupán a környezet szürkeségét tükrözi, hanem a benne élők belső vívódásait és


A Szolnoki Szigligeti Színház 2024/25-ös évadbéli utolsó nagyszínpadi darabját "zenés szomoreszknek" is titulálják a szerzők. Egressy Zoltán Portugál című tragikomédiája nem is annyira túlzó látlelete a betegeskedő magyar vidéki létnek.

Egressy Zoltán Portugálja a beteljesületlen vágyak délibábja, a ragacsos italos poháron keresztül megjelenő torz illúziók világa.

A képzeletbeli Irgács nevű álmos kisközségben is a minden társadalmi réteget begyűjtő kocsma az egyéni sorsok közösségi tere. Itt dől el minden. Ide jár a polgármester, a pap, a rendőr, és a többiek, hiszen mindenki mindenkinek az ivócimborája. Aki itt nem fordul meg naponta legalább egyszer, az nincs is.

Egressy Zoltán Portugálja a reméytelen vágyakozás drámája

Az irgácsiak első látásra és hallásra eléggé maguknak való, primitív népség, ám választékosnak cseppet sem mondható beszédük tartalmából kisejlik egyéni szerencsétlenségük. A kocsmáros elvesztette beteg feleségét, emiatt a lánya, Masni feláldozza szerény boldogságra vágyakozó életét az apjáért.

"Se pap, se rendőr, mi ez a furcsa falu?" - mormolja magában Retek, a volt körzeti megbízott, akit a túlzott keménysége miatt bocsátottak el a posztjáról. Eközben a szomszédfaluból átjáró pap, aki saját hitében egyre inkább kétségekkel küzd, gyanakodva szemléli ezt a különös helyet.

Csipesz, a céltalan egyéni vállalkozó, aki Irgács és Budapest között ingázik, mintha csak egy eltévedt lélek lenne, aki sosem találja meg a helyét. Irgács, ez a kicsiny település, már nem elég számára, és az erősen italozó felesége is csak még inkább eltávolítja tőle. A főváros pedig olyan neki, mint egy túlméretezett kabát, amely nem illik a termetéhez, és csak arra emlékezteti, hogy idegen a saját bőrében. Az életét így tölti, keresve a kiteljesedést, de sosem találva azt.

A polgármester egy önző, korrupt egyén, aki saját érdekeit minden más elé helyezi. Sátán, az őszintén sajnálatra méltó, krónikus alkoholista, akinek feleségét a romlott Bittner elcsábította, míg lányát az új élettársának kegyetlen bánásmódja sújtja.

Ebben a vibráló, városi környezetben tűnik fel a fiatal, álmodozó és szabad szellemű Bece, akit a barátai Masni névvel illettek. Bece elutasítja a megszokott kereteket, azonban azonnal beleszeret a kocsmáros lányába, akit a titokzatos Retek már régóta a szívében dédelget. A szívfájdalom és a féltékenység szövevénye pedig egy olyan helyzettragédiát sző, amelynek következményei felborítják a fiatalok életét.

Egressy Zoltán, a József Attila-díjas magyar író és költő, 1998-ban vált széles körben ismertté, amikor a budapesti Katona József Színház bemutatta a "Portugál" című darabját. Ez a kortárs alkotás azóta is töretlen népszerűségnek örvend, mind a hazai, mind a nemzetközi színpadokon. Most, a Szigligeti Színház falai között debütál, és máris nagy várakozások övezik. A darab üzenete ma is rendkívül releváns, még negyed évszázad elteltével is. Jelenleg a magyar vidékről sokan keresnek boldogulást a nagyvárosokban, míg a megapoliszokból alig néhányan térnek vissza a nemrégiben újra felfedezett határvidékekre.

Related posts