Elhunyt a magyar labdarúgás ikonikus szövetségi kapitánya, aki életre szóló nyomot hagyott a sportág történetében.


A háromszoros bajnok és kupagyőztes legendás szakember 85 éves korában távozott az élők sorából. Elhunyt a magyar labdarúgó-válogatott egykori ikonikus szövetségi kapitánya, aki alatt négy tatabányai származású játékos és edző is szerepet kapott. Emléke örökké élni fog! Nyugodjon békében!

Nyolcvanhatodik életévében távozott Garami József, a magyar labdarúgás jeles mesteredzője és a válogatott egykori szövetségi kapitánya. A pécsi születésű szakember edzői karrierje során számos legendás magyar klubnál tevékenykedett, ahol folyamatosan újabb és újabb sikereket ért el. Mindezek elismeréseként 2008-ban, az MTK vezetőedzőjeként elnyerte az év edzője címet, ami csak tovább fémjelezte kiemelkedő pályafutását.

A pécsi város szívében egy különleges lélek távozott, akinek emlékét sosem feledjük: meghalt a város legendája.

A pécsi szakember pályafutása során játékosként kizárólag szülővárosa csapatában, a PMFC-nél futballozott. Edzőként viszont lenyűgöző teljesítményt nyújtott: a PMFC hivatalos oldalán olvasható érzelmes megemlékezés szerint 217 bajnoki mérkőzésen irányította a csapatot, ezzel egyedülálló rekordot állítva fel, amely azóta is megdönthetetlen. Az 1985/86-os szezonban ezüstérmet szerzett a mecsekaljaiakkal, amit azóta sem sikerült senkinek megismételni. Továbbá, 1990-ben a Magyar Kupát is elhódították a pécsiek az ő vezetésével, míg egy évvel később a bajnokságban bronzérmet nyertek.

A rekordokat döntögető sikeredző

Edzői pályafutása legmeghatározóbb időszakát a MTK-nál töltötte, két különböző időszakban: először 1996 és 1998 között, majd ismét 2004-től 2015-ig irányította a kék-fehér csapatot. Itt két alkalommal, 1997-ben és 2008-ban is megnyerte a bajnoki címet, emellett kétszer a Magyar Kupát is sikerült elhódítania. Pályafutása során megfordult az Újpestnél, valamint a nagy rivális Ferencvárosnál is, ahol 2004-ben újabb bajnoki győzelmet ünnepelhetett.

A legendás szakember az élvonalban összesen magyar csúcsnak számító 797 meccset tudhat magáénak, 1987-ben öt mérkőzésen - köztük három Eb-selejtezőn - szövetségi kapitányként irányította a magyar válogatottat, mérlege két győzelem, egy döntetlen és két vereség. A válogatott kispadjára másodállásként ült le, miközben a Pécs együttesét is irányította.

A vármegyei kötődés egy különleges kapcsolatot tükröz, amely a helyi közösségek és hagyományok iránti elköteleződést fejezi ki. Ez a kötelék nem csupán földrajzi határokon belül létezik, hanem mélyen gyökerezik a kultúrában, a történelemben és a mindennapi életben. A vármegyei identitás formálja az emberek gondolkodását, értékrendjét és közösségi szellemét, amely generációkon átível. A helyi szokások, ünnepek és az együttélés módja mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a vármegyei kötődés erős és egyedi legyen, ami különlegessé teszi a térséget. Az ilyen jellegű összetartozás nem csupán nosztalgiát ébreszt, hanem a jövő felé is irányítja a közösségeket, erősítve a helyi identitást és a közösségi összetartást.

Irányítása alatt a Tatabányai Bányász színeiben számos tehetséges játékos képviselte a válogatottat. Kiemelkedő példaként említhetjük Kiprich Józsefet, akit sokan csak "Kipuként" ismernek. Emellett a KFC Komárom sportigazgatójaként dolgozó Vincze István, közismert nevén "Pilu", valamint a Tatabánya korábbi edzője, Détári Lajos is jelentős szerepet játszott az együttes sikerében, mellyel együtt a válogatottban is megfordultak. Szekeres József szintén a csapat meghatározó tagja volt, hozzájárulva a Tatabánya hírnevéhez.

Garami József 2015-ben befejezte edzői pályafutását, ezt követően az MTK szakmai igazgatójaként folytatta tevékenységét. 2020-ban visszatért Pécsre, ahol mentorként és szakmai koordinátorként segítette a helyi labdarúgás fejlődését.

Related posts