A Wikipedia szerkesztői úgy döntöttek, hogy száműzik a mesterséges intelligenciát a platformról.


A Wikipedia szerkesztői világossá tették véleményüket az online enciklopédia legfrissebb kísérleti projektjéről, amely forradalmi módon először integrálná a mesterséges intelligenciát a platform tartalmának formálásába.

Ami a Google-nek bejött, az nem jön be a Wikipedia-nak, vagy legalábbis a Wikipedia önkénteseinek. Az online enciklopédiát kezelő nonprofit Wikimedia Alapítvány közölte, hogy a szerkesztői visszajelzések után leállítja azt a kísérleti projektet, melynek eredményeként az egyes szócikkek tetején egy rövid, mesterséges intelligencia által készített összefoglaló jelent volna meg - hasonlóan a Google AI Overview nevű keresőkiegészítőjéhez, mely éppen a hetekben rajtolt el globálisan.

Az új projekt bevezetése óta az utóbbi két hétben soha nem tapasztalt tiltakozási hullám söpört végig az alapítványon, különösen az önkéntesek körében. Sokan közülük kifejezték aggodalmukat amiatt, hogy a mesterséges intelligencia használata jelentősen rontja a Wikipedia hírnevét. Véleményük szerint az emberek nem azért látogatják az online enciklopédiát, hogy gép által generált szövegeket olvassanak, hanem valódi, emberi tudást keresnek.

Szoftvertesztelés: elérkezett a pillanat A tesztelői szakmát napjainkban számos új impulzus formálja, és valódi kihívásokat tartogat a szakemberek számára. Az iparág folyamatosan változik, és a nehézségek mellett izgalmas lehetőségeket is kínál.

Ebben egyébként abból a szempontból van valami, hogy a Wikipedia hosszú évek óta a világ egyik legértékesebb online információforrása, még ha néha vitatott pontosságúak is azok a bizonyos információk.

Az AI-forradalom hatására a platform értéke új magasságokba emelkedett, hiszen ez az a különleges online tér, ahol a széles tömegek még nem találkoztak a mesterséges intelligencia világával, az annak járó előnyökkel és hátrányokkal együtt - különös figyelmet érdemelve az utóbbiakra.

A téma első megvitatása a tavalyi Wikimedia konferencián, a Wikimania rendezvény keretein belül zajlott. Akkor a szerkesztők egy része úgy gondolta, hogy a hasonló mesterséges intelligenciával működő eszközök hasznos segítséget nyújthatnak a tudás átadásában. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a mesterséges intelligencia által generált összefoglalókat mindig el kell választani a szövegtörzstől. Emellett fontos, hogy a felhasználók számára lehetőséget biztosítsanak arra, hogy jelezzék a cikkekben előforduló pontatlan információkat, hasonlóan a hagyományos cikkekhez.

Related posts