Nagykanizsa városa különleges eseményt ünnepel: 780 évvel ezelőtt került először írásos említésre. Az évforduló alkalmából rendezett ünnepségen számos program várta az érdeklődőket, köztük kiállítások és videóvetítések, amelyek bemutatták a város gazdag t

A kitüntetettek a polgármester társaságában. Balról jobbra állnak: Szabó Dénes, Pápai József, Baráth Zoltán, Rajkó Endre, Horváth Jácint, a település polgármestere, Áfra Barnabás, Nemes János, Miszlai Ákos és Szépligeti Ferenc. Ülnek: dr. Bárány László, Varga Benedek, Balogh Tünde, Csávás Csaba és Kápolnás Zoltán.
Az ünnepi közgyűlés keretein belül Nagykanizsa vezetői, köztük Horváth Jácint polgármester és az önkormányzati képviselők, valamint a város neves személyiségei gyűltek össze. A rendezvény nemcsak helyi, hanem nemzetközi színtéren is vonzó volt, hiszen érkeztek delegációk Bihácsról, Gleisdorfból, Magyarkanizsáról, Kapronca-Kőrös megyéből, Lendváról és Ptujból is, gazdagítva ezzel az ünnepi alkalmat.
Ünnepi közgyűlés: jubileum
A műsort a Farkas Ferenc Zene- és Aranymetszés AMI néptáncosainak műsora nyitotta, akik mezőföldi lassú és friss csárdást adtak elő. A narrációban elhangzott: idén 780. évfordulóját ünneplik Nagykanizsa első írásos említésének: egész pontosan IV. Béla 1245. április 20-án kelt adománylevelében szerepelt először Kanizsa városának neve. Ennek emlékére a közgyűlés április utolsó péntekét nyilvánította a város napjának, s az ünnepi közgyűlésen elismerik a Nagykanizsán és a városért tevékenykedő polgártársaikat.
Közösségek gazdag szövedéke
Ezt követően Horváth Jácint ünnepi beszédében leszögezte: egy város nem csak aszfalt és kő. Nemcsak egymás mellé épített épületek sokasága, hanem közösségek és egyének összessége, amelyek millió szálon kapcsolódnak egymáshoz, a viszonyaik folyton változnak, de így adják ki a város élő szövetét.
Büszkék lehetnek lakóikra
Településünk, otthonunk neve Knysa, amely 780 évvel ezelőtt először került említésre a világ színpadán, ezzel pedig hivatalosan is beléptünk a történelem folyósába. Ezen az idővonalon 780 esztendő távolságából nézve városunk életre kelt, és a történelem szövetében végre helyet kapott. Knysa nem csupán egy település; katonák, honvédek és határőrök otthona, ahol a bátorság és az elszántság szelleme él. Itt született meg a sörgyártás mestersége, cseh mesterek keze alatt, és városunk adta a világnak híres színházigazgatókat, olimpiai bajnokokat, valamint olyan világhírű zeneszerzőket, akik Hollywoodig jutottak. A bútor- és fényforrásgyártás, mely a világ számos szegletét ellátta, itt kezdődött, míg a vízkezelés, vegy- és olajipar gyökerei szintén Kanizsához és környékéhez fűződnek. E gazdag örökség ma is meghatározza városunk karakterét és arculatát, ám még mindig vár ránk az újabb fejlődés és kibontakozás lehetősége. A jövő előttünk áll, készen arra, hogy új fejezeteket írjunk a történelmünkben.
A városunk jövőjéért tenni mindannyiunk feladata.
Ekkor így folytatta: valójában nem annyira kibontakozásról van szó, hanem inkább egyfajta kibontásról. Nem érdemes arra várnunk, hogy magától megtörténjen, hanem aktívan tennünk kell érte. Nap mint nap dolgoznunk kell azon, hogy azt a kincset, amelyet mi felfedeztünk, mások számára is láthatóvá tegyük.