Megkezdődött a Balatonfüredi 90. vitorlásszezon, amely újra életet lehel a tó partjára!


A délben elstartolt versenyre a szervezők tájékoztatása alapján 249 hajó és körülbelül ezerfős legénység gyűlt össze, hogy megmérettessen a Balatonfüred-Alsóörs-Tihany-Balatonfüred távon. A viadal előtt a Balaton hagyományos megkoszorúzása zajlott, a tó legidősebb vitorlásának, az 1896-ban épült Kishamisnak a fedélzetéről, éppen a balatonfüredi móló előtt – tájékoztatott a veol.hu.

A mólón mondott köszöntőjében Gellér László Alajos, a Magyar Vitorlás Szövetség elnöke elmondta, az első vitorlabontó rendezvényt 90 éve, 1935 júniusában tartották a Balatonon.

A szövetség elnöke beszédében kitért arra is, hogy 2025 új szakaszt jelent a kishajós vitorlázásban, a Magyar Vitorlás Szövetség konzorciumi vezetése mellett megvalósuló Dél-Balatoni Vízi Kör fejlesztésével hat településen biztosítják a kishajós vízre szállás lehetőségét. Hozzátette: az északi-partra is megvannak a tervek hasonló kishajós beruházásra.

Gellér László Alajos hangsúlyozta a Veszprém-Balaton Európa Sportrégió 2026-os pályázatának fontosságát, amelynek középpontjában az áll, hogy a sport és a mozgás természetes elemévé váljon mindennapi életünknek.

Tájékoztatásuk alapján 150 tagszervezet összesen 4300 igazolt sportolóval büszkélkedhet. Minden hétvégén 4-5 versenyt szerveznek, és céljuk az aktív tagság további bővítése, valamint egy olyan versenyrendszer kialakítása, amely mindenki számára lehetőséget biztosít, hogy megtalálja a számára ideális kihívást.

Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára hangsúlyozta, hogy a térség, különösen Balatonfüred, nem csupán a vitorlázás és a szörfözés rajongói számára vonzó, hanem széleskörű sportágaknak, modern sportlétesítményeknek, edzőtáboroknak és versenyhelyszíneknek is otthont adhat, így potenciálisan olimpiai események helyszínévé válhat.

Bóka István, Balatonfüred polgármestere a Fidesz-KDNP színeiben emlékeztetett arra, hogy a balatoni modern vízi élet gyökerei a városban rejlenek. Ezt a jelentős eseményt 1846-ban Széchenyi István indította el, amikor vízre bocsátotta a Kisfaludy gőzöst. E lépés nem csupán a Balaton népszerűsítését szolgálta, hanem új innovációkat és jövőbeli elképzeléseket is hozott a tó köré, megteremtve ezzel a vízi kultúra alapjait.

A polgármester hangsúlyozta, hogy a vitorlázás számos kiváló olimpikont nevelt ki Magyarországon, különösen a Balaton környékén. Kiemelte a Detre-testvérek, Berecz Zsombor és Vadnai Jonatán nevét, utóbbi a Balatonfüredi Yacht Club tehetséges versenyzője.

Related posts