Ferenc pápa a Közel-Kelet minden lakójának békét és harmóniát kívánt, hangsúlyozva a szeretet és az összefogás fontosságát a régióban.


Ferenc pápa vasárnap a korzikai Ajaccio székesegyházában elmondott beszédében a Közel-Kelet egészének békéjét szorgalmazta.

A katolikus egyházfő hangsúlyozta, hogy "Békét kell teremteni Palesztinának, Izraelnek, Libanonnak, Szíriának és az egész Közel-Keletnek", kiemelve, hogy "a háború sosem hoz győzelmet, csupán vereséget". Ezen kívül azt is mondta, hogy "békét szeretnénk az egész világnak".

Az egyházfő, aki az első pápa, aki ellátogatott a földközi-tengeri francia szigetre, leszögezte, hogy a keresztény és a világi kultúrának nem szabad egymással marakodnia. A polgári és a spirituális hatóságok közötti együttműködés a közösség javát szolgálja - tette hozzá a vallás földközi-tengeri térségbeli helyzetéről tartott konferencián.

„Tedd egyedivé a mondanivalódat!” - hangsúlyozta Ferenc pápa a tanácskozás során.

Az eseményen körülbelül négyszáz résztvevő gyűlt össze Spanyolország, Szicília, Szardínia és Dél-Franciaország különböző tájairól, hogy elmélyüljön a hit sokszínű kifejezési módjaiban.

A 88. születésnapját kedden ünneplő "Papa Francescut", ahogyan a korzikaiak nevezik, a kerekesszékében érkezett Ajaccio repülőterére. Itt Bruno Retailleau, a leköszönő Barnier-kormány belügyminisztere és népviseletbe öltözött gyermekek köszöntötték őt. A pápa a kilencórás látogatása után, az esti órákban indul vissza a Vatikánba.

Az Austerlitz téri parkban, ahol a legendák szerint Napóleon császár gyermekként játszadozott, több ezer hívő gyűlt össze, hogy részt vegyen egy különleges szabadtéri misén. A szertartást követően, mielőtt a pápa tovább indulna, Emmanuel Macron francia elnök várja őt a repülőtéren, hogy találkozzanak és megosszák gondolataikat.

A francia elnöki hivatal tájékoztatása szerint a közel 50 perces megbeszélés fő témái a globális válságok lesznek, beleértve a közel-keleti és ukrajnai konfliktusokat, valamint a környezeti és éghajlati kihívásokkal kapcsolatos fontos kérdéseket.

Korzika, Bonaparte Napóleon szülőföldje, a negyedik legnagyobb sziget a Földközi-tengeren. 1768-ban Genova lemondott róla Franciaország javára, ezzel új fejezetet kezdve a sziget történetében. Manapság azonban Korzika Franciaország egyik legnagyobb szociális kihívásokkal küzdő régiója, ahol a lakosság körülbelül 20%-a él a szegénységi küszöb alatt, a hivatalos statisztikák szerint.

A Vatikán becslése szerint a 356 ezer fős korzikai lakosság mintegy 81 százaléka katolikus.

Az argentin származású jezsuita egyházfő pápasága tizenegy éve alatt gyakran látogatott a földközi-tengeri szigetekre, például Máltára, a görögországi Leszboszra és az olaszországi Lampedusára.

A pápa 2013 óta már kétszer ellátogatott Franciaországba: először 2014-ben Strasbourgban, majd legutóbb 2023 szeptemberében Marseille-ben. Azonban még soha nem végzett hivatalos állami látogatást az országban.

Related posts