A 120 éves DAC története egy igazi időutazás, amely a futball iránti szenvedélyt és a közösség összetartozását ünnepli. A ma7.sk által bemutatott film betekintést nyújt a klub gazdag múltjába, kiemelve a legfontosabb mérföldköveket és a rajongók elkötelez

November végén, óriási lelkesedés kíséretében került bemutatásra a DAC Film - 120 éve együtt című, másfél órás alkotás, amely Tősér Ádám rendező keze munkáját dicséri. Az eseményre Dunaszerdahelyen került sor, ahol a helyi közönség izgatottan várta a filmet.
A futballklubról szóló első komolyabb filmet a MAX bevásárlóközpont összes mozitermében párhuzamosan vetítették. Annyi volt az érdeklődő, hogy a sajtó képviselőinek is harcolni kellett a bejutásért.
A DAC, a felvidéki magyar sportegyesület, nem csupán egy csapat, hanem egy kultikus helyszín, ahol a sport iránti szenvedély és a közösségi identitás találkozik. Stadionja nem csupán a sport események színhelye, hanem egy zarándokhely is, amely a helyi magyarság számára a kollektív identitás kifejezésének legfőbb fóruma. A klub története során öt különböző államalakulatot élt meg, és mindvégig megőrizte jelentőségét, mint a helyi közösség egyik legfontosabb jelképe. A DAC meccseken mindig magyarul szurkoltak és szurkolnak, így a sportág iránti elkötelezettség mellett a nyelvi és kulturális örökség megőrzésének is színhelyévé vált.
A rendkívül népszerű Blokád című film rendezője, Tősér Ádám, ezúttal is alapos előkészületekkel és tervezéssel közelítette meg új projektjét. Az alkotás során egy teljes éven át forgattak, biztosítva ezzel, hogy minden részlet a helyén legyen. A Nemzeti Sportnak adott interjújában így fogalmazott:
A film megtekintése során párhuzamosan nyerhetünk betekintést a klub és Dunaszerdahely gazdag történetébe. A sportvezetők, edzők és a klubhoz közel álló személyek mellett olyan elismert szakértők is megszólalnak, mint Nagy Attila helytörténész vagy Nagy Iván, a Csallóközi Múzeum vezetője. A film középpontjában a klub '70-es évekbeli felemelkedése áll, valamint a '80-as és '90-es évek aranykora, amelyben kiemelkedő események zajlottak, mint a kupagyőzelem és a legendás Bayern München elleni UEFA-kupa mérkőzések. Ezeken a meccseken a dunaszerdahelyi csapat nem játszott alárendelt szerepet, még a bajorok nyilvánvaló fölénye ellenére sem. Az új stadion ellenére a Bayern elleni hazai mérkőzés tartja a nézőszám rekordját Dunaszerdahelyen, hiszen azt 15 ezren követték figyelemmel. Szerencsére az utóbbi években a klub ismét sikeres időszakot él meg, a szurkolók száma nőtt, és legutóbb a bajnoki címről is csak hajszálnyira maradt le a csapat.
Ebben nyilván nagy szerepe van az utóbbi években történt tulajdonosváltásnak, amikor is Világi Oszkár válallkozó megvásárolta a klubot. Nem elhanyagolható a magyarországi anyagi források érkezése sem. Közös erőből egy modern, a kor követelményeinek megfelelő stadion épült és a DAC Akadémiát pedig a szlovákiai utánpótlás-nevelés egyik legjobb példájaként emlegetik Szlovákiában.
A film további nagy erénye, hogy nem siklik el a tabuk mellett. A szereplők - legyen az egyszeri szurkoló vagy a klub PR-menedzsere - nyíltan beszélnek a stadionban történt magyarverésekről, a mai napig nem rendezett, enyhén szólva is vitatható rendőri akciókról, illetve megszólalnak olyan törzsszurkolók is, akikre úgymond "rászállt" a rendőrség és zaklatta őket.
Az összetartozást, a kötelékeket, a közösségi élményt erősíti az Ismerős Arcok zenekar Nélküled című közismert szerzeménye is, ami először - ha lehet ilyet mondani - DAC-himnuszként vonult be a köztudatba, és most már a magyar labdarúgó válogatott nem hivatalos himnuszának is tekinthető.
A dalt valójában Bíró Tamás népszerűsítette, aki évtizedeken át a csapat helyi műsorközlőjeként és megbízható segítőjeként tevékenykedett. Az egyik bajnoki mérkőzés szünetében bemutatta a dalt, és Tamás szerint a szöveg annyira megérintette a közönséget, hogy sokan azonnal követelték a további előadásokat. Innentől kezdve pedig, ahogy mondani szokták, a többi már a történelem része lett.
Bíró Tamás pár hete már sajnos nincs közöttünk, és az alkotók nem véletlenül ajánlották az ő emlékének a filmet. Természetesen a dalszövegíró és a Nélküled előadója, Nyerges Attila is megszólal a filmben, úgy, ahogy Marco Rossi, a magyar válogatott jelenlegi szövetségi kapitánya is, aki néhány éve a DAC edzőjeként fontos szerepet vállalt a klub újkori sikereiben. Az alkotók megemlékeznek az alapító Vermes Ferenctől, a sikerlovas vezetőről, Weisz Mihályról, de megszólal a legendás edző, Pecze Károly, a DAC Akadémia elnöke, Németh Krisztián, a jelenlegi kommunikációs igazgató és PR-menedzser, Nagy Krisztián, vagy éppen Karaffa Attila alpolgármester, aki szinte minden hazai meccsen helyet foglal a lelátón.
Gerhát Máté, a médiacsaládunk tehetséges operatőre és vágója, szintén részt vett a film elkészítésében. Amikor értesült a DAC-ról készült filmről, és felfedezte, hogy ki a rendező, elhatározta, hogy próbál szerencsét, hátha szükség lesz egy operatőrre. Máté mindig is nagyra értékelte Tősér Ádám munkáit, így nem volt kérdés, hogy belevág a lehetőségbe.
A stáb ugyebár nagyobb kamerákkal, jobban felszerelt technikával volt jelen, be kellett menni a B-középbe, meg mindenhová, s benne volt a "pakliban", hogy esetleg valamelyik szurkolónak nem teszik egy kamerás, vagy hogy filmezik őt. Szerencsére azonban minden nagyon flottul ment. Úgy vettem észre, a DAC szurkolói is élvezték, azt meg kifejezetten plusz pontnak tartom, hogy a DAC-ot a felvidéki magyarság összekötő elemeként vitték filmre."
Világi Oszkár a film bemutatója előtt megosztotta velünk, hogy körülbelül hat évvel ezelőtt Erdély földjén egy ismeretlen ember kereste meg őt azzal az ötlettel, hogy filmet szeretne forgatni a DAC történetéről. Oszkár figyelmesen meghallgatta őt, és most, évekkel később, már a film is elkészült. A rendező hű maradt ígéretéhez: van valaki, aki valóban hisz bennünk, és immár megörökítette a történetünket a filmvásznon.
Az emberek és a klub szoros szimbiózisban léteznek, függetlenül a történelem viharaitól. A klubot egy hatalmas szeretet lengi körül, amely kreatív energiákat szabadít fel. Minden DAC-drukker szívében ott rejlik egy saját, egyedi DAC, amelyet hűségesen magával cipel, és amelyet igyekszik megóvni. Végül mindannyian találkozunk a stadionban, ahol együtt éljük meg a győzelmek örömét és a vereségek keserűségét – de egy dolog biztos: ott vagyunk, együtt, a csapatunkért!
A Nemzeti Filmintézet 254 millió forintos támogatásával készült filmet december 12-től már nyilvánosan is vetíteni fogják a szlovákiai és a magyarországi mozikban, így bárki megtekintheti. Jövőre a közmédia is műsorra tűzi. A film látlelet a felvidéki magyarság összetartásáról és a foci identitásképző erejéről. Jó lenne ebből közösségünknek a parlamenti választások idején is meríteni.