Franciaország miniszterelnöke hangsúlyozta, hogy az amerikai vámintézkedések komoly kihívást jelentenek Európa számára, miközben az Egyesült Államok számára is súlyos következményekkel járhat, sőt, egyenesen "katasztrófának" minősítette a helyzetet.


François Bayrou francia miniszterelnök csütörtöki nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy Donald Trump amerikai elnök által bevezetett új vámintézkedések "óriási kihívások elé állítják Európát", míg az Egyesült Államok számára "katasztrofális következményekkel" járhatnak. Bayrou véleménye szerint az amerikai elnök "szövetségesei ellen lépett fel", ami aggasztó tendenciát mutat a nemzetközi kapcsolatokban.

"A döntés súlyos következményekkel jár a világgazdaság számára, és komoly kihívások elé állítja Európát. Úgy vélem, hogy az Egyesült Államok és az amerikai állampolgárok is szenvedni fognak ennek a lépésnek a következményeit" - nyilatkozta a miniszterelnök egy szenátusi konferencián.

"Az az elképzelés, hogy a világ minden egyes nagy régiója bezárkózik, és ezentúl a kereskedelmi háborúnak kell uralkodnia (...) olyan veszélyeket rejt magában, amelyek sajnos idővel megvalósulnak" - tette hozzá.

"A világ legkiemelkedőbb hatalma", az Egyesült Államok kormánya a "szövetséges országai ellen fordult", így a "kereskedelmi konfliktusban már nem mutat szolidaritást velük". "Mi, akik közösen teremtettük meg a szabadságjogok szövetségét a Nyugaton, legalábbis azt gondoltuk, hogy ez valóban így van" - nyilatkozta.

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az amerikai intézkedések következtében nehéz időszakok elé nézünk, és egy olyan bizonytalan időszak veszi kezdetét, amely nemcsak a gazdaságot, hanem a francia társadalom egészét is komoly kihívások elé állítja.

François Bayrou több miniszterrel együtt csütörtök délután részt vesz a francia elnöki hivatalban összehívott találkozón, ahova Emmanuel Macron államfő a vámok emelése által érintett ágazatok képviselőit hívta meg, akik a miniszterelnök szerint túszai lettek a kialakult helyzetnek.

"Feladatunk, hogy megálmodjuk azt az új világot, amelynek elérkeznie kell, és mi már felfedeztük ennek az új valóságnak egy aspektusát. Ennek középpontjában áll, hogy Európa végre felismeri saját erejét, mint egy önálló hatalom, amely képes megóvni saját érdekeit. A jövőben pedig új típusú kapcsolatokat alakít ki az Egyesült Államokkal, valamint egy átalakuló gazdasági struktúrát is kialakít."

„Kérlek, formáld át a mondanivalódat egyedi stílusban!” – szólalt meg a miniszterelnök.

Az újonnan bevezetett amerikai vámok jelentős hatással vannak Franciaország gazdaságára, különösen a repülőgépiparra, amely 2024-ben 9 milliárd euró értékben exportált, ezáltal a francia Egyesült Államokba irányuló exportjának egyötödét képviseli. Ezen kívül a luxuscikkek és a szeszes italok gyártása is komoly veszélyekkel néz szembe.

Az elnöki hivatal által összehívott találkozón várhatóan jelen lesznek a repülőgépipar szereplői, köztük az Airbus, továbbá az ipari és vegyipari szektor, a mezőgazdaság, a borászat, valamint az autóipar képviselői is.

"A legfontosabb feladatunk, hogy felmérjük a lehetséges támadások típusait és azok hatását az egyes ágazatokra. Ezt követően pedig megvizsgáljuk, hogyan tudjuk segíteni a termelőipart" - nyilatkozta Sophie Primas, a francia kormány szóvivője az RTL rádióban csütörtökön.

Related posts