A zajszűrős fülhallgatók különös idegrendszeri problémákat idézhetnek elő - Életmód és Egészség

Legyen szó akár a szupermarketben csipogó pénztárgépek visszhangjáról vagy a kávéfőző sziszegéséről a helyi kávézóban, az agyunk naponta több száz zaj dekódolásán dolgozik. Egyesek számára azonban ezek a háttérzajok annyira nyomasztóvá válhatnak, hogy elvonják a figyelmüket a fontos hangok és esetleges riasztások felismerésétől.
Bármerre is jár az ember manapság, szinte mindenütt találkozik fülhallgatót viselő fiatalokkal – és nem csupán fiatalokkal. A munkahelyeken is egyre gyakoribb látvány, hogy sokan zajszűrős fülhallgatóval dolgoznak, teljesen elzárva magukat a külvilág zajaitól. Ezzel egyfajta buborékot teremtenek maguk köré, hogy a koncentrációjukat növeljék, és hatékonyabban végezhessék a feladataikat. De valóban előnyös-e, ha teljes mértékben megszüntetjük a körülöttünk lévő hangokat?
A korábbi figyelmeztetések, amelyeket orvosok tettek a fülhallgatóval hangosan hallgatott zene halláskárosodásának kockázatáról, új megvilágításba helyezték a zenehallgatás biztonságát. A gyártók erre reagálva zajszűrős fülhallgatókat fejlesztettek ki, amelyek lehetővé teszik, hogy a környezeti zajok kiszűrésével halkabban élvezzük kedvenc dallamainkat. Azonban nem minden fenékben zökkenőmentes: a legújabb kutatások arra figyelmeztetnek, hogy ezek a fülhallgatók hosszú távú használata idegrendszeri problémákhoz és a hangok feldolgozásának zavaraihoz vezethet. Az egészségügyi kockázatok tehát továbbra is figyelmet érdemelnek, így érdemes átgondolni, hogyan és mennyit hallgatunk a zenéből.
Egy figyelemre méltó esetet mutat be a BBC, amely egy 26 éves londoni egyetemista, Sophie történetén keresztül szemlélteti a hallás változásait. Sophie egy idilli vidéki farmon nőtt fel, de néhány évvel ezelőtt Londonba költözött, hogy megkezdje egyetemi tanulmányait. Ahogy teltek a hónapok, Sophie észrevette, hogy a hallása nem az volt, ami régen: egyre nehezebben tudta megállapítani, honnan származik egy-egy hang, és a jelenléti előadások során is küzdött azzal, hogy pontosan megértse az oktató mondanivalóját, különösen, amikor nem volt online óra.
"Minden egyes szó csak zűrzavarnak tűnt, amikor a valós előadáson ültem, és igyekeztem felfogni, amit mondanak" - mesélte a lány, aki számára ez a tapasztalat mélyen befolyásolta a társasági életét. A háttér zajai számára elviselhetetlen terhet jelentettek, ezért végül úgy döntött, inkább elhagyja a társaságot, és hazaindult.
Sophie hallásvizsgálatra ment, és miután az eredmények kedvezőek lettek, találkozott egy magán audiológussal, aki alaposabb vizsgálatokat végzett. A szakember végül hallásfeldolgozási zavart állapított meg nála, ami egy olyan neurológiai rendellenesség, amely miatt az agy nehezen képes feldolgozni a hangokat és a beszédet.
Bár Sophie diagnózisának háttere még mindig rejtély, audiológusa azt gyanítja, hogy a zajszűrős fejhallgató túlzott használata játszhatott szerepet az állapotában. Sophie napi öt órán át viselte ezt a fejhallgatót, és az orvos most más szakemberekkel együtt sürgeti a további kutatásokat, hogy kiderítsék, vajon van-e összefüggés a zajszűrős fejhallgatók intenzív használata és az ő állapota között.