A bukaresti külképviseletek különböző módokon reagáltak a Georgescu ellen indított eljárás hírére. A diplomáciai képviseletek nyilatkozatai és reakciói tükrözték a politikai helyzet iránti érzékenységet, valamint a jogi eljárások iránti figyelmet. A külké

Franciaország, Németország, Hollandia és Spanyolország bukaresti nagykövetségei hivatalos X-oldalaikon reagáltak arra, hogy a legfőbb ügyészség szerdán hatósági felügyelet alá helyezte és eljárást indított Călin Georgescu volt államfőjelölt ellen. Minden külképviselet hangsúlyozta a román igazságszolgáltatás iránti bizalmát, kiemelve a jogállamiság és az igazságos eljárás fontosságát.
A Digi24.ro összegyűjtötte a nagykövetségek rövid nyilatkozatait, amelyekben kifejezik Románia iránti támogatásukat, hangsúlyozva, hogy bíznak a román igazságszolgáltatásban, és tiszteletben tartják az ország demokratikus alapelveit.
"Franciaország szolidaritását fejezi ki Romániának, a jogállamnak, amely tiszteli a hatalmi ágak szétválasztását és az igazságszolgáltatás függetlenségét. Ezek a demokrácia alapvető értékei" - fogalmaztak a francia nagykövetség X-en posztolt közleményében.
A német nagykövetség is közzétett egy hivatalos állásfoglalást, amelyben hangsúlyozza, hogy "Románia megbízható szövetséges, akire Németország számíthat az Európai Unió és a NATO keretein belül. Mindkét ország számára kiemelten fontosak a demokratikus értékek és a jogállamiság iránti kölcsönös bizalom. Továbbá mindkét állam elismeri a független igazságszolgáltatás szerepét" - nyilatkozta Peer Gebauer, Németország bukaresti nagykövete.
Hollandia is kifejezte véleményét: "Hollandia elismeri Románia elkötelezett erőfeszítéseit az igazságügyi rendszerének megerősítésében. Mint az EU és NATO szövetségesei, közösek az értékeink. Bízunk demokratikus intézményeink működésében és jövőjében" - olvasható a holland nagykövetség nyilatkozatában.
A spanyolországi külképviselet is megnyilvánult a szerdai események nyomán: "Mint stratégiai partnerek, Románia és Spanyolország határozottan támogatjuk az igazságszolgáltatás függetlensége iránti tiszteletet. A hatalmi ágak szétválasztása Romániában a jogállamiság alapköve, amely biztosítja a demokratikus folyamatok integritását" - írták a spanyol nagykövetség X-oldalán.
Az üzenetek nem sokkal azután jelentek meg, hogy Călin Georgescut szerdán a legfőbb ügyészségre vitték, és eljárást indítottak ellene. Az alkotmányos rend megdöntésére irányuló cselekményekkel, fasiszta, rasszista vagy idegengyűlölő szervezet létrehozásával, népirtásért elítélt személyek kultuszának népszerűsítésével, a nemzetbiztonságot veszélyeztető hamis információk terjesztésével, hamis nyilatkozattétellel és antiszemita szervezet létrehozásával gyanúsítják.