Íme néhány tipp, hogyan spórolhatsz havonta több ezer forintot a menstruáció idején: a váltásnak nemcsak anyagi előnyei vannak, hanem számos más jótékony hatása is!

17 millióan nézték meg azt a bájos videót, amelyben egy 8 hetes kislány édesapjával osztja meg gondolatait.
A babák és totyogósok esetében az évekig tartó pelenkahasználat során látványos az a szemétmennyiség, mellyel a környezetet terheljük. Emiatt egyre több anya dönt úgy, hogy mosható pelenkára vált - mely nemcsak a klímaszorongást enyhítheti némiképp, de egyúttal jóval költséghatékonyabb megoldás is, mint az eldobható változat. Hasonló aggodalom valamivel kevesebb nőben merül fel a saját menstruációja kapcsán. Pedig érdemes kicsit utánaszámolni, mivel mennyi szemetet termelünk.
Az ökológiai lábnyom meghatározása során számos tényezőt érdemes figyelembe venni, különösen a táplálkozási szokásokat. Például fontos, hogy milyen mértékben fogyasztasz húst, és hogy helyi termelőktől szerzed be az alapanyagokat. Emellett a közlekedési szokásaid, a fűtési módszereid és az otthonodban lévő lakóterület nagysága is jelentős hatással van a lábnyomod méretére. Továbbá, a keletkező hulladék mennyisége is kulcsfontosságú, hiszen a nők esetében az eldobható menstruációs termékek használata jelentősen növelheti az ökológiai lábnyomot. Ha szeretnéd megtudni, milyen az ökológiai lábnyomod, itt egy nagyszerű kalkulátor, amivel könnyedén kiszámíthatod!
Főként egyénileg 5-15 ezer tampon vagy betét használata jellemző.
Egy átlagos nő durva számítások szerint mintegy negyven évig menstruál, havonta körülbelül öt napig vérzik. Ez nagyjából 2400 napot jelent - vagyis körülbelül hat és fél évet jelent az életéből. Becslések szerint ez alatt a negyven év alatt egy átlagos nő 5-15 ezer tampont és betétet használ el, melyek nagy része a szemétlerakókba kerül - írja a National Geographic. De a havi kiadás is jelentős, ha a drága tamponokkal számolsz, akár több ezer forinttal karcsúbb lehet a pénztárcád egy menstruáció után.
A menstruációs termékek nemcsak kényelmet, hanem jelentős mennyiségű műanyagot is magukkal hoznak. A tamponok külön-külön műanyag csomagolásban érkeznek, ráadásul sok esetben műanyag applikátorral is rendelkeznek, vagy a nedvszívó részüket egy vékony műanyagréteggel vonják be, hogy megkönnyítsék a használatot. A betétek esetében a helyzet még súlyosabb: a szivárgásmentes alap, a folyadékot felszívó szintetikus anyagok, és a végső csomagolás mind műanyagból készülnek, így a környezeti terhelés jelentős.
Ötszáz év elteltével sem veszítik el állapotukat.
Az első eldobható betétek és tamponok az 1920-30-as években kerültek forgalomba Amerikában, vagyis a menstruációs termékekből adódóan műanyaghulladék nagyjából száz éve termelődik. Az eldobható betétek hátlapját az idő múlásával már vékony, rugalmas, szivárgásmentes polipropilén vagy poiletilén anyagból készítették, és került rá ragasztócsík is. A 70-es évektől pedig megjelentek a szárnyak is, melyek a fehérneműt védik, ugyanakkor még több olyan műanyaghulladékot jelentenek, melyek nagyjából ötszáz évig velünk maradnak a bolygón.
Az utóbbi évek során egyre több innovatív termék bukkant fel a piacon, amelyek célja a hulladéktermelés csökkentése. Az orvosi szilikonból készült menstruációs kehely vagy intimtölcsér remek alternatívát kínál a hagyományos tamponokkal szemben, mivel évekig használható, így nemcsak környezetbarát, hanem gazdaságos megoldás is. További részletekért érdemes megtekinteni a korábbi cikkünket.
Az eldobható műanyag betétek mellett egyre népszerűbbé váltak a mosható alternatívák, mint például a mosható betétek és menstruációs bugyik. Ezek a megoldások nemcsak a környezet védelmét szolgálják, hanem a komfortérzetet is növelik. Nyáron sok nő tapasztalja, hogy a hagyományos betétek kényelmetlenek: ragadnak, melegítik a bőrt, zörögnek, és könnyen gyűrődnek. A gyengébb napokon sokszor nem vágyunk tampon használatára sem, hiszen azok felhelyezése és rendszeres cseréje sokszor fárasztó. Erre a problémára kínálnak remek alternatívát a menstruációs bugyik, mint például a magyar Redy, amelyet már korábban teszteltünk, és amely tökéletes választás lehet a kényelmes és praktikus menstruációs védelemre.
A menstruációs kehely vagy diszk nagy előnye pedig - amellett, hogy évekig használható -, hogy mivel akár 8-12 órán át is a hüvelyben maradhat, nem kell olyan sűrűn bajlódni a cserével. Hogy számodra melyik lehet az ideális választás, arról itt olvashatsz bővebben.