Ha egy régi androidos készülék társaságában élsz, sajnos van egy kellemetlen hírünk számodra.

Nagyon sok érzékeny adatot tárol a telefonod és a biztonsági frissítések nélkül a Google sem hajlandó már kockáztatni.
A modern okostelefonokkal már tényleg bármit elintézhetünk: ebédet rendelünk, számlát fizetünk, átnézzük a bankszámlánkat, sőt, akár a pénzügyeink nagy részét is ezekkel a kis zsebszámítógépekkel irányítjuk. A Google szerint ezt viszont csak akkor tehetjük relatív biztonsággal, ha rendszeresen tudjuk még frissíteni az eszközünket.
Egy új, hivatalosan még be nem jelentett, de több megbízható forrásból is alátámasztott információ szerint a Google azon dolgozik, hogy az Android 13-ast vagy újabb verziót futtató eszközökön bizonyos, kiemelt biztonságot igénylő alkalmazások – például banki applikációk – csak akkor működjenek megfelelően, ha a rendszer az elmúlt egy évben frissült biztonsági javításokkal. Ez a lépés azt eredményezheti, hogy ha valaki elhanyagolja a telefonja rendszeres frissítését, előfordulhat, hogy nem tud pénzt utalni, vagy az alkalmazás egyszerűen nem fog elindulni.
Ez nem afféle ijesztgetés, hanem teljesen logikus következménye annak, hogy a biztonsági javítások szerepe sokkal fontosabb, mint az új funkcióké. A havi rendszerességű frissítések valójában nem újdonságokat hoznak, hanem az ismert sebezhetőségeket foltozzák be. Az Android 13-as és újabb verziók esetében a Google most tehát kvázi előírná, hogy ezeket a frissítéseket rendszeresen be kell húzni, különben a telefon nem minősül elég biztonságosnak bizonyos feladatok elvégzésére.
Ami azonban igazán problémás, az a régebbi készülékek helyzete. Az Android 12-nél vagy annál régebbi rendszereket futtató telefonokra már nem érkeznek biztonsági javítások, így hiába működnek látszólag tökéletesen, az alapszintű védelem is hiányzik róluk. Ezek a készülékek teljesen esélytelenek lennének egy ilyen új Google-féle "biztonsági ellenőrzésen", ami a gyakorlatban azt jelentené, hogy az ilyen mobilokat érdemben ki kellene vonni a pénzügyi használatból.
A banki és pénzügyi alkalmazások különösen nagy figyelmet érdemelnek, mivel ezek a kiberbűnözők elsődleges célpontjai. Egy elavult Android-verzió könnyen nyújthat bejárati pontot a támadásokhoz. Olyan biztonsági résről van szó, amelyet már egy éve orvosoltak, de ha a készülék nem kapta meg a szükséges frissítéseket, elegendő lehet ahhoz, hogy kártékony programok figyelemmel kísérjék a begépelt jelszavakat, adatokat szivárogtassanak ki, vagy a legrosszabb esetben pénzügyi tranzakciókat végezzenek a felhasználó tudta nélkül.
A kérdés tehát már nem az, hogy megéri-e frissíteni a telefont, hanem az, hogy egy régi készüléken mennyire tekinthető még biztonságosnak bárminemű érzékeny adat kezelése. Ha egy mobil nem kapott legalább az elmúlt egy évben biztonsági frissítést, akkor bizony az új Google-szabályok értelmében valószínűleg nem is lenne szabad használni bankolásra.