Mennyi idős volt Mária, amikor Jézus világra jött? Íme 5 lenyűgöző tény a megváltó gyermekkoráról, amelyek új fényben tüntetik fel a gyermek Jézust és születésének körülményeit.

Gesztesi Károly négy gyermekének közös pillanata: egy különleges felvétel született Gesztesi Panka szalagavatóján, amely megörökíti ezt a jeles eseményt.
Jézus Krisztus vallásos beállítódástól függetlenül is kétségtelenül az emberi történelem egyik legnagyobb hatású alakja, akinek tanításai morális szempontból örök érvényűek lehetnek, és aki a keresztények szerint a megváltás tervével, áldozatával, halálával és feltámadásával legyőzte a halált testi és lelki értelemben is, lehetővé téve az emberek számára a majdani örök életet.
A keresztény tanítások egyik alapvető pillére Jézus kettős természete, amelyben teljes mértékben Isten és teljesen ember egyaránt volt. Ez a sajátos állapot tette lehetővé számára, hogy mélyen átélje az emberi tapasztalatokat: a fájdalmat, a magányt, a gúnyolódást, ugyanakkor az összetartozás örömét és a szerető családi háttér fontosságát is. Mielőtt nyilvános szolgálatába kezdett volna, ő is átélt egy gyermekkorral, kamaszkorral és fiatal felnőttséggel teli időszakot. E több éves szakasz részleteiről a Biblia csupán keveset árul el. Márk és János evangéliumai hallgatnak erről az időszakról, míg Lukács és Máté néhány történetet említenek, amelyek révén egy gazdagabb és árnyaltabb kép bontakozik ki Jézus korai életéről.
Mária Jézus születésekor még nagyon fiatal volt.
Máté evangéliuma alapján a názáreti Szűz Mária József, az ács jegyese volt, aki Dávid házából származott. Az akkori hagyományok szerint Mária valószínűleg fiatal volt, hiszen a lányok már 12 éves korukban eljegyzést köthettek. A teológusok véleménye szerint Mária, amikor fia született, 15-17 év körüli lehetett. József valószínűleg idősebb volt nála, de a Biblia nem ad konkrét információt korukról, így ez a részlet homályban marad.
A katolikus tanítások szerint Mária szűzen fogant a Szentlélek által, és az örömhírt Gábriel arkangyal hozta el számára. A Biblia Józsefet derék és jámbor emberként mutatja be, aki, amikor értesült Mária állapotáról, elhatározta, hogy titokban felbontja jegyességüket, hogy ezzel ne hozza szégyenbe a lányt. Mielőtt azonban végleg meghozta volna ezt a döntést, az Úr angyala megjelent neki álmában, és ezt mondta: "József, Dávid fia, ne félj Máriát magadhoz venni, mert a benne fogant élet a Szentlélektől ered! Fiút fog szülni, akit Jézusnak fogsz nevezni, mert ő fogja megszabadítani népét bűneitől." E szavak hatására József örömmel fogadta feleségül Máriát, ezzel megmentve a gyermeket attól, hogy törvénytelen fiúnak számítson.
A napkeleti bölcsek nem csupán az újszülöttet keresték fel, hanem egy különleges csillag nyomán indultak el, hogy hódoljanak a jövendő nagy király előtt.
A pásztorjátékok és a születéstörténet ábrázolásai gyakran fúzionálják az evangéliumok különböző elemeit, holott az egyik evangélium csupán a pásztorok látogatásáról számol be, míg a másik a napkeleti bölcsek érkezését emeli ki. Lukács és Márk evangéliumaiban Betlehem egyaránt Jézus szülőhelyeként jelenik meg, így a különböző történetek sokszínűsége még gazdagabbá teszi a születés misztériumát.
Lukács beszámolója szerint Mária és József Augustus császár népszámlálása miatt Názáretből Betlehembe indultak, Dávid városába. Éppen ott tartózkodásuk idejére érkezett el Mária szülésének pillanata. Megszületett elsőszülött fiuk, akit gondosan bepólyáltak, majd egy jászolba helyezték, mivel a szálláson nem akadt számukra megfelelő hely.
Lukács evangéliumában nincs szó a három királyról, csak pásztorokról és egy jelről, ami alapján tudták, hol találják Jézust, Máté evangéliumában azonban szerepelnek a napkeleti bölcsek, akik azonban nem királyok voltak, a kutatók szerint vélhetően inkább Babilonban élő, majd onnan útnak induló papok, mágusok, avagy magoszok, csillagtudósok. Mivel azonban nagyon messziről érkeztek, vélhetően nem a születés utáni napokban vagy annak éjszakáján jelentek meg, már a kisded Jézussal találkoztak, hónapokkal vagy akár évekkel később.
A családnak sürgősen távoznia kellett.
A bölcsek, akik az éjszakai csillag fényénél vezettetve érkeztek, Heródes királyt is felkeresték, hogy megtudják, hol találkozhatnak a zsidók újonnan született királyával. Heródes, a hírek hallatán, rémületbe esett. A próféciák szerint Betlehem volt a megváltó szülőhelye, ezért a király elküldte a bölcseket, arra kérve őket, hogy ha rátalálnak, értesítsenek, hogy ő is tiszteletét tehesse előtte. A bölcsek a ragyogó betlehemi csillagot követve végül rátaláltak a gyermekre, mély tisztelettel hajoltak meg előtte, és gazdag ajándékokkal lepték meg. Ám álmukban figyelmeztetést kaptak, hogy ne térjenek vissza Heródeshez. Amikor a király megtudta, hogy a bölcsek túljártak az eszén, dühöngeni kezdett, és elrendelte, hogy Betlehemben és környékén minden kétévesnél fiatalabb fiúgyermeket öljenek meg. Ez a brutális parancs is arra utal, hogy Jézus már jó idővel korábban megérkezett a világra.
A Szent Családnak sikerült elmenekülnie, miután József álmában újra megjelent az Úr angyala. Az angyal sürgette őt, hogy gyorsan menekítse a gyermeket és édesanyját Egyiptom földjére. Az éjszaka sötétjében, még aznap útra keltek, és nem tértek vissza, egészen Heródes haláláig, amelyről szintén angyali üzenet érkezett. Végül, hosszú vándorlás után, Názáretben találtak otthonra.
Lehetséges-e, hogy Jézusnak voltak testvérei?
Léteznek teóriák arra vonatkozóan, hogy Jézusnak lehettek testvérei, például arra alapozva, hogy Jézust Mária elsőszülött fiaként említik, illetve Máté evangéliumában szerepel a következő mondat is: "Nem ez-é amaz ácsmesternek a fia? Nem az ő anyját hívják-é Máriának és az ő testvéreit Jakabnak, Józsénak, Simonnak és Júdásnak? És az ő nőtestvérei nem mind minálunk vannak-é?".
A katolikus dogmatika egyik alapvető eleme, hogy Mária szűzként maradt, nem szült több gyermeket, és házaséleti kapcsolatban sem élt Józseffel. Sőt, a szülés folyamata sem volt olyan fizikai esemény, amely fájdalmat vagy sérülést okozott volna neki. Az úgynevezett testvérek kifejezés használata is árnyaltabb megközelítést igényel, hiszen a zsidó kultúrában a testvér szóval gyakran utaltak lazább rokoni kapcsolatokra is. A teológusok általában úgy vélik, hogy a Szent Család tagjai hárman voltak, legalábbis József életének végéig; ennek részleteiről azonban nem áll rendelkezésünkre megbízható információ. Az viszont biztos, hogy Jézus 12 éves korában József még élt, de nyilvános tevékenysége során már nem volt közöttük.
Jézus már kiskamaszként is kedves és bölcs volt
A Biblia magyarázói szerint Jézus feltételezhetően elsajátította nevelőapja mesterségét, bár ácsként nem, csak az ács fiaként hivatkoznak rá. Hagyományos zsidó iskolába nem járt, ennek ellenére igen sokat tudott a vallási hagyományokról, amit a jeruzsálemi templomba való ellátogatásának története is tanúsít.
Jézus gyermekkoráról csupán egyetlen történet maradt ránk, amely Lukács evangéliumában olvasható. A kis Jézus jellemét a kedvesség és a lélekben, testben való fejlődés jellemzi, ezekre a Bibliában is találunk utalásokat. Bölcsessége, amely messze meghaladta korának szokásait, különösen megmutatkozott a család jeruzsálemi zarándoklatain, ahol szülei 12 éves korában elveszítették őt. Három napos keresés után rátaláltak a templomban, ahol az írástudókkal beszélgetett. Az ottani párbeszédek lenyűgözték a tudósokat, akik elámultak a fiú okos válaszain és különleges kérdésein. Amikor Mária és József aggodalmukban megkérdezték Jézust, hogy miért tette ezt velük, a fiú az Atyja házaként hivatkozott a templomra.
Jézus ebben az időszakban még nem volt felkészülve arra, hogy nyilvánosan elkezdje tanításait és csodáit. Az első csodája, a víz borrá változtatása, csak később, a kánai menyegző alkalmával valósult meg. Az ezt követő események pedig, ahogy a mondás tartja, már a történelem részei.