Hat év után végre újra élvezhetik a biztonságos csapvíz fogyasztását a váci gimnazisták. A helyi hatóságok és szakemberek erőfeszítéseinek köszönhetően a diákok mostantól egészséges ivóvizet kaphatnak az iskolában. Ez a változás nemcsak a tanulók jólétét


Hat évvel ezelőtt a Váci Madách Imre Gimnázium csapvizét ólomszennyezés terhelte, de a tankerület azóta sikeresen orvosolta ezt a súlyos problémát.

A Váci Tankerületi Központ nemrégiben egy fontos bejelentést tett az iskola hivatalos honlapján: megszűnt az épület vízhálózatának ólomszennyezése, így az ivóvíz ismét biztonságosan fogyasztható - derítette ki az Átlátszó. A hírek szerint a váci gimnáziumban már hat éve, 2019 óta problémát jelentett a csapvíz ólomszennyezése, amit a Váci Járási Hivatal kénytelen volt betiltani. Ezt követően a diákoknak és az iskolai dolgozóknak minimum napi 1,5 liter palackozott víz biztosításáról kellett gondoskodni. Mostantól viszont mindenki újra élvezheti a csapvíz használatát.

A Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. tájékoztatása alapján a vízszennyezés kizárólag az iskola épületére és közvetlen környezetére terjedt ki, amelyet többször is alaposan ellenőriztek. A tankerületi központ végül döntött a gimnázium víztisztító berendezéseinek telepítése mellett, emellett a régi vízvezetékeket is kicserélték, és új csapokat is beszereltek. A munkálatok befejezését követően az illetékes hatóság több mintavételt végzett, és megállapította, hogy az ivóvíz ismét megfelel a minőségi követelményeknek. Ezt követően a Váci Járási Kormányhivatal feloldotta az ivóvízfogyasztási tilalmat, azonban a fenntartót félévenkénti ellenőrzésre kötelezte.

Ahogy azt a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) korábbi tájékoztatójában olvashatjuk, Magyarországon az ivóvíz ólomkoncentrációjának megengedett határértéke literenként 10 mikrogramm. A csapvíz ólomtartalmát számos tényező befolyásolja. Kiemelendő ezek közül a vízvezetékekben található ólomcsövek hossza, valamint a víz pangási ideje, amely arra utal, hogy mennyi időt tölt a víz a csőben. Jelenleg a legnagyobb mennyiségű ólom a levegőből és az élelmiszerekből jut az emberi szervezetbe. Ugyanakkor lényeges hangsúlyozni, hogy bármilyen módon bevitt ólom hozzájárul a vér ólomszintjének emelkedéséhez.

Az ólomra való érzékenység széles spektrumot ölel fel, és egyénenként jelentősen változhat. Általánosságban elmondható, hogy a csapvízben található magas ólomkoncentráció különösen aggasztó lehet a kisgyermekek szellemi fejlődése szempontjából. Felnőttek esetében a hosszú távú ólommérgezés olyan egészségügyi problémákhoz vezethet, mint a vérszegénység, a magas vérnyomás, veseelégtelenség és termékenységi problémák. Érdemes tehát fokozott figyelmet fordítani a vízminőségre, hogy elkerüljük ezeket a potenciálisan súlyos következményeket.

Related posts