Hörcsik Richárd, a legnagyobb benzinfogyasztású képviselő, havonta 375 ezer forintot költött üzemanyagra.

Hörcsik Richárd fideszes honatya 4,5 millió forintot költött üzemanyagra 2024-ben, ami majdnem megegyezik a magyar mediánbérrel.
A magyar adófizetők tavaly összesen 220 millió forintot költöttek a parlamenti képviselők üzemanyag-számláira, ám a valós összeg valószínűleg ennél is magasabb lehet. A Blikk által megszerzett hivatalos adatok alapján a lista élén Hörcsik Richárd, a Fidesz színeiben politizáló képviselő áll, aki egy év alatt körülbelül 4 millió 459 ezer forintnyi üzemanyagot használt fel.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei képviselő havi benzinköltsége 375 ezer forintot tesz ki, ami közel azonos a tavaly decemberi magyar nettó átlagkeresettel, amely 389 800 forint volt. Ez az összeg lehetővé teszi, hogy egy olyan autóval, amely 100 kilométeren 7 litert fogyaszt, 105 ezer kilométert tegyenek meg. Ez a távolság több mint duplája az Egyenlítő kerületének, és 233 alkalommal jelenti a Budapest és Sárospatak közötti oda-vissza utat.
A rangsor első tizenhárom helyét teljes mértékben kormánypárti politikusok dominálják. Hörcsik István után Simon Miklós következik 3,8 millió forintos kiadással, míg Tilki Attila 3,6 millió forinttal zárja a sort. Az ismertebb fideszes politikai szereplők közül Bánki Erik az ötödik pozíciót foglalja el 3,5 millió forintnyi költéssel (havi 290 ezer forint), míg Kósa Lajos a nyolcadik helyen végzett 3,2 millió forint költéssel.
Az első ellenzéki politikai szereplő a tizennegyedik pozícióban tűnik fel: a jobbikos Dudás Róbert összesen 2,97 millió forintot, azaz havonta körülbelül 248 ezer forintot fordított üzemanyagra.
Az adatok között számos különlegesség található. Horváth István szekszárdi képviselő például január és november között havonta átlag 181 ezer forintot költött, majd decemberben hirtelen 686 ezer forintot tankolt el egyetlen hónap alatt. Ez a mennyiség 1128 liter üzemanyagnak felel meg, ami napi 520 kilométer megtételét teszi lehetővé.
Érdekes megfigyelni, hogy a képviselők júliusban és augusztusban összesen 31,5 millió forintot költöttek üzemanyagra, pedig az Országgyűlés nem ülésezett ezekben a hónapokban. A jogszabályok nem szabnak meg korlátozást arra vonatkozóan, hogy a benzinkártyákat milyen célokra használhatják fel, így akár nyaralási kiadások fedezésére is alkalmasak lehetnek.
Hörcsik Richárd korábban azzal magyarázta magas költségeit, hogy választókerülete a legnagyobb távolságra helyezkedik el a fővárostól, ráadásul földrajzilag is a legkiterjedtebb, hiszen 98 település tartozik hozzá. A körzet két szélső pontja, Szemere és Zemplénagárd között jelentős távolság húzódik: Sárospatakról indulva akár 229 kilométert is meg kell tennie, ha egyetlen nap alatt szeretné felkeresni mindkét települést. Ráadásul a nemzeti ünnepek alkalmával gyakran több mint tíz település rendezvényén is részt vesz, és választókerületi elnökként még több feladat hárul rá, mint egy átlagos képviselőre.
"Az autóm 8,5-10 liter között fogyaszt, attól függően, mennyit állunk dugóban, vagy mennyire sietünk egyik rendezvényről a másikra. Eszerint évi 76-90 ezer kilométer futásteljesítmény jön ki, ami teljesen reális" - hangsúlyozta a képviselő, utalva arra, hogy más fogyasztási adatokkal számol"- nyilatkozta korábban a Blikknek a honatya, aki évek óta vezeti a tankolási listát, volt, hogy 5 millió forintot is elszámolt üzemanyagra az adófizetők pénzéből. Persze nem ez az egyetlen támogatás, amit felvesz, Hadházy Ákos három éve írt arról, hogy Hörcsik hordógyára 69 millió forintos támogatást kapott, de fia is részesült sok-sok euróból egy EU által finanszírozott 160 milliós pályázaton.
A megye 5. számú választókerületében, amely magában foglalja a hagyományosan Fidesz-támogató Sátoraljaújhelyt, nemrégiben jelentős vezetőváltásra került sor. A 69 esztendős Hörcsik Richárd, aki 1998 óta sorozatban hét választást nyert el ebben a körzetben – legutóbb a szavazatok 60 százalékával –, most átadja posztját. Február közepén Hörcsik maga jelentette be, hogy a választókerületi tanács egyhangú szavazással Bánné Gál Boglárkát, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Közgyűlés elnökét jelölte utódjául. Az új elnök a miniszterelnökkel közös fénykép mellé azt fűzte: "Közösen építjük a jövőt!"
A váltás mögött Hörcsik életkorán kívül valószínűleg az is áll, hogy a Fidesz 14 év után elveszítette a jelentős Sárospatak városát a 2024 júniusi önkormányzati választások során. Valószínű, hogy jövőre képviselőként sem próbálkozik majd újra.
A benzinkártyák használatát jogszabályok keretezik: minden képviselő számára rendelkezésre áll egy kártya, amelyre havonta a lakóhely és a választókerület mérete alapján kerül feltöltésre a megfelelő összeg. A budapesti képviselők esetében a havi keret 2500 kilométerre elegendő üzemanyagot jelent, míg azok, akik a fővárostól 300 kilométernél távolabb élnek, 6500 kilométerre elegendő támogatást kapnak. Az egyéni választókerületek képviselői számára pedig a juttatás mértéke a körzet nagyságától függően 10-60 százalékkal is emelkedhet.
A valós költségek valószínűleg jelentősen meghaladják a nyilvánosságra hozott 220 millió forintot, hiszen ez az összeg nem veszi figyelembe a vezetői pozíciókat betöltő tisztviselők, valamint a parlamenti mandátummal rendelkező kormánytagok kiadásait. Ők ugyanis külön szolgálati autóval és benzinkártyával rendelkeznek, amelyek további költségeket generálnak.