Elképesztő, hogy ennyi finomságot lehet varázsolni ebből a gyümölcsből!


A tövisfa, boronafa és ekegúzs mind ugyanarra a különleges növényre utal, a kökényre, amely az őszi erdők rejtett kincsei közé tartozik. Ezek a kis fekete bogyók, melyek az erdők szélén, sűrű bozótokban és cserjésekben rejtőznek, számos meglepetést tartogatnak számunkra. De mit is tudunk róluk valójában, és hogyan élvezhetjük a természet ezen csodás ajándékát? Fedezzük fel együtt e gyümölcs tápláló és ízletes világát!

Számos kedvező élettani hatása van

A kökény napjainkra háttérbe szorult, pedig valaha olyan értékes alapanyaga volt a táplálkozásunknak, hogy azzal fizettek adót is - írja az egy.hu.

"Apafi Mihály fejedelem kincstári birtokkimutatása szerint a Szamosújvári, Kővári, Fogarasi és Porumbáki uradalom 33 köböl (körülbelül 40 mázsa) kökényaszalványt köteles a kincstárnak befizetni" - olvasható egy erről szóló dokumentumban.

A kökénytea nagyszerű választás a vitalitás növelésére, hiszen erősíti az immunrendszert és támogatja az idegrendszer működését is. - fotó: pixabay.com

A kökény legjelentősebb összetevői közé tartozik az amigdalin, a pektin, a C-vitamin, az almasav, a cserzőanyagok, valamint különféle ásványi sók.

A kökényvirágból készült főzet gyengéd hashajtóként ismert, különösen gyermekeknél ajánlott szorulás kezelésére. Emellett zsírcsökkentő és vértisztító tulajdonságokkal is bír, így hasznos lehet vese- és hólyagbántalmak esetén is. A kökényvirág főzetét lábfürdőkben is alkalmazzák: a maximális hatás elérése érdekében sót és hamut adnak hozzá, így fokozva a kezelés hatékonyságát.

Régen a termésből készítettek hólyag- és vesebántalom elleni salátát is, amikor pedig kicsit megcsípte a dér, az erdőt járó gyerekek kedvenc csemegéje volt.

Cikkünk az ajánló alatt folytatódik Nem mindegy, hogy 50 hektárt vagy csak 6,5 hektárt kell permetezni +VIDEÓ Hirdetés

Öntözőrendszer: 2-3 éves megtérülés – Nézd meg a videót! Fedezd fel, hogyan spórolhatsz időt és pénzt egy modern öntözőrendszerrel! A beruházás mindössze 2-3 éven belül megtérül, miközben növényeid mindig a megfelelő mennyiségű vízhez jutnak. Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy tudatosan gazdálkodj a vízzel! Kattints a videóra, és tudj meg többet az előnyökről!

Ne hagyja, hogy a raktározás miatt csússzon le a profit! +VIDEÓ Reklám

Csökkentett gyomirtó szerek és megtakarított vízmennyiség – fedezd fel a csepegtető öntözés előnyeit! +VIDEÓ Hirdetés

Biomassza, takarmányfehérje és karbonsemlegesség - Merre tart a Hungrana? Hirdetés

Hogyan készüljünk fel gyümölcsöseink komplex védelmére? - Heti Körkérdés Hirdetés

Hihetetlen, hogy az öntözővíz minősége, mennyire befolyásolhatja a terméshozamot +VIDEÓ Hirdetés

Ezért éri meg védekezni a hamisítványok ellen! + VIDEÓ Hirdetés

A kökénybefőtt és a kökénykocsonya elkészítése igazi ínycsiklandó élmény, amelyhez a kökény gyümölcsének természetes zamata adja a főszerepet. **Kökénybefőtt készítése:** 1. **Alapanyagok**: Először is, szükségünk van friss kökényre, cukorra, citromra és egy kis vízre. 2. **Előkészítés**: A kökényeket alaposan megmossuk, eltávolítva a szárakat és a hibás gyümölcsöket. 3. **Főzés**: Egy lábasban a kökényeket összekeverjük a cukorral és a citrom levével, majd hozzáadunk egy kevés vizet. Felforraljuk, majd alacsony hőfokon főzzük, amíg a gyümölcsök megpuhulnak és a keverék sűrűsödni kezd. 4. **Tálalás**: A kész befőttet sterilizált üvegekbe töltjük, légmentesen lezárjuk, és egy sötét, hűvös helyen tároljuk. **Kökénykocsonya készítése:** 1. **Hozzávalók**: A kökény mellett szükség lesz vízre, cukorra és zselatinhoz való anyagra (például zselatinra vagy agar-agarra). 2. **Előkészítés**: A kökényeket megmossuk és egy lábasba tesszük, hozzáadunk vizet, majd felforraljuk. Pár percig főzzük, hogy kioldódjanak a gyümölcs ízei. 3. **Szűrés**: A főzött gyümölcsöt egy szitán átszűrjük, így csak a levet tartjuk meg. Ezt a levet újra felforraljuk, és hozzáadjuk a cukrot és a zselatint, folyamatos keverés mellett. 4. **Hűtés**: A kész zselét formákba öntjük, majd hűtőbe tesszük, amíg megdermed. Kínálhatjuk gyümölcsökkel vagy tejszínhabbal, így igazán különleges desszertet kapunk. Mindkét recept egyszerű, mégis nagyszerű módja annak, hogy a kökény bámulatos ízét élvezzük a téli hónapokban is!

A kökénybefőtt készítése igazi élmény, amelyhez először is öt kilogramm friss kökényt kell begyűjtened. A folyamatot egy kellemes forralással kezdjük: két és fél liter vízben olvasszuk fel a két és fél kilogramm cukrot, míg a folyadék sűrű sziruppá nem alakul. Amint a szirup eléri a kívánt állagot, óvatosan keverjük bele a gondosan megmosott kökényeket. Közepes lángon néhány percig főzzük, hogy az ízek szépen összeérjenek, majd a tűzről levéve hagyjuk, hogy a keverék kihűljön. Végül a kökényeket üvegekbe töltjük, és a visszamaradt szirupot újra felforralva bőségesen rálocsoljuk. Az üvegeket ezután dunsztba helyezzük, így biztosítva, hogy a befőtt hosszú ideig megőrzi friss ízét és aromáját!

A kökénykocsonya egy olyan finomság, amit kár lenne végleg elfelejteni. Elkészítéséhez két kilogramm mosott kökényt és két kilogramm hámozatlan, gerezdekre vágott almát összekeverünk, és kevés vízzel felöntve megfőzzük. A kész főzetet vászondarabon átszűrjük, majd az így nyert levet további két kilogramm cukorral forraljuk tovább. A főzés során képződő habot eltávolítjuk, és amikor a főzet kocsonyásodni kezd, üvegekbe töltjük.

Kedvenc italok: a felnőttek számára a különleges kökénylikőr, míg a gyerekeknek a frissítő kökényszörp kínál élvezetes ízélményt.

Felnőtteknek kedvelt itala a kökénylikőr, aminek az elkészítéséhez két kilogramm dércsípte kökényt kell megmosnunk, összezúznunk, edénybe tennünk, és felöntenünk másfél liter alkohollal (ehhez a legjobb a vodka vagy a semleges ízű pálinka). Egy hónapon át naponta többször fel kell rázzuk, majd egy vászondarabon át kell szűrjük, és hozzá kell adnunk másfél liternyi vízből és cukorból főzött cukorszirupot. Egy hétig állni kell hagyjuk, majd újra át kell szűrnünk, végül palackozhatjuk.

Alkoholmentes változata a kökényszörp, ami gyorsan a gyerekek nagy kedvence lesz. Elkészítéséhez a kökényeket meg kell mossuk, le kell csurgassuk, össze kell nyomkodjuk, majd cukorral rétegezve nagy üvegekbe kell töltsük. Az üvegeket vászonnal vagy gézzel le kell kössük, és napos ablakba kell helyezzük. Három hét múlva le kell szűrjük, és palackokba kell töltsük. A leszűrt kökényt is bőségesen fel kell öntsük vízzel és cukorral, majd három hét múlva ezt is le kell szűrjük, és palackokba kell töltsük.

Kökénylekvárt is készíthetünk, amihez az érett, dércsípte kökényeket nagyon kevés vízben kell felfőznünk, majd áttörnünk. Gyümölcskilogrammonként egy kilogramm cukorral számolva folytonos keverés közben addig kell főzzük, amíg el nem éri a megfelelő sűrűséget. Forrón üvegekbe kell öntsük, majd kezdődhet a dunsztolás.

Próbáld ki te is a kökénytea készítését!

A kökénysajtot úgy készítjük, hogy a gondosan megmosott kökényszemeket addig sütjük, amíg azok könnyedén passzírozhatóvá válnak. Ezt követően a passzírozott masszát ízesítjük annyi cukorral, hogy a főzési folyamat során egy sűrűbb, tartósabb állagot kapjunk. Miután elértük a kívánt konzisztenciát, a keveréket kisebb formákba öntjük, és a hűvös helyen történő szárítás során várjuk, hogy megkeményedjen.

Tea készítéshez a kökényeket le kell forrázzuk - 10-15 szemet számolva egy bögrényi teához. Hagyjuk ázni húsz percet, majd szűrjük le, és ízlés szerint ízesítve fogyasszuk. Amennyiben nem szeretnénk minden értékes vitaminját elveszíteni, akkor ne hőkezeljük, hanem este hideg vízbe áztassuk be, és reggel langyosra melegítve fogyasszuk el. Az így elkészített tea bővelkedik C-vitaminban, flavonoidokban, tanninokban, értékes szerves savakban, és kiemelkedő a vastartalma is. Kiváló roboráló, immunrendszer- és idegerősítő szer.

Természetesen! Íme egy egyedi változat: Kép forrása: pixabay.com

Related posts