**Hogyan sétáltassuk kutyánkat a hideg időben? - Téli útmutató kutyatulajdonosoknak** Ahogy beköszöntenek a hűvös téli napok, fontos, hogy ne csak mi, hanem kedvencünk is jól érezze magát a szabadban. A hideg időjárás kihívásokat jelenthet, de néhány egy

Itt a tél, és vele együtt megérkezett a hideg idő, ami különös figyelmet igényel a kutyatartók részéről, amikor kedvenceiket a szabadba viszik. De mik azok a fontos részletek, amikre érdemes figyelni a téli hónapokban? Utánajártunk, milyen kihívásokkal találkozhatunk a téli kutyasétáltatások során, és hogyan készülhetünk fel rájuk.
Bár az őszi időjárás sokáig kedvezett nekünk, a téli hideg már a nyakunkon van. Érdemes tehát időben felkészülni, hogy a kutyánk a szabadban eltöltött pillanatok ne kínzásnak tűnjenek, hanem igazi élménynek. Összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet és megfelelő felszerelést, amellyel a zimankós napokat is kellemesebbé tehetjük számunkra és kedvencünkre egyaránt.
Fajta, méret és kor szerint is változhat az, hogy egy kutya mennyire bírja a hőmérséklet hidegre fordulását. A mi masztiff-típusú cane corsonk például előszeretettel rohangált bele a Dunába még decemberben is, amikor élete delén járt, most, hogy lassan 10 éves öregfiú, az ízületei védelmében már inkább elkerüljük a csábító Duna-partot.
Miközben az utcákon sétálva egyre több vékony szőrű és alacsony termetű kutyafajtát látok, akik elegáns, meleg kabátkákban mutatkoznak, már két hónapja ez a látvány a szokásos. Teljesen megértem a gazdik aggodalmát, hiszen egy csivava vagy egy agár sokkal érzékenyebben reagál a hidegre, mint például a huskyk vagy szamojédek, akiket kifejezetten a zord északi viszonyokhoz tenyésztettek szánhúzóként. Ezek a kutyák büszkén élvezik a fagypont alatti hőmérsékletet, mintha csak a természet legnagyobb ajándékát kapták volna.
Milyen potenciális veszélyek leselkedhetnek a kutyákra ebben az időszakban, amelyekre minden tudatos és felelősségteljes kutyatartónak érdemes figyelmet fordítania?
A hőhullámokhoz hasonlóan a hideg idő is veszélyes lehet a kutyákra nézve, pedig a napi 3-4, hosszabb-rövidebb egészségügyi séta minden kutya esetében elengedhetetlen. A napi egy hosszabb séta pedig jó esetben 45-60 perces szokott lenni, de vajon télen is ennyi legyen?
Mivel a lakásban tartott kedvencek hozzászoknak az állandó szobahőmérséklethez, mindig az alapján kell eldönteni a kint tartózkodás hosszát, illetve a védőfelszerelések alkalmazását, hogy kutyánk mennyi idős, mekkora, milyen szőrzetű, milyen kondícióban van, illetve a szabadban történő aktivitás mértéke is meghatározó lehet. Esős, szeles, viharos időben pedig a hőérzet tovább is csökkenhet.
A kisebb és közepes méretű kutyák esetében a -1 °C az a határ, amikor már érdemes csökkenteni a séták időtartamát, sőt, akár a számukat is mérsékelni. A nagyobb testű kutyák általában jobban tolerálják a hideget, de a -6 °C már az a küszöb, amikor a gazdiknak érdemes fokozott figyelemmel kísérniük a kutyájukat. Az idősebb vagy vékonyabb szőrű négylábúak esetén különösen fontos, hogy extra óvatosak legyünk, hiszen ők érzékenyebben reagálhatnak a zord időjárásra.
A hipotermia (kihűlés), a fagyás, vagy a tappancsok párnáinak kirepedezése (akár a jégmentesítés során alkalmazott só miatt - noha ezt manapság kezdik felváltani a környezetbarátibb megoldások) például a legkellemetlenebb problémák közé tartozhatnak.
Ezen a kihíváson könnyedén áthidalhatunk a gondosan kiválasztott, megfelelő méretű és kialakítású kutyakabátok és kutyacipők segítségével. Emellett érdemes egy törülközőt is magunkkal hozni a nedves időjárásra, hiszen így bármikor szárazon tarthatjuk a kis kedvencünk szőrét, megóvva őt a hidegtől és a nedvességtől.
A kihűlés jelei között szerepelhet a zavartság, az ügyetlenség, az aluszékonyság, a levertség, a sápadt íny, a kiterjedt borzongás, sőt, akár az eszméletvesztés is. Fontos, hogy ezeket a tüneteket mindig komolyan vegyük, hiszen kutyánk jóléte és egészsége érdekében elengedhetetlen a figyelmünk és gondoskodásunk.
Ha egy hipotermia gyanús állattal találkozunk, a gazdinak azonnal cselekednie kell. A legelső lépés, hogy alaposan megszárítsa a kedvencét, majd meleg takaróval burkolja be. Fontos, hogy fokozatosan emelje a lakás hőmérsékletét, hogy a kutyus kényelmesebben érezze magát. Az enyhe hipotermia általában otthoni körülmények között is kezelhető, de ha a kutya testhőmérséklete 28°C alá süllyed, elengedhetetlen, hogy állatorvosi segítséget kérjünk.
FONTOS: Ha hideg időben az utcán kóbor kutyát vagy macskát észlelsz, ne hagyd figyelmen kívül! A kihűlés rendkívül veszélyes, és -10°C alatti hőmérsékletnél egy védtelen állat könnyen fagyhalált szenvedhet. Lehet, hogy te vagy az ő utolsó reménye! Ha teheted, vidd el egy meleg helyre, fogadd be legalább egy éjszakára, és értesítsd az állatvédő szervezeteket. Minden egyes élet számít!