"Teljes ostobaság!" - Fukuyama nem finomkodott, világosan kifejtette véleményét Trump vámpolitikájáról, de ezzel még nem zárta le a témát.


Donald Trump első elnöksége óta a politológusok optimizmusa jelentősen megcsappant. Most, a második elnöksége kezdetén, egy keserű hangvételű interjút adott a baloldali olasz La Repubblica című lapnak, amelyben kifejezte aggodalmait a politikai helyzetről.

Az alábbiakban összegzem a hosszú interjú legfontosabb pontjait:

De lássuk részletesebben!

"Trump valószínűleg újra megismétli azokat a politikai lépéseket, amelyek a harmincas években a háborúhoz vezettek" – nyilatkozta a lapnak a politológus. Kiemelte, hogy az újonnan bevezetett vámok "a legértelmetlenebb döntés, amit valaha amerikai elnöktől láttam". Hozzátette, hogy ezek a lépések kontraproduktívak lehetnek, és elképzelhető, hogy a világgazdaságot mély recesszióba, sőt, akár válságba is taszítják.

Fukuyama véleménye szerint Trump problémái a gazdasággal való kapcsolatának hiányosságaira vezethetők vissza. Azt állítja, hogy nehezen tudja felfogni, hogyan lehetséges, hogy egy amerikai elnök ilyen lépéseket tehet. Szerinte teljesen érthetetlen Trump azon aggodalma is, miszerint más országok "kifosztják" az Egyesült Államokat. Ezzel szemben Fukuyama hangsúlyozza, hogy Amerika a globális liberális kereskedelmi rendszernek köszönhetően jelentős növekedést tapasztalt. Trump a kereskedelmi hiányt a kizsákmányolásként értelmezi, ám bármely közgazdász könnyedén elmagyarázhatja, hogy ez nem így van. Fukuyama szerint ez csupán a dollár globális valutatartalék-státuszának (vagyis dominanciájának) másik oldala.

Fukuyama véleménye szerint nem állja meg a helyét az a feltételezés, hogy a védővámok révén a gyártás visszaáramlik az Egyesült Államokba. Az összes termelési lánc hazahozatala hatalmas költségekkel járna, amit az amerikai cégek nem tudnak finanszírozni. Ennek oka egyrészt az új üzemeik kiépítésének magas ára, másrészt pedig a munkaerő költségeinek emelkedése. Továbbá, a vállalatok nem is terveznek ilyen irányú befektetéseket, mivel úgy vélik, hogy 2-4 éven belül a demokraták ismét hatalomra kerülnek.

Ami aggasztó a helyzetben, az az, hogy sok ember munkáját veszti el, és egy válság bontakozik ki, amely aláássa a jelenlegi kormányok legitimitását. Trump politikai irányvonala pedig fenyegeti a NATO egységét, és lehetőséget teremt arra, hogy a demokráciák közötti szolidaritás megszűnjön. Oroszország és Kína kiemelten figyeli ezt a gyengeséget, és könnyedén kihasználhatják. Ez pedig akár a háborúk korának újbóli eljövetelét is jelenti. Különösen aggasztó, hogy ha Washington elhanyagolja Ukrajnát, Kína fokozottan merészkedhet Tajvan irányába – egy ilyen lépés pedig súlyos következményekkel járna Trump számára. Az elnök politikája ugyanis saját ambícióin alapul, és csak a bírósági ügyek, valamint a közelgő félidős választások korlátozhatják ezt a törekvést.

A vámokról szóló, kevésbé Trump-ellenes nézőpontunkat itt találják.

Related posts