Ilie Bolojan hangsúlyozta, hogy Románia elkötelezetten áll Ukrajna mellett, és továbbra is támogatja az országot a nehézségei közepette.

Ilie Bolojan ügyvivő államfő pénteki sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a Cotroceni-palotában zajlott konzultációk során a parlamenti pártok elviekben egyöntetűen kifejezték támogatásukat Ukrajna további segítésére.
A Digi24 hírtelevízió beszámolója szerint Ilie Bolojan hangsúlyozta, hogy Ukrajna támogatása nem csupán erkölcsi kötelesség, hanem Románia biztonságának szempontjából is kulcsfontosságú. "Elvi kérdés megvédeni az áldozatot az agresszortól, de ez egyben Románia védelmét is jelenti" - fogalmazott. Az ügyvivő államfő figyelmeztetett: amennyiben Oroszország nem változtat ellenséges magatartásán, a történelmi tapasztalatok alapján Ukrajna "csak az első áldozat lesz."
A sajtótájékoztatón Bolojan kitért az elnökválasztás elhalasztására is. Elmondta, Cristian Diaconescu elnöki tanácsadóval közösen bekérték az illetékes hatóságoktól az erre vonatkozó információkat.
"Alaposan áttanulmányoztam a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) teljes jegyzőkönyvét, hogy valóban megértsem a helyzet mélységeit" - nyilatkozta Bolojan. Hozzátette, hogy eddig csupán a Legfőbb Ügyészségtől érkezett egy rövid tájékoztatás, amely szerint több ügyben is nyomozás zajlik, de a részletek egyelőre még nem állnak rendelkezésre.
Az ügyvivő államfő kiemelte, hogy a választások törlését az Alkotmánybíróság határozata nyomán, alkotmányos keretek között kellett végrehajtani, miután a CSAT biztonsági aggályokat fogalmazott meg. "Ez egy rendkívüli lépés volt, amelyet személy szerint nem szívesen láttam volna, és egyetlen állampolgár sem vágyott erre" – nyilatkozta.
"Ez egy megkerülhetetlen igazság, amit mindannyiunknak szem előtt kell tartania, hiszen az Alkotmánybíróság minden egyes határozatát tiszteletben kell tartanunk, nem csupán azokat, amelyek a mi ízlésünket tükrözik" - nyilatkozta Ilie Bolojan.
Bolojan szerint a legfontosabb most az, hogy a következő elnökválasztás megszervezése során elkerüljék az ilyen rendkívüli helyzeteket. A román demokrácia jelenlegi állapotáról szólva megjegyezte, hogy az állami intézményekkel szembeni bizalomhiány és a gyenge politikai teljesítmény miatt a rendszer "immunitása" alacsony, így különösen sebezhető a félretájékoztatással és más külső hatásokkal szemben.