Valami itt nem stimmel: a 95%-os szankciók ellenére Oroszország még mindig virágzik a legkorszerűbb chipek terén.

Miközben a hivatalos vámstatisztikák alapján Oroszországban drámai mértékben, 95 százalékkal csökkent az Intel chipjeinek importja—ami a szankciók hatásának tűnik—, a processzorok szállítása állítólag nemcsak hogy nem csökkent, hanem még növekedett is. Ez arra utal, hogy a szankciók nem érik el a kívánt hatást. A magyarázat a különféle kerülőutakban rejlik, amelyek lehetővé teszik a technológiai termékek folyamatos áramlását az országba.
Ha valaki a hivatalos statisztikákat vizsgálja, úgy tűnik, hogy az ukrajnai inváziót követően bevezetett amerikai importtilalom Oroszország irányába valóban hatékonyan működik. Például az amerikai Intel processzorok behozatala 2024-ben drámaian, 95%-kal csökkent az előző évhez képest, hiszen mindössze 20 ezer darabot importáltak, míg 2023-ban ez a szám 443 ezer volt. Az AMD chipjei esetében is hasonló tendencia figyelhető meg, ahol az import 81%-kal esett vissza, 17 ezerre csökkentve a 2023-as 94 ezerhez képest.
Egy teljesen más helyzetről számolnak be az orosz technológiai szektor szereplői. A TechSpot a Kommerszant hírportálra hivatkozva számol be arról, hogy a jelentősebb helyi összeszerelő vállalatok azt állítják, hogy a processzorszállítások nemcsak hogy folytatódnak, hanem egyre inkább növekednek is. Számos orosz technológiai cég úgy véli, hogy a chipek ellátása a három egymást követő év során jelentősen javult, és a piacon nincs mikroelektronikai hiány.
Úgy tűnik, hogy bár az exporttilalom papíron jól mutat, a valóság azonban egészen más. Vannak ugyanis jól bevált kerülőutak. Hongkong az egyik kulcsfontosságú központ ebben a "játékban", illetve olyan országokon keresztül is jutnak be chipek Oroszországba, mint Malajzia és India. A chipeket gyakran átcímkézik vagy más termékek közé csomagolják, amelyek elrejtik valódi természetüket a vámtisztviselők elől.
Az iparági szakértők véleménye szerint számos processzor érkezik a piacra anélkül, hogy megfelelő címkézéssel rendelkezne; gyakran még a „processzor” kifejezés sem található meg a szállítóleveleken. Ez a jelenség hozzájárul ahhoz, hogy a gyárak tele vannak tiltott termékekkel, még akkor is, ha a Szövetségi Vámhivatal importszámai meglehetősen alacsonyak.
Bár a szankciók hivatalosan erőteljesnek látszanak, a valóságban más képet mutatnak. Jelenleg a törekvések, amelyek célja Oroszország csúcskategóriás chipekhez való hozzáférésének megakadályozása, leginkább csak jelképesnek tűnnek - állapítja meg a TechSpot.