Új korszak küszöbén állunk 2025-től: jelentős átalakulások várnak a magyar mezőgazdaság szereplőire - Agro Napló


2025. január 1-től új agrár-környezetgazdálkodási program (AKG) indul Magyarországon. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) egy kézikönyvben foglalta össze az AKG-val kapcsolatos tudnivalókat, hogy a gazdálkodók felelősségteljes döntést hozva, a számukra leginkább megfelelő környezet- és természetvédelmi vállalásokat tehessék a programban - derült ki az Agrárkamara közleményéből.

2025. január 1-jétől elindul az Agrár-környezetgazdálkodási program (AKG) új, ötéves kötelezettségvállalási időszaka. A termelők számára a támogatási kérelmek benyújtására november 25. és december 23. között van lehetőségük, amelyet a Magyar Államkincstár online felületén tehetnek meg. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, együttműködve az Agrárminisztériummal, egy részletes kézikönyvet készített az új AKG programról. Ennek az anyagnak az a célja, hogy támogassa a gazdálkodókat az új pályázati felhívás megértésében és értelmezésében. A kiadvány segítségével a gazdálkodók átfogó képet nyerhetnek a rendelkezésre álló támogatási lehetőségekről, valamint az új vagy frissített előírásokról.

Az AKG program célja, hogy kompenzálja a környezettudatos gazdálkodásból fakadó többletköltségeket és a csökkenő bevételeket. A csatlakozó gazdák elkötelezik magukat amellett, hogy gazdálkodási gyakorlataikat némileg módosítják, és egy olyan előírásrendszert követnek, amely elősegíti a biológiai sokféleség megőrzését és növelését, valamint támogatja a természetes önszabályozó mechanizmusokat. Ezen kívül a talaj biológiai állapotának védelmére és javítására is hangsúlyt fektetnek. A program emellett a környezetbarát gazdálkodási technikák népszerűsítésével is hozzájárul a klímaváltozás elleni harc sikeréhez. Az AKG egyik fő célja, hogy ösztönözze a mezőgazdasági termelőket a fenntartható módon történő erőforrás-használatra, amely összhangban van a környezet, a táj és a természeti kincsek megóvásával, valamint segítse őket a megváltozott környezeti körülményekhez való alkalmazkodásban.

Related posts