A Mol örömteli bejelentést tett, amely hozzájárul az orosz olajforrásoktól való függetlenedéshez.

A Mol-csoport és az azerbajdzsáni SOCAR aláírta a Shamakhi-Gobustan régiót lefedő új szárazföldi szénhidrogén-kutatási, fejlesztési és termelésmegosztási megállapodás legfontosabb feltételeit.
A legújabb megállapodás jelentős előrelépést jelent a Mol-csoport és a SOCAR, Azerbajdzsán állami olajvállalata között kialakult stratégiai partnerségben, amely tavaly szeptember óta van folyamatban egy szándéknyilatkozat révén. A megállapodás célja, hogy fokozza az együttműködést a szénhidrogén-kutatás terén Azerbajdzsánban. A dokumentumot Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója, valamint Rovshan Najaf, a SOCAR elnöke írta alá a Baku Energia Fórum keretein belül.
A MoL-csoport idén örömmel ünnepli a jelenlétének ötödik évfordulóját Azerbajdzsánban, amely egyben a partnerség megerősítésének szimbóluma is. Ez a mérföldkő nemcsak az eddigi sikeres együttműködésünket tükrözi, hanem a közös jövőnk iránti elkötelezettségünket is. A Mol másik azerbajdzsáni projektje, az offshore ACG, amely a Mol nemzetközi portfóliójának kulcsfontosságú eleme, már most is hozzájárul Közép-Európa energiabiztonságához, valamint a finomítói kapacitások rugalmasságához. Biztos vagyok benne, hogy a Shamakhi-Gobustan projekt nem csupán értékes kiegészítése lesz nemzetközi termelési portfóliónknak, hanem kulcsszerepet játszhat Közép-Európa energiaellátásának stabilizálásában is. Az olaj értékesítéséről vagy a régióba történő szállításáról rugalmasan dönthetünk, ezáltal tovább erősítve az ellátás biztonságát – mondta Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója.
A tervek szerint a MOL 65 százalékos részesedéssel operátorként vezetné a projektet, míg a SOCAR 35 százalékos tulajdonrésszel társulna. A kutatásra, fejlesztésre és termelésre vonatkozó teljes körű megállapodás véglegesítése a következő időszak tárgyalásainak és a szükséges hatósági jóváhagyásoknak a függvénye.
A Mol-csoport 2020-ban lépett be Azerbajdzsán piacára, amikor 9,57%-os részesedést szerzett az Azeri-Chirag-Gunashli (ACG) mezőben, amely a világ egyik legnagyobb olajmezője. Emellett 8,9%-os tulajdonrészt is elnyert a Baku-Tbiliszi-Ceyhan (BTC) olajvezetékben, amely a nyersolajat a Földközi-tenger partján elhelyezkedő Ceyhan kikötőjébe szállítja. Az azerbajdzsáni termelés várhatóan 2024-re a Mol szénhidrogén-termelésének 14%-át, valamint készleteinek 25%-át fogja képviselni. Noha a Mol kisebbségi tulajdonos az ACG-projektben, nyolc évtizedes tapasztalatával a készletkezelés és a termelési optimalizálás területén aktívan hozzájárul a mező fejlesztéséhez.
A BTC vezetéke kiemelkedő jelentőséggel bír a Mol régiós finomítóinak, mint például a pozsonyi Slovnaft és a rijekai INA esetében. Eddig összesen 15 millió hordó Mol-kőolajat juttattak el az ACG mezőről a BTC-n keresztül, amelyet tengeri szállítással továbbítottak ezekbe a finomítókba.