A belgrádi parlamentben igazi zűrzavar uralkodik: füstbombák szállnak a levegőben, a feszültség pedig tetőfokára hág, miközben a képviselők között verekedés robban ki.


A szerb ellenzék szoros szövetséget alakított ki a hónapok óta demonstráló diákokkal. Jelenleg három sebesült képviselőről érkeztek hírek, közülük az egyik agyvérzést szenvedett, és életveszélyes állapotban szállították kórházba.

Jelzőfáklyákkal, füsttel, bekiabálásokkal zavarta meg a szerb ellenzék kedden a belgrádi parlament ülését. Verekedés is kitört, egyelőre három sebesült parlamenti képviselőről tudni - derül ki a Nova élő hírfolyamából.

A belgrádi parlament tavaszi ülésszakának nyitóülése zajlik, ahol többek között Miloš Vučević miniszterelnök lemondásáról is voksolni fognak. A Szerb Haladó Párt (SNS) vezetője azt követően döntött a távozás mellett, hogy január végén pártja aktivistái erőszakkal léptek fel az újvidéki pályaudvari tragédia következtében a hatósági felelősségvállalás ellen demonstráló diákok ellen.

A tüntetéssorozat már hónapok óta zajlik, és ennek jegyében ma a belgrádi parlament előtt megjelent egy figyelemfelkeltő molinó, amelyen az állt: "Szerbia felemelkedik, hogy lerombolja a rezsimet." Néhány képviselő felvillanyozva gyújtott meg jelzőfáklyákat, miközben füstbombákat is bevetettek az ülésteremben. Az egyikük ráadásul vízzel öntötte le Ana Brnabić házelnököt, ami verekedéshez vezetett, és néhány percre megzavarta a parlamenti munkát. A házelnök azonban nem rendelt el szünetet, így miután a füst némileg eloszlott, folytatódott a munka. De ez a csendes időszak nem tartott sokáig; délután 2 óra előtt ismét elindultak a füstbombák, újra feszültséget teremtve a teremben.

Az incidenssorozatban három parlamenti képviselő sebesült meg vagy lett rosszul, egyikük agyvérzést kapott, a mentők életveszélyes állapotban vitték kórházba. Hatósági részről egyelőre a belgrádi ügyészség szólalt meg, jelezve, vizsgálatot indít, hogyan kerültek pirotechnikai eszközök a szerb törvényhozás épületébe.

Szerbiában hónapok óta tartanak tiltakozó megmozdulásokat Aleksandar Vučić elnök és a kormánya ellen, hogy vonják felelősségre mindazokat, akik felelősek a 15 ember életét követelő 2024. november 1-i újvidéki pályaudvari tragédiáért. Szerbiában az 1990-es évek óta nem tartottak ilyen nagy tüntetéseket. Miloš Vučević január végén lemondott, de a politikai gesztus nem gyengítette a tiltakozó diákok vezette mozgalmat.

"A korrupció mindannyiunkból eleget csinált." - A szerb tavasz hevessége elérte a csúcspontját. Orbán Viktor hangsúlyozta: „Nem vagyunk süketek, látjuk, ami Szlovákiában és Szerbiában zajlik; ezek az események nem véletlenek, hanem tudatosan irányított folyamatok.”

Related posts